خانه / گوناگون / فراخوان پژوهش

فراخوان پژوهش

جاده پایه کوه تالشدر طول ۴ دهه گذشته حدود ۱۵۰ عنوان کتاب با موضوع تالش ، منتشر شده است . چندبرابر این تعداد ، مقاله در همایش های مربوط به تالش ارایه شده یا در نشریات چاپ شده است . اما هنوز سخن های ناگفته بسیاری در زمینه تالش شناسی باقی مانده است که باید به آنها پرداخته شود . بخشی از آن سخنان ، تنها  با انجام پژوهش های میدانی به گفتار می آید و در این راستا هر فرد تالش می تواند نقشی ایفا نماید و نسبت به زادبوم خود ادای دین کند .

نگارنده  برسر آن است که در سال جدید، در زمینه چهار موضوع  به شرح زیر ، مطالعاتی انجام دهد :

۱ – کوبنَ جَدَ / جاده پایه کوهی : بسیاری از تالشان نام « کوبنَ جَدَ » را شنیده اند و برخی حتی قسمتی از آن جاده را دیده اند و کم بیش محل آن را به خاطر دارند . این جاده بسیار کهن ، از سراسر دامنه کوه های تالش می گذشت واز یک سو  به اران و شیروان می رسید، از سوی دیگربه قزوین و زنجان .

۲ – کبوترخانه های تالش : این مورد را هم هنوز خیلی ها به یاد دارند . شاید برخی از سالمندان هم دیده باشند که برای فرستان پیام از نقطه ای به نقطه دیگر به وسیله کبوتر ، در نقاط مختلفی از خطه تالش کبوترخانه هایی وجود داشت . مثلا در پونل و ماکلوان .

۳ – مساجد کهن موسوم به مزگت ، مزگی ف یا ایسپییَ مزگت  که بسیاری از نقاط تالش وجود داشت . مثلا در دیناچال ، رینَ و شفت .

۴ – حمام های کهن . مانند حمام کرگری بازار و نواَدی ( آق اولر ) .

از همه دوستداران تاریخ و فرهنگ تالش ، به ویژه جوانان فاضل ومحقق دعوت می شود که در این زمینه ها یا خود تحقیق کنند و مقالات منتشر نمایند ، یا دست کم اطلاعاتی را که دارند یا می توانند به دست بیاورند، در اختیار نگارنده بگذارند تا با حفظ نامشان در پژوهش های مربوطه ، مورد استفاده قرار گیرد .

نشانی برای فرستادن مطالب و نظرات : @taleshen    و    taleshen1@gmail.com

                                                                                                 علی عبدلی

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *