خانه / مشاهیر تالش / جهانگیر حاجی پور

جهانگیر حاجی پور

حاجی پورهنرمندی با جهانی مظلومیت

همه دوستداران موسیقی تالش با نام « جهانگیر حاجی پور »  آشنا هستند . هنرمندی با صدایی شورانگیز ازدیار تنیان صومعه سرا . خواننده ای که بسیاری از ترانه هایش ، به ویژه «سلیمه» مرزهارا در نوردیده و همه اقوام و طوایف ایرانی زبان و حتی بسیاری از غیر ایرانی زبانها ، اعم از اینکه زبان تالشی بدانند یا ندانند، با سلیمه انس و الفتی ژرف دارند . در هر مجلس شادمانی ، جشن هاو عروسی ها ترانه سلیمه گل سرسبد است .

تا جاییکه نگارند آگاهی دارد ، حاجی پور تا کنون  توانسته فقط یک آلبوم بانام « گئشه » از اجراهای خود را منتشر کند . اما همین یک آلبوم می تواند معرف تمام عیاری برای یک پدیده موسیقی شادمانه مردمی تالش باشد . پدیده نه از لحاظ مقایسه کیفیت صدایش با صدا ی دیگر خوانندگان  امروز تالش ، مانند ظهیری ، رضوان طلب ، حمیدی ، نیکمرام ، نوروزی و دیگران که اینجا جای ورود به آن مقوله نیست ، بلکه  به سبب جنس آهنگ ها و سازگاری بی نظیر صدای زیبای حاجی پور با آن آهنگ ها و دست یافتن به نفوذی بالا  در بین توده مردم، مورد نظر است.

اخیرا ضمن گشت و گذاری در فضای مجازی با واقعیات تاثر انگیزی روبرو شدم . در جستجوی نام جهانگیر حاجی پور در وبلاگ ها ، سایت ها و گروها و کانالهای اجتماعی ، اعم از اینستاگرام و تلگرام و غیره سرزدم . همه جا پر بود از نام و ترانه های حاجی پور. اما دریغا از دوکلمه معرفی و شرحال و چند قطعه عکس به درد بخوراز ایشان !. تاسف انگیز اینکه در بسیاری از فضاهای مجازی دیدم در ذیل ترانه سلیمه  انبوه پیام گذاران از این اثر به عنوان یک آهنگ مازندرانی یاد کرده اند .

به راستی مظلومیت یک هنرمند مردمی و غفلت ما اهالی قلم در ایجاد آن مظلومیت، از این هم بیشترمی شود؟ چرا باید با یک هنرمند جوان باشهرت ملی، این همه فاصله داشته باشیم ؟ . شعرهایش مورد قبول ما نیست ؟ . شرایط فعالیت هنری اش را نمی پسندیم ؟ پس ایشان این همه مخاطب و دوستدار در سراسر ایران را چگونه به دست آورده است ؟ .به راستی چرا همیشه منتظریم که دیگران با خون دل خوردن کاری بکنند و ما ایرادش را بگیریم ؟ . حکم این نظارت و قضاوت را از کجا گرفته ایم ؟ . اگر قاضی خوبی هستیم چرا در مورد خود قضاوت نمی کنیم و نمی پرسیم که اولا خود برای تالش چه کرده ایم . دومابرای شکوفایی و معرفی استعدادهایی مانند حاجی پور چه گامی برداشته ایم؟ . جهت فراهم کردن شرایط و امکانات فراخور برای او کدام مانع را از سر راهش برداشته ایم ؟ .

فکر می کنم که در این پیوند روزنامه نگاران تالش اعم از چاپی و اینترنتی، بیش از همه سزاوار سرزنش اند . ما برای چه  این همه نسبت  به سرمایه های معنوی خود بی تفاوت هستیم . چرا اجازه می دهیم همیشه نیمه خالی لیوان بیشتر دیده شود ؟ .

من به نوبه خود از هنرمند گرامی آقای جهانگیر حاجی پور ، آن نشاط بخش محافل مردم کوچه و بازار و امثال کمتر شناخته شده ایشان پوزش می خواهم .

به راستی   برای نوشتن چهار سطر شرح حال  از حاجی پور چرا نمی شود اطلاعات لازم را به دست آورد ؟ .

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

۴ دیدگاه

 1. Avatar

  با سلام من حامد عاقل هستم خودم هم اهل درگز از خراسان رضوی و ساکن کرج هستم انصافا صدای جناب حاجی پور زیباست و واقعا ب دل میشینه با اینکه من اصلا حتی زبان تالشی رو متوجه نمیشم اما عاشق کارهای ایشون هستم و کلی لذت میبرم از آهنگاشون به امید موفقیت و پیشرفت و به چشم آمدن ایشون در کل ایران هستیم یا حق پیروز و سربلند باشید

 2. Avatar

  آره راست میگی.بایدم متاسف باشی و پوزش بخوای.نه برای حاجی پور بلکه برای موسیقی محلی تالشی که به خاک نشسته.چرابرای حمیدی تاسف نمیخوری که بخاطر حمایتهای کورکورانه و مافیایی تو و دار و دستت از خواننده هایی که طوطی وار روی آهنگای اقوام دیگه شعر میگذارند و میخونن از پا افتاده.
  اینکه کاری نداره شیش تاآهنگ شاد ترکی و مازندرانی و کردی و غیره پیدا کنی و روش شعر هجویات بذاری.مردم دنیا هم سردرگمن که این آهنگا تالشین یا مازنی.
  ……………..

  • Avatar

   آقای نسیم کاش شهامت آن را می داشتی با نام واقعی و نشانی ایمیل واقعی، نظرت را بیان می کردی. اگرچه با آی پی ثبت شده شما در سایت (IP: 5.235.228.93 ) شناسایی ات زیاد مشکل نیست . ولی ما وقت این کار را نداریم . همین قدر مشخص است که شما کسی هستید که تحمل وجود و درخشش هیچ کسی را در حوزه موسیقی تالش ندارد . از جناب حمیدی هم فقط برای رد گم کردن یاد کرده ای .
   موسیقی شناس گرامی!. می دانید در طول همین دودهه گذشته بعضی ها به هر دری زدند و از هرروزنی وارد شدند تادر موسیقی تالش جایگاهی در حد بزرگان به دست آورند ولی جز هیاهو و خود برتر بینی هیچ چیزی به دست نیاوردند. اما هنرمندان ساده و بی ادعایی مانند حاجی پور با همان آهنگ هایی که به گفته شما عاریه هستند ، تا ژرفای دل مردم نفوذ کردند و همچون سدی در برا بر موسیقی لهوی وارداتی ایستادند ، مجالس شادی مردم را رونق دادند و توجه مردم به ویژه تالشی زبانان را به موسیقی تالشی جلب و جذب کردند. ایشان هرگز هم ادعا نکرده که اصیل خوان و محلی خوان است و شعر ترانه هایش بی بدیل و بی نقص . اما می دانیم که به گفته شما هجویات هم نیست. حاجی پور مانند بسیاری از هنرمندان سراسر جهان در دنیای متنوع و رنگارنگ هنر موسیقی، جریان ویژه خودرا نمایندگی می کند . هنر ایشان به موسیقی اصیل محلی لطمه ای نزده . اوتا توانسته از آن الهام گرفته و وامدار آن است .
   عزیز من ! . بیایید ازاین تفکرو نگرش های نکوهیده نفی و حذف دیگران فاصله بگیرید . قدر هنرمندان خودرا بدانید . اگر درکارشان نقص و ضعفی هست که البته هست ، با آنان به گفتگو بنشینید و کمک کنید تا کارشان پیراسته تر گردد. حسد و تنگ نظری آفتی ست که انسان را ازدرون متلاشی می کند. .

 3. Avatar

  واقعا جای تاسف داره که هنرمندانی مثل استاد حاجی پور که یکی از افتخارات موسیقی تالش هست فراموش بشه باید کاری کرد که همچین هنرمندانی مثل ستاره بدرخشن نه که فراموش شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد کنید *