خانه / اجتماعی / فراکسیون ترک زبان ها یعنی چه؟

فراکسیون ترک زبان ها یعنی چه؟

فراکسیون ترک زبانهااین سایت حسابی کاملا جدا با سیاست دارد و تیم مدیریت آن به همین خرسند و مفتخراست که تیماردار گلی از گلسان ایران یعنی ” تالش ” از منظر هنرو فرهنگ باشند و بس . اما هنگامی که پای حفظ امنیت و وفاق ملی و تمامیت ارضی میهن درمیان باشد ، دیگر نه جای درنگ خواهدبود نه جای رعایت خط و مشی ها بلکه باید به انجام وظیفه و تکلیف برخاست . از این رو مطلب کوتاهی را که شاعر و محقق ماسالی محمدرضا فدایی، برایمان فرستاده است . در این سایت قرار داده ایم تا بیانگریک هم اندیشی و انتقادی مشترک باشد و هم مجال بیان این پرسشها   فراهم آید که فراکسیون ترک زبان ها یعنی چه ؟ . این فراکسیون در کجای قانون اساسی و نظام نامه مجلس آمده و چه تعریفی دارد و وظایف آن چیست؟ . مگر ما در ایران ترک هم داریم ؟ پس آذری ها و دیگر ایرانیان ترک زبان کیستند ؟.

 در سال ۱۹۹۰ میلادی وقتی قانون اساسی جمهوری آذربایجان در مجلس آن کشور تصویب می شد، وقتی نوبت به بررسی ماده زبان که رسید مردم متوجه شدند در آن از عبارت ( ترک دیلی – زبان ترکی ) استفاده شده است . در اعتراض و انتقاد نسبت به این عبارت، جمعی از رهبران نهادهای سیاسی و رجل مشهورکشور، از جمله نظامی سلیمانوف، نامزد ریاست جمهوری و رئیس آکادمی ملی ، دولت و مجلس را تهدید به تظاهرات عمومی کردند و گفتند ملت ما آذری ست نه ترک و مجلس ناگزیرتسلیم شد . حال چه اتفاقی افتاده که اینجا ، در قلب ایران ویچ، دیروز حق تدریس به زبان آذری بود ، امروز حدود ۷۰ نماینده مجلس شورای اسلامی کشور ایران، نماینده ترک ها شدند و از حق داشتن فراکسیون ترک زبان ها برخوردار می شوند و … فردا …..

محمد رضا فدایی

پس از ۳۸ سال استکبار ستیزی و اسلام گرایی، از ” خانه ی ملت ” که مظهر و چکیده همه اقوام و طوایف تشکیل دهنده ملتی واحده است ، صدای تازه ای به  گوش می رسد . صدایی یاس آور و هراسناک . صدایی بیگانه با همگرایی و وحدت , صدای  تشویش و اضطرابِ سم ضربه های اسبان سرکش تاتاری . صدای بیگانه پروری ”  فراکسیون ” فراکسیون نمایندگان مناطق ترک نشین . یاللعجب ! . چه می شنویم ؟ این بار هم استکبار است که با داس آمده باشد ؟ چه شده است که بیگانه را  چشمِ دیدن نبود یار غار و آشنا را چه ؟  این چه برداشتی از اسلام وانقلاب  است ؟ این چه ضربه ای است که بر جسم و جان ملتی ستمدیده  از فرقه دمکرات ها فرود می آید ؟

پس از ۳۸ سال از گذشت انقلاب، حال باید چنین اندیشید که در توجیه و تفسیر قانون اساسی می شود گاهی ناروایی را روا داشت. پس اکنون  باید منتظرتشکیل فراکسیونهای دیگری از این نوع و انواع دیگری مانند فراکسیون ثروتمندان و زمینداران وزورمندان  هم بود ؟ باز هم خانخانی و ملوک الطوایفی ؟ کوشش ملت قبل از اسلام ” تثبیت هویت ” بود و با اسقرار اسلام ” حفظ هویت ” و با روی  کار آمدن دولت صفویه ” غرق در هویت ایرانی  ودارای حکومتی ملی و مرکزی تا به امروز .

 آیا دیگر وقت حکومتهای ملوک الطوایفی  به سر نرسیده است ؟  آیا دیگر بر خلاف قانون  اساسی نباید نمایندگان گوشه و کنار مملکت را نماینده ی خویش بدانیم ؟ ” نخود نخود هر کس به خانه ی خود ؟ ”  شاید , شاید ما جنگ دیده ها و فلاکت چشیده ها را توان بر داشت و تفسیر درستی  از این گونه رفتارهای  نمایندگانمان نباشد و بناچار باید حق به شاعر واقع بین هزار سال قبل مملکت خویش بدهیم که فرموده است :

” هر دم از این باغ بری می رسد ،

نغز تر ،  از نغز تری ،  می رسد .

سنگ شنیدیم که چو گردد کهن ،

لعل شود مختلفست این سخن .

از درم و دولت و از تاج و تیغ ،

نیست دریغ ار تو نخواهی دریغ .

راه روان کز پس ِ  یکدیگرند ،

طایفه از ، طایفه زیرکترند .

پای در این ره نه و رفتار بین!

حلقه ی این در زن و گفتار بین

عقل که شد کاسه ی سر جایِ او ،

مغز کهن نیست ، پذیرای او .

نخل چو بر پایه ی بالا رسد ،

دست چنان کش که به خرما رسد .

دشمن دانا که پی جان بود

بهتر از آن دوست که نادان بود . نظامی “

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۶ نظر

 1. ترکها نمایندگان بقیه اقوام ب جز فارسهای مرکز نشین هستند…بیایید با آنها مهربان باشیم تالشیان دوست داشتنی عزیز

  • دوست گرامی . نمی دانیم بعضی ها تاکی می خواهند با تفسیر های وارونه خود کلنجار بروند . تا کی میخواهند واقعیات را از پس عینک توهم نگاه کنند . اصلا بحث برسر ترک و فارس نیست، مگر کرد فارس است، مگر بلوچ فارس است، مگر تات و تالش و گیلک و عرب فارس هستند؟ . ما همه ایرانی هستیم با زبان ها و گویش های گوناگون . بحث ما در مورد جریانی ست بیگانه ساخته ، ایران ستیز و تجزیه طلب به نام پان تورکیسم . ما هرگز نگفته ایم هرکس ترکی زبان است پانتورک است . نه برادر من . پان تورک هزارو یک نشان دارد که اورا از ترکی زبان های ایران . از آذری های سرافراز جدا می کند . آن هم پدیده ای ست مثل داعش و امثال مختلف آن . پس وظیفه ملی و مقدس هر ایرانی غیور و شرافتمند است که در برابر نفوذ و کنش چنان جریان هایی با تمام وجوود به ایستد و از کیان ملی و تمامیت ارضی مام میهن پاسداری کند.

 2. متاسفانه پولهای باکو و آنکارا خیلی زود تاثیر خودش را گذاشت حالا که اسرائیل و عربستان هم با اینها هم داستان شده اند جریان ایرانستیز خود ترک پندار در ایران قدرتمند شده و حتی پایش به مجلس هم باز شده کشور ما از هر سو در معرض هجمه این دشمنان خاک کیانی قرارگرفته و ستون پنجم آنان در داخل کشور بسیار فعال است ما آنقدر خود را در نبرد نظامی در خاورمیانه غرق کردیم که از نبرد فرهنگی و جنگ روانی جا ماندیم و این زیان جبران ناپذیری برای آینده کشور به همراه خواهد داشت چه در داخل و چه در خارج تا جایی که مردم آذربایجان در داخل سنگ شیخ نشینها و اردوغان را به سینه می زنند ودر خارج کشور آن شخصیت افغانی عامل عربستان سعودی در پاسخ به خبرنگار آن اهانتها را به ملت ایران می کند.

 3. سلام علیکم – علت دشمنی شما با ترک ها چیه ؟ ما ترک ها برای احقاق حق و حقوق خود فراکسیون تشکیل دادیم از جمله تدریس به زبان مادری در مکانب و رفع نابرابری اقتصادی و مهمتر از همه متحد شدن در قبال نژاد پرستانی که فکر آسمیلا کردن اقوام از جمله ترک ها هستند که این سیاست از دوران رضا شاه متاسفانه ادامه دارد. شکر خدا جنبش دانشجویی ترکان به نتیجه رسیده و امروز نیز خبر تدریس زبان ترکی در مدارس زنجان به گوش می رسد. و… الا آخر …

  • جناب الدار پیام مفصل جنابعالی را خواندیم . چیزی نبود جز یک سری سخنان تکراری و ناروا که مدام از سوی جریان های ایران ستیز پانتورک برای فریب ساده لوحان کم سواد تبلیغ می شود. از این رو با عرض پوزش ادامه اش را حذف کردیم . چون این سایت جای آنگونه تبلیغات زهرآگین نیست . هرچند به بیان مهربان شما درآید .
   دوست گرامی . ما در ایران ترک نداریم .اما ترک زبان بسیار داریم و هیچ دشمنی هم با برادران و خواهران ترک زبان و زبان آنان نداریم . ما مخالف اندیشه پانتورکیسم هستیم که با سرمایه بیگانگان وبه یاری مزدورانشان در ایران ترویج می شود .زیرا که پیروان آن اندیشه ،ایران را به دو بخش ترک و فارس تقسیم می کنند و فارسهارا موجوداتی اهریمنی معرفی می کنند که باید از شرشان خلاص شد!. آنان خیزش ملت ایران علیه فرقه تجزیه طلب و مزدور دمکرات را محکوم می کنند اما از سردسته خائن آن فرقه تجلیل می نمایند. آنهازیرپرچم ده ده قورقود ترکستانی به همه مفاخر جهانی ایران مانند کوروش و حکیم فردوسی و غیره اهانت می کنند و برزبان پارسی این مظهر وحدت اقوام ایران خصمانه می تازند. آنها با جعل و تعریف و مغلطه های شرم آور در حقایق تاریخ، در صدد انکار فرهنگ ، تمدن و هویت ایران آریایی و مصادره سرمایه های معنوی و افتخارات آن هستند و مدام به آتش نفاق ملی دامن می زنند و هدف شوم تجزیه این کشور باستانی را دنبال می کنند. آنها به مصداق ضرب المثل ” با کدخدا بساز، ده را بچاپ ” ریاکارانه دم از اسلامدوستی و پشتیبانی از حکومت اسلامی می زنند و دمادم به رژیم برچیده شده گذشته ناسزا می گویند تا راه رسیدن به هدف و مقصود خودرا امن کنند . آنها حتی آشکارا موجودیت ایران را انکار می کنند و می گویند نام ایران را رضا شاه تراشیده است !! و… و… که این رشته سری بس دراز دارد و جای شرحش اینجا نیست .
   پایان سخن اینکه آری ما از حقوق قوم خود تالش دفاع می کنیم . در عین حال سخت اعتقاد داریم که ” تالش بدون ایران یعنی هیچ !” شما چه ؟ . ایامی توانید بگویید آذربایجان بدون ایران یعنی هیچ ؟. اگر فکر شما چنین باشد بین ما هیچ اختلافی وجود ندارد .

 4. ممنون بابت مطالب بسیار مفید شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *