خانه / تالش شمالی / مصاحبه علی اکرم همت زاده با تلویزیون قره باغ

مصاحبه علی اکرم همت زاده با تلویزیون قره باغ

 علی اکرم همت زادهوقتیکه رئیس جمهور تالش-موغان آقای علی اکرام همت زاده به ارمنستان سفر کرده بود،  میل داشتند که به جمهوری خود مختارقره باغ هم سفر کنند. آقای همت زاده در قره باغ (آرتساخ) با آشوت قولیان رئیس پارلمان آرتساخ و با کارن میرزویان وزیر امور خارجه دیدار کرد. علی اکرام همت زاده در مصاحبه با شبکه تلوزیون آرتساخدر مورد مسایل تالشان آذربایجان توضیحات مختصری داده است که در زیر آمده:

. پرسش- آقای همت زاده، سفر شما به آرتساخ (قره باغ) اراده سیاسی می طلبد،زمان سفر با چه موردی مربوط بود.

 پاسخ- اولین سفر من به ارمنستان و قره باغ را پروفسور گارنیک آساتوریان تدارک دید. من خوشحالم، که در دانشگاه دولتی ایروان در مراسم افتتاحیه برنامه کارشناسی ارشد “تالش شناسی” شرکت کردم.یک رویداد استثنائی است. تالش شناسی در سطع علمی مطرح می شود، من می خواهم، که تالشان هم فرهنگ و تاریخ خودشان را یاد بگیرند. اما متاسفانه هنوز تالشان در این برنامه حضور ندارند. می دانید، اگر تالشان از آذربایجان بیایند و در این درس ها شرکت کنند، برایایشان یا برای فامیلشان مشکل پیدا می شود.

 پرسش- چرا دانشکده تالش شناسی در آذربایجان تاءسیس نمی شود؟تعداد تالشان در آذربایجان بیشتر از ارمنستان است.

 پاسخ- تالشستان- آن منطقه ای را، که تالشان ساکن هستند،زیاد وقت است، که منطقه جنوب آذربایجان نامیده می شود. آذری ها، اگر می توانستند، می گفتند،که ملتی به نام تالش اصلآ وجود ندارد. و هدف این سیاست برای همین است. چرادر لنکران تالشی تدریس نمی شود؟ بگذار در باکو این کار را انجام بدهند. آنها درمورد این اصلآ فکر نمی کنند. بعضی وقتها از اروپا مقام ها می آیند ودر مورد اقلیت ها می پرسند. حکومت آذربایجان می گوید، که کالجی وجود دارد،که معلم زبان تالشان آماده می کنند، اما این حرف ها همه دروغ است.

پرسش- مشکلات تالشان و بقیه اقلیت ها فقط در حوزه آموزش است؟

پاسخ- تالشان در جمهوی آذربایجان اصلآ هچ امتیازی ندارند. مثلآ روزنامه تالشی چاپ می شود. ما خواستیم، که دولت کمک کند، اما هنوز جواب نداده اند.  هیچ شهر یا روستای تالشی نام اصلی خود ندارد،یعنی نامش حفظ نشده است. همه اسم ها عوض می شوند به ترکی-آذری. می خواند ما را تدریجآ در خود حل کردند. تا آن وقتی، که قدرت داریم مقاومت می کنیم.

 پرسش- اگر در آذربایجان هیچ چیز عوض نشود، آینده اقلیت-به خصوص آینده تالشان چه می شود؟

 پاسخ- آن اطلاعاتی که من دارم، در آذربایجان ۲۴ ملت زندگی می کند. حکومت آذربایجان می خواهد همه این ملت ها در ترکی حل کند. وضیعت لزگی ها یک کم خوباست، چون که داغستان به آنها کمم می کند. اما به تالشان از هیچ جایی کمک نمی کنند. بر علیه سیاست آذربایجان تالشان فقط باید خودشان مبارزه کنند. چه می شود اگر هیچ چیز عوض نشود؟ در آذربایجان دیگر هیچ تالشی نمی ماند

پرسش- یعنی، تالشان خاک خود را ترک می کنند و می روند به کشور دیگر؟

پاسخ- ما این را نمی خواهیم. ما نمی خواهیم درباره این فکر کنیم. اگر به زور مثل من بیرون کنند، این دیگر سوئال دیگر است. سپس ما هیچ وقت ترک نمی کنیم. و اگر اینجوری ادامه بشود، تالشان مجبور می شوند به خودشان آذر نامند. تالشان به زبان خود نمی توانند نان به دست آورند

 پرسش- در مورد قره باغ صحبت کنیم. یعنی آن چیزی، که شما در مورد تالشان آذربایجان تعریف می کنید، ارامنه در قره باغ همین سرنوشت تالشان داشتند، اما قره باغ یک مسیر دیگر انتخاب کرد. نتایج آن دو روز است، که می بینین. چطور ارزیابی می کنید؟

پاسخ- دیده می شود، مردم قره باغ راحت زندگی می کنند. زندگی خود را می سازد. در چشم های آنها من خوشحالی را دیدم. آنها به خودشان خوشبخت می دانند. این خوشحالی را درون مردم من ندیده ام. من این احساس را دارم، که جوانان در قره باغ آزادی خود را می بینینند و حاضر هستند برای آزادی خود مبارزه کنند و آزادی خود را حفظ کنند. خدا بدهد، که جوانان تالش هم این احساس را داشته باشند

. پرسش- در قره باغ احتمال شروع جنگ مستثنا نمی شود. همه اتظار آن هستند، که روزی جنگ شوروع می شود. آیا در آذربایجان بین اقلیت ها چیزی عوض شده است، یا اگر جنگ بشود، ما دوباره در سنگرهای متقابل می باشیم؟

 پاسخ – خدا نکند! من نمی خواهم، که تالشان در این جنگ شرکت کنند. من از ایجا-قره باغ فرا می خوانم، آن جنگ ما نیست. ما آن را لازم نداریم. من به ملت های دیگر هم مراجع می کنم. جنگ به ما هیچ چیزی نمی دهد.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *