خانه / مشاهیر تالش / درگذشت ولیشاه علی اف

درگذشت ولیشاه علی اف

ولیشاه علی اف  شاعر و نویسنده تالش شمالی در گذشت

ولیشاه علی اف ( ۱۹۳۹ – ۲۰۲۰ م) مشهور به ولیشا مامو شاعرو نویسنده تالش شمالی روز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹ در سن ۸۱ سالگی چشم از جهان فرو بست . این شاعر محجوب و محبوب در روستای شاغلاسه لنکران به دنیا آمد و پس از پایان تحصیلات در رشته مخابرات، به استخدام اداره تلفن و تلگراف لنکران در آمد وبه عنوان مهندس فنی مشغول به کارشد و از همان زمان چاپ اشعار و قصه هایش را که به زبان های تالشی و ترکی ست، در مطبوعات لنکران و باکوآغاز نمود.

ولیشاه درسال ۱۹۸۹ پس از تاسیس ( مرکز مدنیت تالش ) به عضویت آن نهادفرهنگی در آمد وچندسال صرفا در زمینه ادبیات با آن مرکز همکاری نمود و اشعار و نقل های زیادی از  وی در نشریه صدای تلش، ارگان مرکز مدنیت تالش به چاپ رسید. نگارنده نیز در سال ۱۳۸۹ چند نمونه از سروده های اورا با ترجمه فارسی در کتاب ادبیات تات و تالش معرفی کرد.

ولیشاه ضمن همکاری با مرکز مدنیت تالشان در اوایل دهه ۹۰ میلادی، انجمن ادبی ( روشنه / روشنایی ) را در شهر لنکران تاسیس نمود. آن انجمن توانست تاثییر چشمگیری در پرورش استعدادهای ادبی تالش در آن شهرستان بگذارد .

این شاعر علارغم شهرت و محبوبیتی که سروده هایش در بین مردم داشت، نسبت به گردآوری و چاپ آنها توجهی نمی نمود . تا جایی که نگارنده آگاهی دارد تنها یک مجموعه از اشعاراو به همت رابیل عابدین اوف گردآوری و در سال ۲۰۰۷ با عنوان ( گزیده اشعارولی شاه علی اف) از سوی موسسه هیرکان لنکران چاپ و منتشر شده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *