خانه / مشاهیر تالش / توفیق الهام سخنسرای روشندل تالش

توفیق الهام سخنسرای روشندل تالش

 توفیق الهامیادی از روانشاد توفیق الهام با گرامی داشت هفتاد و چهارمین سالروز تولد او:

توفیق شهبازاف متخلص به (الهام) در چهاردهم آگوست ۱۹۴۱ در روستاى قزل آواد = (آوار) از توابع شهرستان ماساللى به دنیا آمده و در ۳۱ ماه مه ۲۰۰۰ در همان روستا به علت بیمارى قلبى چشم از جهان فرو بسته است.

الهام زمانى که دوره آموزش ابتدایى رابه پایان مى‏رساند بینایى خود را از دست داد و ناگزیر وارد مدرسه نابینایان (اینترنال) باکو گردید وپس از اتمام تحصیلات متوسطه به دانشگاه رفت و در رشته زان وادبیات به دریافت درجه لیسانس نایل شد وسپس تا پایان عمر در دبیرستانهاى بدلان قزل آواد ماساللى، به تدریس پرداخت . تو فیق الهام زمانى که در (اینترنال) مشغول تحصیل بود (۱۹۵۶-۱۹۵۱) نخستین سروده‏ هاى خود به زبان هاى تالشى و آذرى را در نشریات‏ آن زمان خصوصا”نشریه‏ ى (پیونر) منتشر نمود، سروده هاى تالشى او ازهمان زمان مورد توجه فراوان قرار گرفت .

سخنورى، صراحت لهجه و دلبستگى به فرهنگ و هویت تالشی، از خصوصیات بارز این شاعر روشندل بود. پس از فروپاشى شوروی و آغاز دوره جدید فعالیت‏ هاى ادبى و تلاش در راه احیاء هویت قومى و فرهنگى تالشان جمهورى آذربایجان، او یکى از کوشندگانى بود که تحت تأثیر تب و تابهاى سیاسى قرار نگرفت و به جرگه‏ بر پادارندگان (جمهورى تالش مغان) نپیوست و به عنوان هنرمندى متعهد و هوشمند به فعالیت‏هاى ادبى خود ادامه داد.

توفیق الهام همکارى نزدیکى با نشریات تالشى زبان خصوصا”(تولشى صدو) و مراکز محافل فرهنگى تالشان داشت. به لحاظ اینکه هم شاعرى موفق و هم سخنورى چیره‏ دست بود از او براى شرکت در همه‏ى مجالس ومراسم ادبى شهرستانهاى تالش نشین وباکو دعوت می ‏شد واو به اتفاق همراه و شریک زندگى اش (دلشاد خانم) درآن مجالس شرکت می ‏کرد.

یکى از تالش شناسان جمهورى آذربایجان (نوروزعلى محمداف )در مقدمه ‏اى که بر کتاب «کافته» مجموعه شعر تالشى توفیق الهام نوشته است، درباره او گفته: توفیق به عنوان یک معلم روشندل با دنیاى مخاطبین خوداعم از خرد و کلان آشنایى داشت ومضامین شعرهاى خودرا درمیان آنها واز زندگى آنها می جست. اکنون در مورد محتواى اشعار این کتاب (کافته) سخن نمی ‏گویم تاخواننده با مطالعه آن از لذات بیشترى بهرمند گردد. فقط بیان این نکته لازم است که توفیق الهام پس از شاعر بزرگ پیش کسوت تالش و ذولفقار احمدزاده، چهره مهم درادبیات تالش به شمار مى آید .

آثار ذیل ازتوفیق الهام به یادگار مانده است :

ـ دیوان اشعار تالشى

ـ دیوان اشعار ترکى

ـ مدایح ومراثى ائمه اطهار (ع )

بخشهایى از آن دیوآنهاتاکنون باعناوین زیر به چاپ رسیده است :

۱ ـ کافته  kafte= مجموعه اشعار تالشى .

۲ ـ قزل گول = مجموعه اشعار ترکى .

۳ ـ کربلادن گلن سسلر = مدایح و مراثى .

۴ ـ کیتابلرین آناسى =کتاب درسى ابتدایى به شعر.

۵ ـ خز ینه لرین آچارى = مجموعه اشعارترکى .

۶ – ایکى خروز = اشعار براى کود کان .

منبع : توفیق الهام ، من تالشم(گزیده اشعار توفیق الهام) ، به کوشش علی عبدلی ، رضوانشهر ، ۱۳۸۰

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *