خانه / کتاب و نشریات / سرزمین طارم

سرزمین طارم

معرفی کتاب

نام: سرزمین طارم

مولف : مهدی محمدی

ناشر :  گیوا، تهران , ۱۳۹۹، ۸۰۰ صفحه .

کتاب « سرزمین طارم» در ده فصل باعناوین : تاریخچه سرزمین طارم، نگاهی به ویژگی های فرهنگی سرزمین طارم، چینه شناسی تخصصی سرزمین طارم، جغرافیای طبیعیو زمین شناسی طارم، آشنایی با زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی،آشنایی با قومیت های تات، و کردی کرمانجی، در سرزمین تارم ، آشنایی با آثار تاریخی و میراث طبیعی، جغرافیای طبیعی و تقسیمات کشوری، معرفی چهره های ماندگار دیارطارم، نگاهی به برنامه توسعه و امور زیربنایی سرزمین طارم .

در این کتاب به طور  اختصار به موضوعات مختلفی به شرح ذیل پرداخته شده است : پیشینه تاریخی،طارم در ادوارکهن،وضعیت زمین شناسی، آب و هوا، اقلیم و پوشش گیاهی، جغرافیای انسانی، کشاورزی و دامپروری و منابع طبیعی، ویژگی های فرهنگ و ادبی، شعرو موسیقی، گویش های محلی، بازی هاو سرگرمی ها، آداب و رسوم، آموزش عالی و آموزش  و پرورش، امکانات گردشگری، آثارتاریخی و زیارتی، اقتصاد و معادن و صنایع، شبکه حمل و نقل، ارتباطات، بهداشت و درمان، مشاهیر  و مفاخر.

« سرزمین تارم» که اثری تحقیقی ۸۰۰ صفحه ای وبدون ارجاع و رفرنس است، بخش هایی از آن که مربوط به تحقیقات میدانی مولف می شود، صرف نظر ازنگاه ویژه ایشان به موضوعات هویتی و ریشه های تاریخی و فرهنگی مردم آن دیار، گاه اطلاعات جالب توجهی ارایه می دهد. ازجمله اینکه با گذشت سده های زیاد از ورود قبایل ترک به ایران و رواج و چیرگی زبان ترکی در آذربایجان و زنجان، هنوز در طارم ( تارم) اهالی  چندین روستا به زبان اصلی و کهن مردمان آن گوشه از ایران که تاتی نامیده شده است، سخن می گویند . ازجمله:

۱ – جمال آباد

۲ – چَرزَ

۳ – سیاهورود

۴ – سرخه سنگ

۵ – نوکیان

۶ – بندرگاه

۷ – هزار رود بالا و پایین

۸ – سرخه میشه

۹ – کلاسر

۱۰ – تات قشلاق

۱۱ – باکلور

۱۲ – خوئین

۱۳ – سفیدکمر

این اثر مهدی محمدی که سالها برای تالیف و تدوینش کوشش کرده است و از این لحاظ جای تقدیر دارد، در جهات گوناگون جای سخن دارد که پرداختن  به آن مجالی دیگر می خواهد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *