خانه / کتاب و نشریات / دوبیتی های تالشی کوکودستون

دوبیتی های تالشی کوکودستون

معرفی کتاب » کوکودستون» ، به گویش تالشی اسالم ، سروده مسعودشهبازلی / 

مسعود شهبازلیمسعود شهبازلی سراینده اشعار اجتماعی باجوهره پنهان طنزبه زبان تالشی ست . اما مجموعه دوبیتی های او که از سوی حوزه هنری گیلان منتشر شده دارای مضامینی از جنس عشق و طبیعت است . پیش از این مجموعه منظومه « فقره بندَلی » او به صورت فایل صوتی منتشر شده است . دکترمحمدپرست در تحلیلی جامعه شناختی در باره این منظومه ، نوشته است :

« آقای مسعود شهبازلی پس از سال‌ها زندگی در بین تالشان و مشاهده و مشارکت در امور و مسایل اجتماعی، من‌جمله ازدواج و مراسم مربوط به آن در تالش، به درک کاملی از  مسایل و خصایص تالشان دست یافته است. او با استفاده از روش‌ مشاهده ی مشارکتی در امور و مسایل اجتماعی ما تالشان به توصیف و تبیین دقیق این مسایل پرداخته‌ است. بنابراین اشعار آقای شهبازلی یک تولید اجتماعی است که او آن را بهتر از دیگران به تصویر کشیده است. و پس از انتشار نیز، دارای کارکردهای مناسبی در جامعه بوده است.»

حامد پورشعبان مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری گیلان ضمن گفتگویی در باره مجموعه  کوکودستون گفت:

مسعود شهبازلی از جمله شاعران تالشی زبان است که آثارش، زندگی مردم تالش را در خود منعکس کرده است. او گاه با نگاهی آمیخته به طنز و گاه به جدّ، مضامین مختلفی از طبیعت و زندگی مردم تالش را به شعر سروده است.

پورشعبان اظهار کرد: «کوکو دستون» مجموعه ای است از دوبیتی های تالشی از این شاعر که در آن، وی علاوه بر به کارگیری بسیاری از واژگان اصیل تالشی، کوشیده است زبان شعری نزدیک به «دستون های» فولکلور تالش را برگزیند تا ارتباط صمیمی تری با مردم منطقه برقرار کند.

مسئول واحدآفرینش های ادبی حوزه هنری ادامه داد: از نظر محتوایی نیز این مجموعه متشکل از فضایی عاشقانه، عارفانه و طبیعت گر است. سادگی و زلالی شعرهای کوتاه این دفتر قطعا برای مخاطبان که با زبان شاعر آشنا باشند سرشار از لطف خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *