خانه / اجتماعی / رمضان خان شاندرمنی

رمضان خان شاندرمنی

رمضان خان شاندرمنی
از چپ ردیف اول : رمضان خان و خواهرزاده اش . ردیف دوم گائوک آلمانی

درتاریخ شفاهی تالش رویدادها و چهره های اثر گذار فراوانی وجود دارد که هنوز مورد توجه قرار نگرفته اند . در واقع محققان از گذشته این قوم زنجیری در دست دارند که انبوهی از حلقه هایش پراکنده است و نادیده مانده . امانت این بخش از تاریخ تالش چه مکتوب و چه شفاهی ، در دست اشخاص و خانواده هایی ست که در پیرامون ما زندگی می کنند و باید به سراغشان رفت و دانسته های آنان را هرچند هم کم اهمیت باشد ، باید ثبت و ضبط نمود .

بنا به گفته فربد رستمی ، از نوادگان شخصی به نام رمضان خان پیرسرایی ،دربلوک شاندرمن افزون بربیتم که مقرخوانین آن بلوک بود ، روستا های دیگری نیز وجود داشتند که در خانه یا مقر خان های غیرحکومتی بود . پیرسرا نیز محل سکونت خاندان رمضان خان و از مراکز مهم اجتماعی و سیاسی شاندرمن تا پایان قاجاریه بود.

رمضان خان یادشده شخصی با نفوذ ، دارای ثروت و حشم و جایگاه اجتماعی بالایی بود و هیچگونه وابستگی به خوانین حاکم منطقه نداشت. وصلت اش با خانواده سید بهاء الدین حاکم شرع شاندرمن وشاهزاده ابراهیم میرزا قاجار ، مزید بر نفوذ اوشده بود. برابر مدارکی که فربد رستمی در اختیار نگارنده گذاشته است ، ایشان املاک و رعایایی هم در خلخال داشت . روستاهای زیوه ، خانگاه ، چنارلق و آهو ، در تملک او بود .

خان یادشده در زمان نهضت جنگل از جمله یاران و پشتیبانان آن نهضت بود و حتی شخصا در چندین نبرد همراه میرزا کوچک شرکت کرد . تا اینکه در جنگ منجیل از ناحیه پا، به شدت زخمی گردید . با آن حال همچون گذشته به پشتیبانی خود از نهضت جنگل ادامه داد . به سبب همین پیوند و پشتیبانی، همیشه در معرض دشمنی سردار مقتدر قرار داشت . چنانکه به وسیله نیروهای سردار ، سه بار خانه اش در پیرسرا تاراج و سوزانده شد .

پس از شکست نهضت جنگل ، سردار مقتدر بر او چیرگی کامل یافت و دستور قتل او را صادر کرد . اما به شرط  واگذاری املاکی که در خلخال داشت ، سردار از کشتن اش درگذشت و به او امان نامه داد . به این ترتیب توانست مدتی هم به زندگی خود با دشواری ادامه دهد .

متاسفانه آقای رستمی جز یک قطعه عکس رمضان خان وخواهر زاده اش علیکرم بهممنی با گائوک آلمانی، مدارک دیگری که نشان دهنده پیوند رمضان خان با نهضت جنگل باشد ، در اختیار نداشت . بنا به گفته وی عکس و مدارک زیادی وجود دارد اما به احتمال قوی در اختیار پسر عموهای ایشان است ./ علی عبدلی .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۲ نظر

 1. بادرود جناب دکتر عبدلی مطلب تاریخی بسیار جالب وخواندنی از تاریخ نه چندان دور گیلان وتالش بود و چه بسیار عالی خواهد بود که جناب عالی پی گیر این مهم باشید که در منطقه تالش نشیان بخصوص ماسال وشاندرمن بسیار بودند که یاوران همرزم میرزا بوده اند . هنوز نوادگان آنها در قید حیاتند و خوب است این افراد هم با قدری پرس و جو در این زمان یادی از آنها شو د سپاسمند یم
  صبا

  • سلام
   من فاطمه روشنگر هستم
   میشه گفت نتیجه رمضان خان هستم
   جالب اینکه فکرش رو نمیکردم که باشم
   از مادربزرگم پرسیدم که در قید حیاتن
   یعنی دختر رمضان خان
   اگه خواستین اطلاعات بیشتری داشته باشین میتونم کمکتون کنم
   فقط بخاطر اینکه خودم به تاریخ خیلی اهمیت میدم
   به نظرم باید رفت وپرسید و نوشت
   تا بمونه
   بالاخره روزی میرسه که تاریخ خیلی با ارزش میشه
   و باعث افتخاره کیانی مث شما ساکت یه جا ننشستن و دنبال هویت گیلا و گیلانی ان
   ادرس تلگرامم رو میدم froshan98

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *