خانه / تاز ه ها / کاخ سوم سردار امجد

کاخ سوم سردار امجد

تا چندی پیش من هم مانند دیگران فکر می کردم که سردار امجد دارای دو کاخ بوده . کاخ زمستانی دراتاق سرای ریک/ مرکز شهر هشتپر کنونی و کاخ تابستانی در روستای نواَدی/ اق اولر. اما همیشه فکر می کردم پس این خان قدرتمند و اعضای خانواده اش وقتی عازم رشت می شدند وگاه مدتی در ان شهر می ماندند ، در کجا به سر می بردند. خانه دوستان ؟ نه اینطور نبوده . لابد او در آن شهرهم خانه ای ، کاخی داشته است.

اخیرا در رشت دیداری داشتم با دوست ارجمندم آقای رهنورد . من که در حال ثبت و ضبط خاطرات او هستم از ایشان پرسیدم. شما می دانید که سردار امجد هرچندگاه به رشت می آمد، در کجا زندگی می کرد؟ . ایشان گفتند: چرا نمی دانم . او کاخی در محله چمارسرا داشت و بقایای آن کاخ هنوزهم موجود است .

من که از این خبر شگفت زده شده بودم از ایشان خواستم مرا ببرد تا آن بنارا ببینم . ایشان هم از سر لطف پذیرفتند و با هم رفتیم به چمارسرا . درست در کنار خیابان اصلی، در کناررودخانه چمار سرا ودر محلی نسبتا بلند و مشرف بر باغ سلار مشکات، که اکنون باغ مفاخر گیلان خوانده می شود، بقایای بنایی قدیمی را دیدم، که یک طرف آن را شخصی تصرف کرده و با بهم زدن ظاهر و نمای ساختمان ، در آن سکونت دارد و قسمت بر خیابان آن نیز به وسیله اشخاصی دیگر تصرف شده و با انجام تغیراتی، محیط داخلی آن بنای کهن را تبدیل به چند مغازه نموده اند. بخشی از محوطه بنا هم که به رودخانه منتهی می شود، به صورت زمینی بایر، بی صاحب و وارث، در انتظار متصرف دیگری است .

مغازه داران محل کنجکاوی دونفر ناشناس در باره آن بنا کمی هم نگران و مضطرب شده بودند، چندان رغبتی به گفتگو با ما نشدند . خواستیم وارد قسمت مسکونی بنا شویم تا چندتا عکس تهیه کنیم ولی اجازه ندادند . ما هم اصرار نکردیم و از بیرون و به زحمت چند تا عکس گرفتیم و برگشتیم .

smart
Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *