خانه / تاز ه ها / فاصله اعتقاد و خرافات،از بنگال تا ملال

فاصله اعتقاد و خرافات،از بنگال تا ملال

امروز ۳۱ تیر ۹۸ گذرم به میدان نماز رضوانشهر افتاد. دیدم گروه نسبتا زیادی زن و مرد، که ظاهرشان مانند روستائیان بلوچ بود، در گوشه ای از میدان گرد آمده ، روی زمین نشسته اند و سرگرم قهوه نوشیدنند. از راننده فارسی زبان آنها پرسیدم : این ها کیستند و به کجا می روند؟

گفت : هندی هستند و به زیارت مرقد سید صالح پدر شیخ عبدالقادر گیلانی می روند.

گفتم: این مرقد در کجاست ؟ راننده گفت  : نمی دانم . در ییلاقات این شهر.

یک نفر دیگر که به گفتگوی ما گوش می داد، گفت : می روند سید صالح .

سید صالح نام جدیدی است برگرفته از نام صالح موسی پدر شیخ عبدالقادرگیلانی که جایگزین نام اصلی و کهن روستای ییلاقی « بارگا برَم » از توابع ملال رضوانشهر، شده است.

زیارتگاهی که امروزه نامور به سیید صالح شده است، قبلا نام و شجره مشخصی نداشت و مشهور بود به « بارگا برَمی تربَ / تربت بارگا برَم ». در گذشته هیچ سخنی از پیوند آن تربت با خاندان شیخ عبدالقادر گیلانی، ملقب به غوث گیلانی، غوث اعظم و غوث الثقلین، در بین نبود. محل یادشده زبارتگاه کوچکی بود که می گفتند سید بزرگواری در آنجان دفن است و معجزاتی دارد. .

دراوایل انقلاب نگارنده خود شاهد بود که چند تن از اهالی شیعه مذهب روستای بارگا برم و روستای مجاور آن بیه چال در صدد حل مسئله نام و شجره شخص مدفون در آن زیارتگاه هستند. پس از مدتی شنیدم که آن مسئله حل شده  و آشکار گردیده که شخص مدفن در « بارگابرَم »، سید صالح پدر شیخ عبدالقادرگیلانی رئیس طریقه قادریه در مذهب حنبلی ست.

اغلب منابع گویای آنند که شیخ عبدالقادر زاده روستای پُشتیر از توابع شهرستان صومعه سرای گیلان است . در آن روستا مقبره ای نیز وجود دارد که می گویند بی بی فاطمه مادر شیخ عبدالقادر در آن دفن است . حال چطور شده که پدر شیخ را پس از مرگ در محلی که فرسنگ ها با پُشتیر فاصله دارد، برده  و در آنجا دفن کرده اند، موضوعی ست که کسی بر آن آگاه نیست.

شیخ عبدالقادر هم که در سنین نوجوانی به بغداد مهاجرت کرده در همانجا زیسته و پس از مرگ جسدش را در مدرسه خودش دفن کرده اند و چند سده بعد، مقبره اش به دستور شاه اسماعیل تخریب و محو گردید و خانواده اش در حوزه بین النهرین متواری شدند.

اکنون جالب توجه است که به نعمت تکنولوژی دنیای مدرن، اندک تبلیغاتی که از روستای بارگابرَم سرچشمه گرفته است، به هندو بنگال رسیده و مدتی ست گروه گروه از آن مردم که همگی از اقشار پایین دست جامعه هستند، راه بس درازی را طی می کنند تا به زیارت مقبره موسوم به « سید صالح » یا همان « بارگا برمی تربَ » نایل گردند

می گویند آن زایران مشتاق، آداب زیارت ویژه ای دارند. از جمله این که در فاصله چند متری بقعه ، به خاک افتاده و سینه خیز خودرا به بقعه ی رسانند.و . . .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *