خانه / کتاب و نشریات / دوکتاب ازدوبیتی های عامیانه تالش

دوکتاب ازدوبیتی های عامیانه تالش

رحیم نیکمرامدوبیتی های عامیانه  بخش بسیار مهمی از فرهنگ مردم است . از این رو برخی از پژوهشگران و نویسندگان ایرانی در نخستین سالهای عصر حاضر به اهمیت این بخش از ادبیات عامیانه پی برده و تحقیقاتی را در جهت گردآوری و نشر آن آغاز کردند .

در استان گیلان نیزچند تن از محققان محلی به گردآوری دوبیتی های عامیانه همت گماشتند. اما تا دهه ۵۰  نامی از فرهنگ عامه و اشعار عامیانه تالش در بین نبود . تا اینکه با راه اندازی برنامه رادیویی « سیری در تالش » به نویسندگی علی عبدلی ، گردآوری دوبیتی های تالشی نیز آغاز و هرچندگاه  نمونه هایی از آن در رادیو پخش شد . در ادامه آن کوشش ها، نخستین مجموعه دوبیتی های تالشی در قالب کتابی با عنوان « ترانه های شمال » تالیف علی عبدلی در سال ۱۳۶۸چاپ و منتشر شد . این اثر به عنوان  یک نمونه  و الگوی تحقیق شایان توجه، در دسترس محققان آتی قرار گرفت .

اکنون پس حدود سه دهه از آن تاریخ ، دو مجموعه دیگراز دوبیتی های عامیانه تالش ، به شرح زیر  به وسیله حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی گیلان ، در سال ۹۵ چاپ و منتشر شده که جای بسی شادمانی ست :

دو بیتی های فولکلوریک تالشی

ماسوله و جنوب تالش از شندرمن تا گشته روخون

گردآوری رحیم نیکمرام ماسوله

شاید با توجه به مولفه های زیباشناسی ادبیات امروز، زیبایی های فرمی و تکنیکی ادبیات عامه، چندان مجاب کننده نباشد؛ اما پرداختن به این بخش ادبی و جمع آوری آن به مراتب مهم تر و ضروری تر از آن است که صرفاً جنبه ی التذاذ هنری آن مدنظر قرار می گیرد.

خوشبختانه پژوهشگران و علاقمندان زبان شناسی و مردم شناسی از اوایل قرن بیستم در ایران – با تاثیرپذیری از پژوهشگران غربی و برخی از مستشرقین – به جمع آوری ادبیات عامه اهتمام ورزیدند. اکنون ضرورت ثبت و ضبط فرهنگ و ادبیات عامه «اظهرمن الشمس» است.

دوبیتی های تالشی ماسال – شاندرمن

زینب ملکیگردآوری زینب ملکی معافی

سرزمین تالش دارای قدمتی کهن است و مردان تالش زبان نیز به سبب این قدمت، دارای فرهنگ عامیانه ی غنی و پرباری، مملو از ترانه ها، ضرب المثل ها و … هستند و دوبیتی های این منطقه نیز بخشی از این فرهنگ غنی را در خود جای داده است.

در این کتاب بخشی از دوبیتی های فولکلوریک منطقه ی تالش زبانِ ماسال و شاندرمن گردآوری و ضبط شده است که می تواند برای شناخت ارزش های  ادبی فرهنگ تالش، ارزشمند باشد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *