خانه / گوناگون / ضرب المثل های تالشی از نگاهی تفسیری

ضرب المثل های تالشی از نگاهی تفسیری

«از وظایف اصلی اهالی فرهنگ هر قوم و تمدنی، ثبت و ضبط فرهنگ عامه و بهره برداری از آن برای تحکیم و رشد فرهنگ عمومی جامعه است. کاری که در کشور ما آن چنان که شایسته و بایسته است انجام نپذیرفته و همت دوست داران فرهنگ ایران اسلامی را می طلبد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب، علی عبدلی، در تدوین کتاب قصه ها و مثل های تالشی، این مهم را وجهه همت خود قرار داده و دست آورد پژوهش هایش از سال ۱۳۵۴ را در قالب ۵۰۰ مثل و کنایه و ۱۴ قصه به زبان تالشی به خواننده علاقه مند عرضه کرده است.

عبدلی همه مثل ها را آوانگاری کرده تا راحت تر و به درستی خوانده شود. ترجمه فارسی روان مثل ها را نیز آورده و همچنین شرح کوتاهی از آن مثل و کاربرد آن را ثبت کرده است.

 فریدون نوزاد، پژوهش گر نام آشنای گیلانی نیز مقدمه ای کوتاه بر کتاب نگاشته تا ارزش کار آقای عبدلی را گوشزد نماید. این کتاب در ۲۲۴ صفحه و با بهای ۱۰۰ هزار ریال توسط انتشارات بلور به چاپ رسیده است .»

شهین شیخ سنگ تجن برپایه این کتاب و لغت نامه تالشی-فارسی تالیف علی رفیعی مقاله وزینی با عنوان « بررسی طرح واره های تصوری در ضرب المثل های تالشی در چهارچوب معنی شناختی» نوشته است. پایگاه تالش شناسی مطالعه آن را توصیه می نماید.

لینک دریافت مقاله :

http://languagestudy.ihcs.ac.ir/article_3286_563ae75a57e25d3082774ac2ae1313f7.pdf

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. به امید روزی که زبان تالشی در مدارس آموزش داده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *