خانه / تاز ه ها / نشست هم اندیشی درباره زبان تالشی

نشست هم اندیشی درباره زبان تالشی

تالش شناسی1به دعوت عمومی موسسه تالش شناسی ، نشست هم اندیشی در باره مسایل زبان تالشی ، عصر روز جمعه نهم بهمن ماه در دفتر این موسسه برگزار گردید . در این نشست گروهی از محققان و اهل قلم و اندیشه تالش حضور یافتند . دیدگاه ها و پیشنهادات حاضران در نشست  مطرح و مورد تبادل نظر قرار گرفت .

مدیر مسئول موسسه تالش شناسی در آغاز نشست ، نخست آقای ولی قنبرزاده را به عنوان قایم مقام مدیر عامل موسسه معرفی کرد و سپس کلیاتی از وظایف موسسه مذکور در پیوند با توسعه فرهنگی و حفظ و احیائ میراث معنوی ، به ویژه زبان تالشی بیان نمود .

علی عبدلی ضمن ابراز نگرانی از استفاده نادرست نسل جوان از فضاهای مجازی ، فاصله گرفتن آنان از مطالعه و تحقیق ، پرهیز از ورود به عرصه های عملی و گاها نشر پندارها و گفتارهایی نادرست در پیوندبا زبان ، فرهنگ و تاریخ قوم و کشور خود در گروه های اجتماعی ، همگان را به چاره جویی در این مورد فراخواند .

اهم پیشنهادهای ارایه شده از سوی صاحب نظران حاضر عبارت بود از : تدوین الفبا و رسم الخط برای زبان تالشی ، تشکیل گروه تخصصی چند منظوره در فضاهای مجازی ، تشویق دوستداران زبان و فرهنگ تالش به تحقیق و نوشتن ،  اختصاص وقت وِیژه برای تالشی زبانان از رسانه ملی ، تاکید همه جانبه بر خانواده ها به ویژه مادران برای سخن گفتن به زبان تالشی با فرزندان ، جذب جوانان به شرکت در این گونه نشست ها و تشکیل بانک لغات جامع تالشی به تمام گویش های این زبان .

در پایان صاحب نظران حاضر خواهان استمرار اینگونه نشست ها شدند ومقرر شد در هفته آینده گفتمان این نشست با تشکیل جلساتی دیگر ادامه یابد و کارگروهایی برای اجرایی شدن موضوعات مصوب در نشست تشکیل شود

تالش شناسی

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *