خانه / هنرو فرهنگ / فایل صوتی منظومه تالشی شالَرا

فایل صوتی منظومه تالشی شالَرا

« شالَرا » بی گمان یکی از چند اثرمنظوم و ماندگاری ست که تا کنون به زبان تالشی پدید آمده است . شاعر که از اوان نوجوانی در بین عشایر منطقه خاشَبَر( خوشابر ) تالش زندگی می کرد، به سبب وابستگی شغلی خانواده اش به عشایر نجیب و غیور آن منطقه ، هرسال بهار  با آنان به تابستانگاه می رفت و در شالَرا که بازارچه ای بود در بلندی های دوهزارمتر از سطح دریا ، ساکن می شدند .

همچون شهریار که با کوه حیدربابا سخن گفته یا همچون شاعر همزبانش فرامرز مسرور ، که داستان حال و روزگارش را با کوه خندیلَ پئشت در میان گذاشته  است ، خالق شالَرا مشاهدات و خاطرات اش دربازارچه شالرا را در قالب منظومه ای نسبتا کوتا باز گفته است .

شالرا جای سخن بسیار دارد . داستان بلند دلکشی است که اگر به شرح و تفسیردر آید ، برای همگان جالب و خواندنی خواهد بود. اما اکنون بیشترین بهره را از آن،  کسانی می برند که شالرای چند دهه پیش را دیده اند و یا در جایی مانند آن زندگی کرده اند . این اثر بدیع که نخستین شعر نیمایی به زبا تالشی ست ، یک دفتر کم نظیر خاطرات است ، تاریخ است و قوم نگاری . اثری هنری که بندبندش یادآور لحظه هایی خیال انگیز برای کسانی ست که با ایلات و عشایر در کوهستان های تالش زیسته باشند . به ویژه در خود شالرا.

در اینجا فایل صوتی این منظومه تقدیم می شود به همه دوستداران ادبیات قومی ایران ، به ویژه تالشان و خاشَبَری  ها.

دانلود منظومه تالشی شالَرا

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *