خانه / تاریخ و باستان شناسی / گرمابه تاریخی مریان

گرمابه تاریخی مریان

%d8%ad%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%82%d8%af%db%8c%d9%85%db%8c-%d9%82%d8%b1%d9%88%d9%82گرمابه مریان تنها بنای نوع خود  است که در نواحی کوهستانی تالش هنوز پا برجاست . این بنا از نظر فضاها، فرم پلان و ساخت آن نسبت به حمام های سنتی ایران متفاوت بوده و دارای یک فضای مربع شکل در وسط بنا و در سطحی پایین تر نسبت به سایر قسمت های دیگر می باشد. یک صحن بزرگ با پوششی گنبدی درکنار و راهروهایی در دورتادور این فضای مربع شکل قرار گرفته و پنجره هایی نیز بر دیواره این راهروها تعبیه شده است و سقف این راهروها در دو ضلع گنبدی شکل و در یک ضلع دیگر به صورت تاق آهنگ می باشد. گنبدها به مقدار زیادی شبیه به پوشش های هلوچین می باشند و در بیرون بنا مسیری نیز جهت دسترسی به گرمخانه حمام تعبیه نموده اند. 

گرمابه مریان از آثار دوره قاجار می باشد و به دستور نصرالله خان (سردار امجد)، توسط معماری از کشور آلمان در فضایی به مساحت ۱۳۱مترمربع ساخته شده است. این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ باشمارهٔ ثبت ۹۹۱۹به‌ عنوان یکی ازآثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 نمونه دیگری از گرمابه مریان که در ناحیه جلگه ای تالش شناخته شده در کرگری بازار هشتپر واقع است . اگرچه بخش کمی از این گرمابه اکنون باقی مانده ولی همین مقدار بجا مانده از بنا، نشان می دهد که از نظر معماری کاملا همانند بنای گرمابه مریان بوده و احتمالا در یک زمان ساخته شده اند .

وجود گرمابه های کهن در جاهای گوناگون تالش گویای توجه ویژه آن مردم به بهداشت و پاکیزگی ست و افزون بر این به دیگر کاربرد های گرمابه نیز آشنایی داشته اند . زیرا در گذشته گرمابه کاربردهایی آیینی نیز داشته است .

بنایی که در گذشته «گرمابه» نامیده می شد، درمکانی گرم، متشکل از رختکن یا سربینه، گرمخانه، خزینه، تونو انبار سوخت بود که نه تنها محلی برای شستشو و نظافت بود، بلکه محلی برایتجمع و دیدار مردم نیز به شمار می آمد. ابن اخوه در کتاب «آیین شهرداری»،در خصوص ساختمان گرمابه نوشته است: بدان که اثر طبیعی گرمابه، گرم شدن بهوسیله هوای آن و خیس شدن به وسیله آب آن است؛ سرای اول خشک کننده وخیساننده و سرای دوم گرم و نرم کننده و سرای سوم گرم و خشک کننده است. علاوه بر این گرمابه ها در گذشته در مناسبت های مختلفی چون: عید نوروز،مراسم عروسی، به هنگام سفرهای زیارتی، دیدار با بزرگان، آشتی دادن افراد ، ادای سوگند وموارد دیگر کاربرد داشت.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *