خانه / هنرو فرهنگ / دست بافته های زنان تالش

دست بافته های زنان تالش

ایرنا : در چند سال گذشته با توسعه صنعت گلیم بافی در شمال استان گیلان بخصوص شهرستان تالش، این دسته بافته‌ها موجب ایجاد یک نمایشگاه دایمی و زیبای کنار جاده‌ای در این منطقه سرسبز کشور شده است.

این گلیم‌ها از این لحاظ که نقش‌های آن کاملا بومی و برگرفته از آثار دوره‌های تاریخی چند هزار ساله این منطقه می‌باشد، از شهرت و جایگاه خاصی در صنایع دستی کشور برخوردار است.

نمایشگاه‌های خیابانی گلیم‌ها آفریده‌های دستان زحمتکش زنان تالشی اصولا در فصل زمستان و پس از سپری‌شدن فصل پرمشقت و طاقت فرسای کاشت،داشت و برداشت برنج بافته می‌شود و همین کار نشان می‌دهد که زن تالشی هیچ وقفه‌ای در تقویت کارکرد اقتصادی خانوار ندارد.

این دست بافته‌ها شال، جوراب، کیف، ساک، گلیم، قالیچه، تابلو فرش‌هایی هستند که نقش‌های قرمز آنها در فضای سبز شمال و عطر شالیزار احساسی عمیق و پاک از آفرینش خالق و مخلوق را با یکدیگر عجین می‌کند

در میان این دست بافته‌ها گلیم جایگاه و تنوع ویژه خود را دارد و نقش‌های منحصر به فرد گلیم تالش الهام بخش بسیاری از هنرمندان و محققان تاریخ و تمدن ایرانی بوده‌است.

گلیم‌بافی در بین زنان و دختران تالشی هنری موروثی‌است و کمتر عروس تالشی است که زندگی خود را با دست آفریده‌های سنتی خود از جمله جوراب، گلیم، شال، جاجیم آغاز نکند، هر چند در سال‌های اخیر بواسطه رسوخ فرهنگ مصرفی شهری این سنت جایگاه تا حدی از دست داده است.

نمایشگاه خیابانی دست بافت‌ها بیشتر در طول بخش اسالم در ‪ ۱۰کیلومتری جنوب تالش و مسیر منتهی به رضوانشهر گسترده است.

یک گردشگر تابستانی از شهرستان مرند می‌گوید: دست بافته‌های زنان تالش بر عمق معنویت طبیعت گیلان می‌افزاید و روح ونمای موجود در آنها طبیعت تالش را برای هر بیننده‌ای زنده می‌کند.

کارشناسان صنایع روستایی جهاد کشاورزی می‌گویند: در سال‌های‌اخیر در مقابل سیل هجوم صنایع ماشینی برای ماندگاری این هنر اقدامی مطلوب صورت نگرفته است و رسوخ نگرش صرف کسب درآمد در بین گلیم‌بافان که تا حدی قابل درک نیز هست، جایگاه غنابخشی این هنر بومی را تهدید و آن را تبدیل به یک اثر نمایشی صرف کرده‌است.

این کارشناسان لزوم سازماندهی گلیم‌بافان و شناسنامه‌دارکردن گلیم‌ها، توجه به وضع معیشتی گلیم‌بافان، ایجاد نمایشگاه وفروشگاه دائمی مناسب، ایجاد آموزشگاه‌های گلیم‌بافی برای آموزش دختران روستایی و ساماندهی آموزش گلیم‌بافی در مدارس و هنرستان‌ها را از اقدامات لازم برای احیای دوباره و بالندگی این هنر بومی وسنتی تالشان می‌دانند.

بر اساس برآوردها هم اکنون حدود ‪ ۲هزار زن روستایی در تالش در کار بافت گلیم و دیگر بافته‌های پشمی فعالیت می‌کنند

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *