خانه / تاریخ و باستان شناسی / معرفی چند قلعه ناشناخته تالش

معرفی چند قلعه ناشناخته تالش

قلعه کول فومن۱ – قلعه کول فومن

قلعه کول یکی از قلاع تاریخی شهرستان فومن بوده که در گذشته جزء روستای قلعه کل محسوب می شد که با توجه به تقسیمات جدید کشوری، روستای قلعه در حوزه شهر فومن به حساب آمده است. این قلعه در ۶ کیلومتری غرب فومن و در فاصله ۲۰۰ متری راه فومن به ماسوله و به بلندی یک تپه طبیعی که مشرف به زمین های اطراف آن است، قرار گرفته است.

بر گرداگرد این قلعه در گذشته خندقی جهت حفاظت از قلعه ایجاد شده بود و فقط بخش هایی از ضلع شمالی این خندق به جا مانده و مابقی خندق در اثر ایجاد ساخت و سازها از قبیل : احداث جاده، احداث کانال، تسطیح زمین های اطراف، احداث واحدهای مسکونی و … ، از بین رفته است. سطح قلعه پوشیده از درختان و درختچه های جنگلی مانند : انجیر، شمشاد و … است.

این قلعه از چهار طرف دارای شیب بوده که دسترسی به قلعه بسیار مشکل بوده است. بنابراین راه دسترسی آسان به قلعه از ضلع شمال بوده، که به نظر می رسد، جهت حفاظت از ضلع شمالی دیوارهای قلعه را با ارتفاع زیاد احداث می نموده اند.

۲ – قلعه کول ماسال      

ماسال یکی از مناطق قدیمی گیلان است که ۴۷ کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد. مناظر طبیعی،رودخانه ها، آبشارها، دریاچه ی طبیعی، درختان جنگلی و ییلاق های خوش آب و هوای این شهرستان محیط مناسبی برای گردشگرا به وجود آورده. از آثار باستانی شهرستان ماسال هم میشود از قلعه هایش نام برد. یکی از این قلعه ها، قلعه تاس کوه ست که در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر ماسال واقع شده. روستای تاس کوه در جنوب، روستای «سَراکَه» در شرق و روستای «طَبَقَه سَر» در جنوب غربی قلعه قرار دارد. بقایای قلعه رود دو برجستگی متصل به هم واقع شده اند. محوطه ی قلعه از رأس دو تپه تشکیل شده که با راه باریکی به هم وصل می شوند. بخش هایی از رأس تپه ها، طبیعی و مسطح اَن. در سطح این محوطه، سنگ های بزرگ و کوچکی دیده می شه که ترتیب قرار گرفتنِ بعضی از اونا تقریباً منظم و مستطیل شکل اند. تراکم سنگ ها روی رأس برجستگی های شمالی، بیشتراست و در سطح تپه، بقایایی از قلوه سنگ هایی که مربوط به قلعه ست، دیده می شود. یکی دیگر از قلعه های ماسال، «قلعه کول»است. در فاصله ی ۲۰۰۰ متری جنوب شهر ماسال و ۱۰۰۰ متری شامل غربی محله ای به همین نام از توابع دهستان حومه ی ماسال واقع است.

در محل قلعه آثاری شامل قلوه سنگ و آجر به صورت پراکنده دیده می شود. این آثار در گذشته جزء ساختمان قلعه ای بوده که در منطقه، به «قلعه کول» مشهورمی باشد. دسترسی به قلعه کول ماسال، از مسیر جاده ی آسفالت ماسال به «کیش خانی» میسر است.

محوطه ی قلعه کول، بالای تپه ای طبیعی و بزرگه ارتفاع اون از سطح زمین های اطراف، حدود ۳۰ تا ۳۵ متراست این محوطه در بالا، سطح نسبتاً صاف دارد که به صورت پشته ای دیده می شود و تپه ی بستر این قلعه هم از سه جهت، شیبِ تند دارد.

۳ – قلعه کول رینه

این قلعه در فاصله ۲۰۰۰ متری روستای رینه ی دهستان ییلاقی ارده از توابع بخش پره سر شهرستان رضوانشهر و در ارتفاع ۱۱۴۵ متری سطح دریا بروی کوه بلند معروف به قلعه کول واقع شده است.در شمال قلعه رودخانه شفارود و در جنوب آن رودخانه ماف محله جاری است.

برای رسیدن به قلعه بایداز روستاهای” وسکه” و”رینه” عبور کرد و به رودخانه شفارود رسید. بعداز گذشتن از رودخانه وطی حدود۵۰۰متربا پای پیاده، دسترسی به قلعه میسراست. این قلعه شرقی –غربی وازسه جهت دارای شیب است.درضلع شمال و شمال شرقی قلعه دیوارهایی ازسنگ لاشه به صورت خشکه چین به طول ۱۰ و به ارتفاع ۱متر نمایان است.در ساخت دیوارهااز هیچ نوع ملاطی استفاده نشده است.همچنین در ضلع شمالی متصل به دیوار، بقایایی از پی اتاق هایی با ابعاد مختلف،که احتمالامحل اسکان نگهبان بوده،مشخص است. در ضلع غربی این قلعه بقایایی ازدیوارهای دیگر قلعه به طول ۲متر و در دوردیف سنگچین به چشم میخورد. احتمالا ورودی قلعه ازجهت شرق بوده است. از شواهدموجود می توان نتیجه گرفت که این قلعه فقط کاربرد نظامی-امنیتی داشته ویکی از گذرگاه های فرعی منطقه راکنترل می کرده است. این قلعه را با توجه به موقعیت جغرافیایی و معماری آن می توان به دوران تاریخی منسوب کرد.

۴ – قلعه راستَ ژیه رضوانشهر

در فاصله ۲۶۰۰ متری روستای زندونه خِل دهستان ارده از توابع بخش پره سر شهرستان رضوانشهر، در ۳۰۰ متری شمال جاده و در ارتفاع ۱۵۷۰ متری نسبت به سطح دریا، بقایایی از یک قلعه دیده می شود. که این قلعه به راستَ ژیه معروف است.

ابعاد این قلعه چهل×پنجاه متر است و بر روی تپه کوتاهی که ۱۰ متر نسبت به زمین های اطراف خود بلندتر است، قرار دارد. بقایایی از دیوارهایی که به صورت خشکه چین ساخته شده، در بخش غربی تپه مشاهده می شود. هم چنین در منتی الیه دیواره ی ضلع غربی، جایی که شیب قلعه شروع می شود، آثاری از خاک حرارت دیده مشاهده می شود. آجرهایی که در ساخت قلعه به کار رفته احتمالاً از همین قسمت تهیه می شده اند. مصالح قلعه از سنگ لاشه و ملاط آن گل است.

با توجه به موقعیت قلعه، می توان گفت که این قلعه جزء قلعه های راهداری بوده است و از آن جا عبور و مرور کاروانیان را کنترل می کردند

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. درود
    البته من در دیگرنقاط هم نام قلعه کول شنیده ام
    یکى درسه کیلومترى شهرک ماسوله ودرسمت چپ جاده دربالاى تپ ای شیبدارقرارگرفته است واحتمالادژ دفاعى ماسوله اییها درزمان جدید بوده است،این منطقه پس ازدوساعت راهپیمایى به ییلاق معروف للندیزمیرسد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *