خانه / تاز ه ها / همایش فرهنگی تالش یا میتینگ انتخاباتی ؟!

همایش فرهنگی تالش یا میتینگ انتخاباتی ؟!

همایشخبرگزاری بین المللی کاسپین:  همایش میراث معنوی تالش به مناسبت میلاد پیامبر اکرم در سالن موزه ایران باستان با دعوت تالشان مقیم تهران! از سوی سازمان میراث فرهنگی (شما بخوانید مرتضی طالع ماسوله به عنوان رییس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ) و گویا با همکاری شهرداری تهران و شهرداری ماکلوان فومن، دیلمان و شاندرمن با هدف معرفی میراث معنوی قوم تالش برگزار شد.

روند اطلاع رسانی به گونه ایی بود که فقط ۱۰۷ نفر در سالن همایش حضور داشتند که نیمی از آن از برگزارکنندگان آن بودند! در این همایش فرهنگی که قرار بود در خصوص فرهنگ و تمدن تالش و همچنین میراث این قوم بزرگ، بحث و سخنرانی شود تنها مسأله ایی که گردانندگان همایش از آن غفلت کردند، میراث معنوی تالش بود.

همایشی فرهنگی که رنگ سیاست گرفت

در دعوت نامه همایش مذکور سخنران جلسه آقای دکتر بهشتی قید شده بود. دکتر سید محمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور است. اما در محل همایش از جناب دکتر بهشتی خبری نشد و کلاً موضوع همایش از فرهنگ به سیاست رنگ عوض کرد و سخنرانان هم کسان دیگری بودند.

همایش مذکور مجری هم نداشت و دکتر طالع کار مجری گری را انجام می داد.

در این همایش هفت نفر سخنرانی کردند. سخنرانان به ترتیب دکتر مرتضی طالع، الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد ، ناصر عاشوری نماینده فومن و شفت ، عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، مزاری رییس دبیرخانه فرهنگی کلانشهرهای شهرداری تهران، حیدرعلی باقریان معاون دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و همچنین محمدرضا خلعتبری (باستان شناس) بودند.

بر اساس اخبار موثق از بین این هفت نفر سخنران چهار نفر آنان کاندیدای نمایندگی مجلس هم هستند!

نکته جالب اینکه دکتر خلعتبری که در زمینه باستان شناسی تالش زحمات بسیار ارزشمندی کشیده اند، آخرین نوبت سخنرانی بود، زمانی که از ۱۰۷ نفر فقط ۲۰ نفر در سالن حضور داشتند!!

حال سؤال ما از برگزارکنندگان همایش این است؛ مگر هدف همایش معرفی میراث معنوی تالش نبوده؟! پس چرا همایش سیاسی شد! آیا این به معنای استفاده ابزاری از تالشان و فرهنگ تالش نبود!؟ البته تالشان هم خوب جواب دادند و با عدم شرکت در این همایش نشان دادند که دیگر فریب بازی های سیاسی را نخواهند خورد.

آیا بهتر نبود این همه هزینه را صرف ترقی و بالندگی میراث معنوی و اشاعه فرهنگ تالش می کردید تا سیاست و انتخابات؟

آیا بهتر نبود برای انتخابات یک همایش انتخاباتی برگزار می کردید و سیاست را از فرهنگ جدا می کردید؟!

آیا بهتر نیست کار فرهنگ را به اهلش بسپارید؟!

از حاشیه های این همایش حضور مهدی شیرین پور از اساتید جامعه شناسی دانشگاه های تهران بود که گویا برای انتخابات مجلس در حوزه تهران ثبت نام کرده اما وقت سخنرانی به ایشان ندادند!

خب آقایان برگزارکننده شما که به همه تریبون داده بودید به ایشان هم می دادید دیگر! البته شاید ایشان خودی نبوده احتمالاً!

حاشیه دوم این بود که میزبانان همایش صندلی های جلویی را اشغال کرده بودند و مهمانان ویژه مجبوراً در ردیف های بعد جلوس کردند!

حاشیه دیگر همایش این بود که پس از برگزاری پیامکی از سوی یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن تالشان مقیم تهران بر روی صفحات موبایل نقش بست با این عنوان که «در همایش مذکور تفاهم نامه همکاری و تبادل تجارب در امور فرهنگی و گردشگری بین انجمن تالشان مقیم تهران و انجمن دوستی ایران و سوئیس امضا شد. به امید روزهای پربار و پر از موفقیت برای انجمن تالشان. هیئت مدیره انجمن تالشان مقیم تهران» اما جالب اینجاست که وقتی از اعضای جدید هیئت مدیره انجمن تالشان(خانه تالش) ـ که هنوز مورد تایید استانداری تهران قرار نگرفته و روزنامه رسمی نشده اند ـ سوال می کردیم که آیا در برگزاری همایش، انجمن تالشان مقیم تهران نقشی دارند یا خیر؟ سه نفر عنوان کردند که: «برگزار کننده انجمن تالشان هست و دو نفر دیگر گفتند که خیر! انجمن تالشان نقشی ندارد و ما هم شرکت نمی کنیم».

حال در این نابسامانی باید گشت و پیدا کرد پرتقال فروش را!

اما در پایان توجه شما برگزارکنندگان را به سخنرانی آقای مزاری رییس دبیرخانه فرهنگی کلانشهرهای شهرداری تهران جلب می کنیم که چه زیبا فرمودند که برای ترقی و بالندگی کارهای فرهنگی باید همدلی و هماهنگی داشت.

وی حتی مثال زد و گفت برای برگزاری هفته های فرهنگی استان ها در تهران، شاهد هماهنگی استان های مختلف در برگزاری جشن ها و مراسم هستیم اما این هماهنگی و اتحاد و همگرایی بین استان های شمالی و مردم شمال کشورمان کمرنگ است.

نکته بسیار زیبا و با مفهومی است که جا دارد برگزارکنندگان همایش با درک این مفهوم، برنامه ها و همایش های فرهنگی را با اهداف مترقی و خروجی مناسب ترتیب دهند و از ایجا حواشی، خودنمایی و نیت های شخصی و سیاسی جداً دوری کنند، تا موجبات برگزاری همایش های ارزشمند با حضور و مشارکت همه دوستداران و فعالان فراهم شود، چرا که فرهنگ و تمدن مردم تالش و مردم گیلان از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است و می توان از این غنای فرهنگی به نحو احسن استفاده مطلوب نمود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۲ نظر

  1. درود استاد عبدلی .خسته نباشید با مطلبی تحت عنوان پیوند تات وتالش به روز شدیم .منتظر دیدگاه ارزشمن شماهستیم
    http://taleshstan.ir/%D9%BE%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%B4/

    • سپاسگزارم جناب نیک نهاد . نوشته نغزی ست . به باورمن تاتهای دره شاهرود جدای از تالشان نیستند بلکه بخشی از قوم تالش هستند که در بین شان تنها یک مرزتقسیمات کشوری وجود دارد .این مردم شریف هرچه از بزرگی دارد به برکت مردان و زنان نیک اندیش و نیک کردار در تمام عرصه هاست . امثال بنده رهرو کوچک راه آنان است و بس .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *