خانه / کتاب و نشریات / راهنمای گردشگری تالش

راهنمای گردشگری تالش

نگاه عبدلیراهنمای گردشگری حوزه فرهنگی تالش نام کتابی ست تالیف نگاه عبدلی که در آستانه سال ۱۳۹۵ از سوی موسسه انتشارات جامعه نگر منتشر گردیده است .

مولف در این اثرکه در قطع پالتویی ، تمام رنگی ودر ۱۴۳ صفحه چاپ شده است جاذبه های گردشگری شهرستان های : آستارا ، تالش ، رضوانشهر ، ماسال ، فومن و شفت را با مطالبی مختصرو مفید و تصاویری زیبا ، معرفی کرده است .

این کتاب که جای خالی اش به شدت احساس می شد ، می تواند راهنمای مناسبی برای گردشگران و تورگردانان باشد .

شایان گفتن است که اثر یاد شده به عنوان یک پروژه  تحقیقی از سوی موسسه تالش شناسی به اجرا گذاشته شده و ناشر اعلام نموده است که کلیه درآمد حاصل از انتشار آن را در زمینه حفاظت از محیط زیست تالش ، هزینه خواهد کرد .گردشگری تالش

در مقدمه ای که به قلم مدیر مسئول موسسه تالش شناسی برای این کتاب نوشته شده ، آمده است :

 دنباله شمال غربی رشته کوه البرز که از دره سفیدرود آغاز می‌شود و تا جلگه لنکران امتداد می‌یابد ، کوه‌های تالش نامیده شده . این نام برگرفته از نام قوم تالش است و این قوم از دیر باز در سراسر آن کوه‌ها و دامنه‌های آن ساکن بوده است.

 منطقه مذکور به شش شهرستان تقسیم شده . یکی از آن شش شهرستان نیز تالش خوانده می‌شود . پژوهشگران از مجموع آن شش شهرستان، با نام « منطقه قومی تالش »یا« حوزه فرهنگی تالش » یاد کرده‌اند .

امروزه گردشگرانی که در استان گیلان، از جلگه رشت به سوی نواحی غربی این استان می‌روند ، از شفت تا آستارا و حتی نمین اردبیل ، با فرهنگ و تمدنی روبرو می‌شوند که مهر تالش را برخود دارد و مردمانش اغلب تالش‌اند و به گویش‌های مختلف تالشی سخن می گویند .

در اثر حاضر سعی شده است که این گوشه از ایران، به تمامی جهاتی که می‌تواند برای گردشگران سودمند باشد ، به نحوی معرفی گردد که پراکنده نگری ها ، تقسیمات استانی و اقلیمی ، نام‌ها و تفسیرهای گوناگون موجود، مانع از شناخت روشن ، منسجم و و اقعی آن نشود .

مرکز پخش این کتاب در گیلان: هشتپر( شهر تالش) کتابفروشی جامعه نگر .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. نظام تالش ربانی

    افرین بر غیرت شما خاندان عبدلی
    خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *