خانه / هنرو فرهنگ / آغاز همکاری خوانندگان تالش با رادیو

آغاز همکاری خوانندگان تالش با رادیو

نوشته رحیم نیکمرام

اخیرا مطلبی در تلگرام خواندم که در آن درباره اینکه چه کسی برای اولین بار در رادیو تلوزیون گیلان ترانه تالشی اجرا کرده است، اظهاراتی شده بود که واقعیت ندارد لذا ناچارم برای روشن کردن حقیقت مطالبی عنوان کنم …

برای اطلاع همه کسانی که این نوشته را مطالعه می کنند، عرض می کنم که در سال ۱۳۴۰ یا ۴۱زنده یاد منصور فانی اولین کسی بودند که آهنگی تالشی را به رهبری و ارکستراسیون استاد ویسانلو، ویولونیست شهیر گیلان، که عمرشان دراز باد، اجرا کردند .

با توجه به اینکه مرحوم فانی گیلک و اهل خمام بودند و تالشی نمی دانستند به استاد ویسانلو معرفی شدند . ایشان چون تات بودند و تالشی را می دانستند، ترانه تالشی را به مرحوم فانی یاد دادند و ایشان آن ترانه تالشی رابدون نقص و زیبا خواندند که یک اثر شاهکار است و جاودانه ثبت شده و من صفحه آن را دارم .

دیگر اینکه در زمستان ۱۳۴۹ زمانیکه من مشغول تمرین و ضبط آهنگ هل هلابو به رهبری استاد گرانمایه زنده یاد فروزانفر بودم، یک نفر از کارکنان تلویزیون که نوازنده ویولون بود و با ارکستر فرهنگ و هنر همکاری داشت، در موقع ضبط برنامه به استدیو آمدند و برای همه تعریف کرد که ما دی شب یک آهنگ تالشی به نام « یدالله » را در رادیو گیلان ضبط کردیم. پس در رادیو آقای ظهرابی اولین بار در سال ۱۳۴۹ برنامه اجرا کردند . آن موقع فرهنگ و هنر هنوز رابطه ای با تلویزیون نداشت و برنامه های آن اداره فقط از طریق رادیو وهفته ای یک و دوبار پخش می شد.

همچنین فرهنگ و هنر از سال ۱۳۵۰ طبق قرارداد، برنامه های خودرا از تلویزیون پخش می کرد. برنامه تولیدی فرهنگ و هنرخیلی کم بود . حتی هفته ای یکبارهم پخش نمی شد .

من در سال ۱۳۴۳ برای اولین بارطبق دعوتنامه رسمی رادیو و بطور رسمی برنامه ای را با دو آهنگ تالشی بطور زنده در رادیو اجرا کردم. همچنین ترانه هل هلابورا که در زمستان سال ۱۳۴۹ ضبط شده بود، در سیزدهم نوروز سال ۱۳۵۰ از شبکه سراسری تلویزیون ملی ایران پخش شد. که هم قوم اهورایی تالش و هم موسیقی با ارزش آن را به مردم ایران معرفی کرد.

برخی افرادمغرض هرچندوقت مطلبی برای گمراه کردن جوانان تالش انتشار می دهند و از نظرشان یک روز ظهرابی اول است، روز دیگر اخوان اول است و روز سوم باز ظهرابی اول است، باید بدانند که اول بودن این ها هم در رادیو و هم در تلویزیون دروغ محض و بی پایه و اساس است .حتی آقای کشاورزهم جلو تر از ظهرابی ست.

از آنهایی که اهل موسیقی هستند، مخصوصا موسیقی دان ها خواهش می کنم به این امر توجه کنند و ببینند که ترانه « کئواَ میشن نَرَرا » از چند آهنگ فولکلور برداشته شده و قطعه ای هم که سروده آقای ظهرابی است، به آن اضافه گردیده . افراد بی اطلاع و مغرض این قدر به بحث اول – اول دامن نزنند. اصلا همه شما اول و من آخر. قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری.

در بهار سال ۱۳۵۰ پس از پخش هل هلابو، آهنگ « ماسالَ یار » و در تابستان همان سال آهنگ « آمان آمان آمانَ لَیله » را خواندم و ضبط شد. در زمستان ۱۳۵۰ که برناممه هایی برای عید ۱۳۵۱ با تمامی خوانندگان تلویزیون خوانده و ضبط می شد، آقای ظهرابی همان موقع به تلویزیون آمد و آهنگ کئواَ میشن نَرَرا را ضبط کردند. از من هم آهنگ « گل بچین رعنا » ضبط شده بود که به همراه تمام آهنگ های همه ی خوانندگان، از اول سال ۱۳۵۱ در تلویزیون گیلان و متعاقبا در رادیو پخش شد.

آقای ظهرابی درسال ۱۳۵۱ به جمع خوانندگان تلویزیون پیوست، نه در سال ۱۳۴۹ . دیگر اینکه آقای ظهرابی افسانه « لئددوبه » را که یک ملودی داستانی لَلَ نوازی است، در یک بدعت نا هنجاربا نام « یدوله» خواند.  او زمانیکه در سال ۱۳۵۰به تلویزیون آمده بود، من از او پرسیددم : لئدوله چرا یدوله و محمود به چرا یدالله شده ؟ . گفت : در محل ما یدوله و یدالله می گویند.

در پایان از هرچه بگذریم نوروز خوش است و من به همه خوانندگان این نوشته ، سال نو و خجسته نوروز باستانی را تبریک گفته و برایشان بهروزی، خوشبختی و سعادت آرزو می کنم .

ارادتمند : رحیم نیکممرام ماسوله

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *