خانه / زبان و ادبیات تالش / نشست هم اندیشی پژوهشگران زبان و ادبیات تات و تالش

نشست هم اندیشی پژوهشگران زبان و ادبیات تات و تالش

درتاریخ اول اردیبهشت ۹۶ یک نشست هم اندیشی در باره الفبای تالشی – تاتی در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان تشکیل شد .

نشست الفبای تالشیدر این نشست گروهی از پژوهشگران زبان و ادبیات تالش و تات حضور داشتند و هریک از حاضران دیدگاه خودرا در مورد ضرورت وجود رسم الخطی برپایه الفبای فارسی برای زبان تالشی و تاتی ، بیان کردند . گفتگو و تبادل نظر در این مورد به مدت ۳ ساعت و نیم طول کشید. با اینکه این گفتگو بسیار سودمند بود ، ولی منجر به  حصول نتیجه و صدور مصوبه ای نشد . از این رو مقرر گردید موضوح در جلسه یا جلسات بعدی پی گرفته شود .

به نظر برخی از شرکت کنندگان در این نشست ، علت طولانی و دنباله دار شدن آن،  طرح مسایل خارج از دستور مشخص نشست و نادیده گرفتن پیشینه موضوع مورد گفتگو  و دوباره پیمودن یک راه طی شده بود. 

ریاست نشست هم اندیشی در باره الفبای تالشی در پژوهشکده گیلان شناسی، برعهده دکتر رضایتی کیشه خاله بود . ایشان در آغاز نشست اظهار امیدواری کردند که گفتگو در باره موضوع الفبای تالشی – تاتی در همان یک نشست به پایان برسد و نتیجه حاصله به عنوان یک مصوبه برای استفاده عموم پیشنهاد شود . اما این انتظار محقق نشد. در حالی که اگر پیشینه موضوع گفتگو لحاظ می شد و مباحث نشست بر الفبای تالشی – تاتی موجود و رفع نقایص احتمالی آن الفبا متمرکزمی شد، حصول نتیجه می توانست محقق گردد. ولی به دلیلی نامشخص ، زحمات به حاصل نشسته پیشین و تجربیات به دست آمده در این زمینه ، مورد عنایت قرار نگرفت و گفتگو از نقطه صفر آغازگردید .

نشست هم اندیشی کنشگران گستره زبان و فرهنگ تالش و تات در پژوهشکده گیلان شناسی که با حضور دکتر موسوی ، رئیس آن پژوهشکده تشکیل شد، رویداد فرخنده ای بود که امیدواریم با یک بازنگری دربنیه و ترکیب اعضاء ، از نگاه تخصصی بودن آن ،استمرار پیدا کند و همانگونه که علی عبدلی در نشست مذکور تقاضا کرد، در پژوهشکده گیلان شناسی دپارتمان تالش شناسی تاسیس شود. تا تالشان و تاتهای گیلان و خلخال به جایگاه بایسته خود در آن مرکز علمی دست یابند.

نام حاضران در نشست به ترتیب حروف الفبا :

احمدی بهرام ، آزموده شهرام ، بختیاری فرزاد ، خادمی ابراهیم ، خدایی پیمان ، داداری ، رجبی فرهاد ، رضایتی محرم سبزعلی پور جهاندوست ، شفیقی احسان ، عبدلی علی ، فریدی آرمین ، قنبرزاده علی ، ماسالی علی ، معراجی جواد ، موسوی هاشم ، مهرپویا نقی ، نصرتی علی

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *