خانه / تاز ه ها / مراسم گرامیداشت میرزا کوچک خان

مراسم گرامیداشت میرزا کوچک خان

میرزاروز جمعه ششم آذر ۹۴ ، گروهی از ورزشکاران و اهالی قلم و هنر برای گرامی داشت یاد و نام  میرزا کوچک خان جنگلی و یاران مجاهد او، راهی  ییلاق ( الاله پئشته ) ماسال محل شهادت سردار جنگل شدند.

این مراسم به مناسبت ۱۳ آذر سالروز شهادت میرزا کوچک خان ، از سوی هیئت ورزشهای روستایی عشایری فومن و  موسسه تالش شناسی برگزار شد .

برابر فراخوان و اطلاع رسانی هایی که در این باره انجام گرفته بود ، علاقمندان به حضور در این مراسم بامداد ششم آذر از شهرهای تالش ، رضوانشهر، ماسال ، فوممن ، رشت و لاهیجان در میدان اصلی ماسال گردآمدند و گروهی با وسیله شخصی و گروه دیگر با دو دستگاه مینی بوس راهی ییلاقات ماسال، به مقصد الاله پشته شدند .

پس از رسیدن به محلی موسوم به ( شنبه راه ) واقع در ارتفاعت حدود ۲هزار متری از سطح دریا ، به سبب پوشیده بودن مسیر جاده از برف و بهمن ، قرار بر این شد که بقیه راه به صورت پیاده طی شود . در این محل جمعیت به دسته های مختلف تقسیم شده و مسیر پیاده روی را آغازنمودند. ولی متاسفانه  نامناسب بودن شرایط جوی و شدت باد و سرما موجب گردید ، بخشی از گروه از نیمه راه بازگردند و بخش دیگر  نیز توانستند  فقط تا ییلاق ( نمنه پئشت )، واقع در دو کیلومتری الاله پشته پیشروی کنند .

در محل مذکور به سبب اینکه بعضی از اعضای گروه لباس و تجهیزات لازم برای چنان شرایطی نداشتند ، گروه ناگز به باز گشت گردید .

شایان گفتن است  که در مسیر بازگشت ، فرصتی پیش آمد که  برخی از همراهان که مطلبی جهت ادای احترام نسبت به پیشوای نهضت جنگل آماده کرده بود، ارایه دهد . از جمله آنان مدیر مسئول موسسه فرهنگی و هنری تالش شناسی بود که مطالب کوتاه و جالب توجهی در باره میرزا کوچک خان و نهضت جنگل بیان نمودند .

علی عبدلی گفتند : در تاریخ ایران رویدادهای تلخ و سنگین فراوانی رخ داده و توفانهای سهمگینی بر این ملت وزیدن گرفته است . اما همیشه این سرزمین ومردمانش به پای مردی و خرد ، از توفان حوادث به سرفرازی گذر کرده اند و قهرمانانی از درون خود به ظهور رسانده اند که میرزا کوچک خان یکی از آنان است .

مدیر موسسه تالش شناسی افزود : دریغا که ما در بیشتر موارد نتوانسته ایم میراث داری شایسته و پاسدارخوبی برای  نگهداری شکوه یادو نام آن قهرمانان باشیم و متاسفانه هرچه که زمان بیشتر می گذرد غبار بی مهری بیشتری بر چهره قهرمانان ما می نشیند و نسل های جدید حتی در مورد چهره های درخشان همین تاریخ یک صد سال گذشته ما اطلاعاتی اندک و ناقصی دارند .

این مولف « تاریخ تالش » در قسمت دیگری از سخنان خود گفت : دایره آگاهی هایی که در باره نهضت جنگل تا کنون به جامعه ارایه شده ، از شماری کتاب و مقاله تحقیقی و تخصصی فراتر نرفته است . این نوشته ها نیز فقط مناسب استفاده قشر خاصی از جامعه است . در حالی که غربی ها اگر ستار خان و باقر خان و رئیسعلی دلواری و میرزا کوچک خانی داشته باشند ، با تولید حجم شگفت انگیزی از آثار قلمی و هنری متنوع و متعدد ، جهان را اشباع می کنند و نام آنان را برای همیشه در ذهن نسلها حک می نمایند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *