خانه / مشاهیر تالش / دکتر هوشنگ امیر احمدی ، دانشمند علوم سیاسی

دکتر هوشنگ امیر احمدی ، دانشمند علوم سیاسی

%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8cدکترهوشنگ امیراحمدی متولد چهارم فروردین روستای شیخ نشین( شَخشین ) از توابع شاندرمن است . او پس از اتمام تحصیلات در ایران و دریافت لیسانس در رشته کشاورزی از دانشگاه تبریز ، در سال ۱۳۵۴ عازم آمریکا شد و در داشگاه کرنل ایالت نیویورک به ادامه تحصیل پرداخت و مدرک  فوق لیسانس در رشته مدیریت صنعتی و بعد مدرک دکترا در رشته برنامه ریزی و توسعه بین المللی را از  آن دانشگاه (سال ۱۳۶۱) دریافت کرد. 

دکتر امیر احمدی  اکنون در دانشگاه راتگرز، دانشگاه ایالتی نیوجرسی، به تدریس و تحقیق مشغول است. ضمنا” مُدیریت مرکز مطالعات خاورمیانه این دانشگاه را نیز به عهده دارد. وی بنیانگذار و رئیس شورای آمریکائیان و ایرانیان(American Iranian Council) نیز می باشد. این شورا مرکزی برای پژوهش و سیاستگزاری است و تلاش دارد ادراک متقابل مردم ایران و ایالات متحده آمریکا را نسبت به یکدیگر بهبود بخشد.

وی همچنین از بنیانگذاران و مدیران مرکز تجزیه و تحلیل مسائل ایران (Center for Iranian Research) می باشد. تالیفات وی شامل بیش از بیست و پنج کتاب، از جمله پانزده عنوان در مورد رابطه ایران و آمریکا، و بیش از یکصد مقاله علمی و مردمی است که عمدتا” به زبانهای انگلیسی و فارسی در خارج و داخل کشور منتشر شده اند. از جمله آن آثار عبارتند از:

 “انقلاب و گُذار اقتصادی: تجربه ایران”،

 “منطقه دریای خزر بر سر چند راهی: عرصه ای نو برای انرژی و توسعه”،

 “جزایر کوچک، سیاستهای بزرگ: تنب و ابوموسی در خلیج فارس”،

 “ایالات متحده و خاورمیانه: جستجو برای یافتن افقهای جدید”،

 “ایران پس از انقلاب”،

“ایران و جهان عرب”،

“بازسازی و دیپلماسی منطقه ای در خلیج فارس”،

“توسعه شهری در جهان اسلام”،

“جامعه سیاسی، جامعه مدنی، و توسعه ملی”،

و “ابزارهای توسعه صنعتی” تداوم و گسست”.

وی در بسیاری از کنفرانسها در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا، و خاورمیانه شرکت جسته است. نوشته هایش به زبانهای روسی، آلمانی، فرانسه، چینی، ژاپنی، کره ای، اسپانیولی، و عربی ترجمه و منتشر شده است. دکتر امیراحمدی به عنوان مشاور با دولتها و مؤسسات خصوصی گوناگون از جمله بنیاد آقاخان، بانک جهانی، و سازمان ملل همکاری داشته است. ضمنا” نظرات وی در مورد مسائل اقتصاد سیاسی و توسعه و همچنبن سیاست آمریکا در قبال ایران و خاورمیانه در رسانه های عمومی از قبیل” رادیوها، تلویزیونها، و روزنامه های بین المللی در آمریکا، اروپا، و سایر نقاط دنیا به طور مستمر منعکس می شود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۷ نظر

 1. Avatar

  سَلومیم کانَ ب ش مَ،

  جناب امیراحمدی تولوش اندا ل دنیو اومَ. اما مانی کی گله ورَندا نه وینده اوشتان تولوش معرفی کَ! اوشتان بیوگرافی اندَ وونَ نی کی “از تولوشیم”. میثالن ، هسه مونه “کرد” عالمون کی امریکا و اروپا اندا ژیمونین کانَ و اوشتان “kurdish-american / Kurdish-British” معرفین کانَ

  خَلی کیتوبش نوشتَ. چوون چان گله تولوش یاراندَ ؟

  اگَ بزونون کارده نسخه تالشی مقالان هم اوشتان سایت اندا ب نَن.

  داستوننه ندیژو.

  • Avatar

   دوست گرامی . آقای امیر احمدی تالش است. اهل روستای شیخ نشین شاندرمن . در هیچ کدام از کتاب هاو مقالات خود به تالش نپرداخته است تا ما از آن در این سایت بهره ببریم. این که ایشان چرا خودرا تالش معرفی نمی کند، ما بی اطلاع هستیم.

   • Avatar

    خوسَ بولی٬

    چ ویی اودَمون هسین کی تولوشَ ویلات اندا ننه کو بَن٬ ع سَ اوون گرد تولوشین؟ یا اشتان تولوشین زنَ ؟

    قَ رورنی هارکی ب تولوش ویلات اندا ب دنیو اومه ٬ تولوش ببو.

    ام زمانَ اندا دوزَ\ روستَ تولوشمون احتیوج هست.

    ع سَ احتیوج کی ؛تولوش؛ بَ کی بَووتن تعریف ببو.

    بژی تالش٬ بژی تولوش

    • Avatar

     درود . متوجه منظور شما هستم . حق دارید. ولی چه باید کرد؟.

     • Avatar

      چه نوع الگویی از یک تالش به مخاطبان تالشتان معرفی میکنید؟
      دیاسپورای کرد یا غیره در اروپا و امریکا٬ چه فعالیتهایی که برای خلق خود نمیکنند!
      اما تالش های خارج نشین اکثرشون اسما تالشن وهیچ فعالیت چشم گیری ندارند.
      بجای احساس مسیولیت و تلاش برای احیای هویت و زبان در خطر تالش٬ ایشان رفته امریکا و انجمن ایرانیان راه انداخته.

      شما در این مقاله ٬ ایشون رو به عنوان یکی از مشاهیر تالش معرفی میکنید. این یک فرض اشتباه است.

      کسانی رو باید معرفی کرد که تالش هستند. و از این طریق تعریف تالش بودن تعریف بشه. باید یاد بگیریم تالش به چه کسی گفته می شود.

 2. Avatar

  من واقعا تعجب کردم وقتی دیدم شما در این سایت خوب، تبلیغ آقای امیر احمدی را گذاشتید! اگر شناخت مختصری از مواضع ایشان داشتید هرگز این کار را نمی کردید. این شخص واقعا یک وطن فروش به تمام معناست. کی برای این کشور کار کرده است؟! همیشه در گوشۀ عافیت بوده و از دور تئوری داده! کمی از کسانی که زحمت میکشند برای این کشور و در میدان خدمت واقعی به مردم هستند یاد کنید.

  • Avatar

   جناب فرزانه . معرفی یک شخص در بخش مشاهیر سایت به معنی رد یا قبول عملکرد یا دیدگاهای او نیست . دکتر امیر احمدی اعم از اینکه وطن فروش باشند یا وطن دوست ، به هر حال به اعتبار تالیفات و مدارج علمی خود ، یکی از مشاهیر تالش به شمار می آید .مدیر سایت با اینکه یکی از منتقدان جدی اوست ولی در این کار تحقیقی سعی کرده از دایره بی طرفی بیرون نرود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *