خانه / مشاهیر تالش / صالح بیدار به خواب ابدی رفت

صالح بیدار به خواب ابدی رفت

علی عبدلی

صالح بیدار1392  صالح بیداری معروف به اوستا صالح . نوازنده و سازنده تنبور. او درسال ۱۳۰۹ در روستای ییلاقی چروه دی به دنیا آمد . چون دامداری پیشه خانوادگی اش تحلیل رفته و کفاف  معیشت نبود ، در جستجوی پیشه دیگری بر آمد . تدریجا نجاری را آموخت و تازمانی که می توانست کارکند ، به آن پیشه اشتغال داشت .

از دوره نوجوانی به موسیقی علاقمند بود . نخست نی نوازی را از نوازندگان محلی آموخت و سپس بر اثر یک اتفاق ساده به ساختن و نواختن تنبور پرداخت و دیری نپایید که در مقام استادی در ساخت تنبور و نوازنده چیره دست آن ساز قرار گرفت . صالح بیداری تنها به عنوان یک سازنده تنبور شهرت داشت و هنر نوازندگی  اش سالهای طولانی در سایه آن فن  قرار گرفت  . تا زمانی که بر اثر علل و عوامل مختلف تنبور نوازی در تالش از رواج افتاد و دیگر کسی نه برای سفارش ساخت این ساز به دیدن استاد صالح  رفت و نه برای شنیدن صدای  دلنواز آن ساز .

در اوایل دهه شصت نگارنده در ادامه  مطالعات فرهنگی خود ، از وجود ساز تنبور و رواج ساختن نواختن آن در تالش آگاهی یافت . سپس با انجام جستجو هایی، یک نمونه فرسوده از تنبور تالشی را به یاری شادروان هدایت پورجوادی در بلگه سرای شاندرمن یافت . آنگاه به جستجوی نوازندگان و سازندگان احتمالی تنبور پرداخت و سر انجام موفق شد با چند تنی از آنان  از جمله صالح بیداری آشنا شود . او در آن زمان سالها بود که سازی نمی ساخت اما خود تنبوری از ساخته های خود را داشت که  با چیره دستی آن را می نواخت . نگارنده توانست قطعاتی از ملودی های محلی با نوازندگی وی را برای نخستین بار ثبت و ضبط نماید .

خبر این کشف تدریجا منتشر شد و توجه برخی از پژوهشگران موسیقی تالش را به صالح بیدار ، به عنوان آخرین سازنده و نوازنده نسل های پیشین جلب نمود و کسانی چون محمدرضا درویشی ، نصری اشرفی ، بهمن کاظمی و آرمین فریدی به دفعات به دیدن آن استاد پیر رفته و اجراهای مفصلی از ایشان را ضبط کردند . به این ترتیب  نام و آوازه صالح بیدار از محدوده روستای چروه دی فراتر رفت و در قلمرو موسیقی نواحی ایران به گوش محققان و علاقمندان موسیقی تالش رسید .

موسسه تالش شناسی که در اسفند ۱۳۹۲ همایش بزرگداشت پیشکسوتان موسیقی تالش  را برگزار کرد ، از استاد صالح بیداری به عنوان یکی از بزرگان پیشکسوت تجلیل به عمل آورد .

این هنرمند برجسته در نیمروز ۲۹ اسفند ۹۴ در سن ۹۰ سالگی چشم از جهان فروبست .

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. نظام تالش ربانی

    روحش شادو قرین رحمت الهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *