خانه / تاریخ و باستان شناسی / کشف آثار تمدن سه هزارساله در شال خلخال

کشف آثار تمدن سه هزارساله در شال خلخال

جام شالبه دنبال به دست آمدن ۹۹ قطعه اشیاء باستانی از محل حفاری غیرمجاز گنج یابان، در روستای شال از توابع بخش شاهرود خلخال، در اواسط اسفند ماه ۹۷، یک هیئت باستان شناسی از سوی اداره کل میراث فرهنگی اردبیل، عازم شال گردید و در نتیجه بررسی های آن هیئت، آثارباستانی دیگری کشف شد که نمونه های مشابه بخشی از آن، پیشتر در منطقه تالش کشف شده است.

از جمله آثار باستانی کشف شده در روستای تاریخی شال یک جام نقره بسیار ارزشمند است.

نادرفلاحی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در اظهار نظر نخستین خود در باره این کشفیات گفت: جام کشف شده در روستای شال با قدمت بیش از سه هزار سال ، مربوط به عصر آهن وتمدن ماننایی است . وی افزود: این جام قابل مقایسه با جام‌های نقره‌ای کشف شده در منطقه حسنلو شهرستان نقده استان آذربایجان غربی است .

شایان گفتن است که جام و بخشی ازاشیاء کشف شده که مربوط به عصرآهن تشخیص داده شده می تواند مربوط به دوره ماننا ها باشد ولی متعلق دانستن آن ها به تمدن ماننایی جای تامل دارد و گفته ها در این مورد مبتنی به قیاس و احتمال است. زیرا ماننا ها از بومیان نجد ایران بودندکه پیش از تشکیل دولت ماد و تقریبا همزمان با اورارتو ها در بخشی از شمال غرب ایران، عمدتا برسرزمین های پیرامون دریاچه اورمیه، حکومت می کردند و خود میراث دار گوشه ای از تمدن ایرانی بودند. یادآوری این موضوع از آن رو لازم دانسته شد که دیده می شود خبر جام شال، در برخی رسانه ها با شرح ناروا نشر داده شده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *