خانه / مشاهیر تالش / سرنای حسین صابری خاموش شد

سرنای حسین صابری خاموش شد

حسین صابری استاد پیشکسوت سرنا نوازی تالش،  چشم از جهان فروبست .

حسین صابریحسین صابری . معروف به حسین دایی . متولد سال ۱۳۲۱، از اهالی داریباغ  فومن بود . او یکی از ذخایر بزرگ موسیقی فولک و در نوازندگی سرنا، استادی برجسته بود که  در زمینه حفظ ، نشر و آموزش موسیقی اصیل غرب گیلان  خدمات درخشانی انجام داد.

استاد صابری نزدیک پنجاه سال سابقه فعالیت هنری در کارنامه خود داشت و در طول دو دهه اخیر به جشنواره های استانی وکشوری متعددی شرکت نموده و مورد توجه خاص قرار گرفت. ایشان از جمله محدود هنرمندان پیشکسوت در رشته سرنا نوازی تالش بود که متاسفانه هنوز جانشینی برایش شناخته نشده است .این استاد کم نظیر، در عصر روز دوشنبه اول خرداد ماه ۹۶ ، درسن ۷۵ سالگی به علت عارضه قلبی به جاودانگان موسیقی اصیل نواحی ایران پیوست .

 استاد صابری به عنوان یکی ازگنجینه های بی بدیل موسیقی اصیل و فاخر تالش ، در طول پنج دهه گذشته  نماد شادمانی مردم بود . ایشان موزه زنده و کم نظیری بودند که بخش گرانسنگی از میراث معنوی یک قوم کهن در آن به امانت گذاشته شده بود ولی ما نتوانستیم به قدر کافی از آن میراث بهره ببریم و این غفلت و قصوری ست که به یکسان دامنگیر اهالی فرهنگ و هنر و مسئولین ذیربط است .

حسین صابر هنرمندی از جمع توده مردم زحمتکش و هنرش بیانگر زلال شادی ها ، غم ها ، شکست ها و پیروزی های آن مردم بود. او حدود پنجاه سال است که با تحمل همه سختی ها و ناملایمات زندگی یک روستایی خوش نشین ، هنر نوازندگی را کنار نگذاشت و بانگ دل انگیز سرنایش در هر جشن و مراسمی ، شادی مردم را به اوج می رساند .

موسسه تالش شناسی که در سال ۹۲ همایش بزرگداشت پیشکسوتان موسیقی تالش را در آمفی تئاتر شرکت چوکا برگزارکرد ، از شادروان حسین صابری نیز در زمره ده استاد پیشکسوت برجسته تجلیل نمود . علی عبدلی

حسین صابری

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. روحشان شاد ویادشان گرامی باد.ممنون از تمامی عزیزانی که در دوران حیات این استادگرانسنگ باعث تکریم ایشان شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *