خانه / تاز ه ها / جشنواره گل گاوزبان در آستارا

جشنواره گل گاوزبان در آستارا

گل گاوزبانبه گزارش قلم نیوز ،چنگیز شکوری بخشدار مرکزی آستارا درباره برگزاری جشنواره گل گاوزبان اظهار کرد: این جشنواره در منطقه کوهستانی حیران به عنوان یکی از مناطق گردشگر پذیر آستارا برگزار می‌شود.
 بخشدار مرکزی آستارا، منطقه حیران را رویشگاه وسیع گیاه دارویی گل گاوزبان دانست و تصریح کرد: جشنواره گل گاو زبان برای دومین سال متوالی با هدف جذب سرمایه‌گذاران در حوزه گردشگری در هفته نخست خرداد ماه امسال برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته نخستین جشنواره گل گاوزبان در حیران برگزار شده بود، گفت: اجرای موسیقی محلی، دایر شدن نمایشگاه صنایع‌دستی و غرفه گیاهان دارویی، برپایی نمایشگاه عکس از جمله برنامه‌های جانبی این جشنواره است.
بخشدار مرکزی آستارا با اشاره به اینکه گیاه دارویی گل گاوزبان در مناطق کوهستانی غرب این شهرستان پرمصرف است، خاطرنشان کرد: نیمه دوم اردیبهشت و اوایل خرداد ماه زمان اوج برداشت این گیاه مهم دارویی است.
وی ارائه مقاله و عرضه چای سنتی و گیاه دارویی گل گاوزبان، نمایشگاه بهشت کاکتوس‌ها، اجرای برنامه‌های ورزشی و هنری و توزیع شیرینی‌های محلی و… را از دیگر برنامه‌های جشنواره گل گاوزبان عنوان کرد.
شکوری با تصریح بر اینکه گیاه گل گاو زبان یکی از غنی‌ترین منابع اسیدهای چرب اصلی به‌شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: گل گاوزبان تا شهریور ماه گل می‌دهد.
گاوزبان گیاهی علفی و یک ساله است که ارتفاع ساقه آن تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد و دارای شیار و خار بوده و برگ‌های این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن و گل‌های آن به رنگ آبی، سفید و بنفش است.
گل گاو زبان علاوه بر مناطق کوهستانی آستارا، در منطقه اشکورات رودسر نیز به صورت متراکم کشت و برداشت می‌شود و برای برای درمان افسردگی و بی‌تعادل روانی بسیار موثر است.
گل گاوزبان به دلیل داشتن سطح بالای کلسیم و آهن و مواد مغذی نظیر پتاسیم، روی، ویتامین‌های C و B و بتاکاروتن برای کسانی که اغلب دچار کمبود این مواد ضروری هستند، مفید است.
ارتفاعات شمال ایران رویشگاه اصلی گل گاوزبان است، گیاه دارویی که می‌تواند اعصاب را آرمش دهد و مقوی قلب و شاداب کننده چهره باشد.
گیاه دارویی گل گاوزبان علاوه بر کشت دستی، در مناطق وسیعی مانند کوهستان‌های آستارا که بیش از ۱۰۰ هکتار را زیر سطح کشت دارد، به صورت پراکنده و خودرو می‌روید.
از گذشته‌های دور تاکنون گل گاوزبان در طب سنتی مصرف فراوانی داشته و از نظر طب سنتی نیز برگ و گل گل گاوزبان با طبیعت گرم دارای اثر نشاط آور، مقوی قلب و اعصاب است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *