خانه / هنرو فرهنگ / سیزده به در درتالش

سیزده به در درتالش

سیزده به در در تالش

۱۳ فروردین؛ روز لباس سنتی را پاس داریم !

آخرین مراسم نوروزی « سیزده بدر » است  که بسیار گسترده وبا استقبال عمومی برگزار می‌شود . مهم‌ترین نقاطی که مردم منطقه تالش به‌طور سنتی ، برای برگزاری مراسم سیزده بدر در آنجا گرد هم می‌آیند و تا عصر به شادمانی می‌گذرانند ، عبارت‌اند از :

آستارا :  پیرامون تالاب هستئل (استیل )

تالش : تازه‌آباد، کیشون بن ، لمر، تکی ، قلعه سلسال و اوتارمحله

رضوانشهر : ایسپیه مزگت دینا چال و پرده گوشه پونل

ماسال : شالما

شاندرمن : امام‌زاده شفیع

فومن : لولمان ، کردمحله و پیشده .

در روز سیزده نوروز که در تقویم محلی تالش ( روز لباس سنتی ) نامیده شده است ، مردم ، به ویژه بانووان با پوشیده لباسهای زیبا و چشم نواز محلی ، گوشه ای از فرهنگ غنی و هنر فاخر تاالشان را به نمایش می گذارند.

تالشان و همچنین بسیاری از مهمانان نوروزی حاضر در منطقه در یک هوای بهاری پرطراوت و لطیف ، با برپایی چادر در بوستان ها ، تفرجگاه ها و مناطق جنگلی تعطیلات خودرا می گذرانند.

در سیزدهمین روز از فصل بهار که جاده های کوهستانی تالش از رضوانشهر و ماسال ت آستارا مملو از جمعیت می شود ، عده ای از مردم محلی و مسافران نوروزی منطقه با توقف در مناظر مسیرگردنه های سحرانگیز ، آخرین روز تعطیلات نوروزی را در کوهستان سپری کردند.

گره زدن سبزه توسط مردم به ویژه دختران دم بخت ، به آب انداختن ماهی قرمز وسبزه های سفره هفت سین ، پریدن از روی آب ، هدیه دادن به کودکان و دیدار با بزرگان خانواده از جمله آیین هایی است که همه ساله توسط مردم منطقه تالش در روز ۱۳ فروردین ماه اجرا می شود.

تهیه انواع آش ، ماهی پلو ، لَوَنگی و سایر غذاها و خوراکی های محلی از جمله رسومی است که توسط مردم غرب گیلان در دامنه طبیعت و توسط زنان خانه در روز ۱۳ بدر انجام می شود تا لذت تعطیلات عید بر کام اعضای خانواده ماندگار شود.

در این روز ، دختران دم بخت محلی نیز برای گشایش بخت خود سبزه‌ها را گره می زنند و سرودهای محلی می خوانند و در پایان نیز سبزه‌های گره زده را در آب می‌اندازند و به منازل خود برمی‌گردند.

در این روز افزون بر محل های ثابت ویژه سیزده به در ، حرم بقاع متبرکه ، اطراف بناهای تاریخی، سواحل دریا وحاشیه رودخانه های متعدد تالش نیز مملو از جمعیت شده و این مکان ها پذیرای مسافرانی می شوند که در مسیر  جاده فومن به آستارا در تردد هستند.

در اینجا لازم است توضیح داده شود که تالش یک شهرستان نیست . بلکه یک اقلیم است و شهرستانهای آستارا، تالش ،رضوانشهر ،ماسال ، فومن و شفت را دربر می گیرد ./ سرویس فرهنگی پایگاه تالش شناسی

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *