خانه / مشاهیر تالش / یاد استاد

یاد استاد

هارون شفیقیعلی عبدلی

۱۱ تیرماه در تالش یادآور درگذشت بزرگ مردی از تبار فضل و ادب شادروان استاد هارون شفیقی ست . او نه تنها شاعری توانا و ادیبی فرهیخته بود بلکه اخلاق ، منش و درست کرداری اش می تواند همیشه برای ما یک الگو باشد .

نگارنده از اوایل دهه پنجاه آوازه استاد شفیقی را شنیده بود . اما در سال ۵۴ بود که به بهانه تهیه یک گزارش رادیویی برای برنامه سیری در تالش ، به دیدارش رفت . از محضرش بهره گرفت و نکته ها آموخت .

در آن دیدار پیوند یک دوستی ژرف ، همچون رابطه استادی و شاگردی بین ما پدید آمد که برخی اتفاقات تلخ و تحمیلی آتی نتوانست بر آن تاثیری بگذارد و او همچنان مرا « دوست عزیز » خواند و من اورا « استاد » .

از زمان آشنایی هربار که مجالی دست می داد ، چه به تنهایی یا به اتفاق دوستانی مانند زنده یاد استاد ایرج افشار و احمد اداره چی برای تجدید دیدار به خدمت ایشان می رفتم . حتی زمانی که او به مدتی نسبتا طولانی ، برای تدریس به جنوب کشور سفر کرده بودند ، ارتباط بین ما بر قرار بود . شاهدش نامه هایی ست که در بایگانی شخصی نگارنده نگهداری می شود و در اینجا متن یکی از آن نامه ها ارایه می گردد:

۲۲ دیماه ۶۴

دوست عزیزم جناب آقای عبدلی

امیدوارم موفق باشید  و نامه ام به شما رسیده باشد . من امروز هفتادمین روز است که از خانه در آمده ام ! . واقعا از سفر سخت خسته شده ام . ولی آنقدر در زندان وجدان مقیدم  که نمی توانم از این طاس لغزنده درآیم . خواستم باز به شما زحمت بدهم و آن این است که دوستی در دوبی دارم از من راجع به طالش و گیلان کتاب خواسته بود . پارسال همان کتاب مرحمتی شمارا برایشان به بندر پی فرستادم . آنجا هم به یکی داده بودند که امانت را به مقصد برساند . ولی او امانت را یا خورده یا به دزد داده ، بالاخره به منزل نرسانیده است و موجب نهایت تاسف بنده شد . خواستم برای آن دوستم از اثر شما یک جلد دیگر بفرستم . گو اینکه من یک جلد داشتم . نمی دانم در هشتپر به کی داده ام. لذا خواهشمند م اگر از آن داشته باشید ، چه « تالشی ها کیستند » چه « از آن یکی که راجع به زبان تالشی نوشته بودید» ، برای بنده ارسال دارید که برای آن دوست بفرستم و الان در تصمیمم که آن قاصد خائن را هم پیدا کنم و تعقیب کنم تا چه نتیجه ای بگیرم . خداوند رحم کند که این سفرم زودتر به پایان برسد و من برگردم و تا عمر دارم به سفر نروم . موفقیت شمارا خواستارم .

آدرس : بندر عباس . بندر خمیر . بندر پی . مدرسه دینی دارالهدا – شفیقی

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۲ نظر

 1. Avatar

  khodayash Rahmat konad
  hame dostdaran ostade farzane talesh dar 11tir mitonan sare mazaresh dar hashbar hazer beshavand.

 2. Avatar

  فراخوان همایش بین‌المللی زبان‌ها و گویش‌های ایرانی

  بخش ایران‌شناسی و زبان‌شناسی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی «دومین همایش بین‌المللی زبان‌ها و گویش‌های ایرانی: گذشته و حال» را با همکاری دانشگاه تهران، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، انجمن زبان‌شناسی ایران و دانشگاه سالامانکا (اسپانیا) در تاریخ چهاردهم و پانزدهم دی‌ماه ۱۳۹۳ برگزار می‌کند.

  علاقه‌مندان به شرکت در آن همایش می‌توانند برای آگاهی از زمان‌بندی و نحوۀ ارسال مقالات به دبیرخانۀ همایش به وبگاه همایش به نشانی زیر مراجعه کنند:

  http://www.icild.ir

  http://www.persianacademy.ir/ فرهنگستان زبان فارسی ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *