خانه / تاریخ و باستان شناسی / تالش در دوره مشروطیت

تالش در دوره مشروطیت

معرفی کتاب

تالش در دوره مشروطیت، به روایت اسناد و اخبار

تالش ها در انقلاب مشروطیت، تالیف سید مومن منفرد چماچار، انتشارات فرهنگ ایلیا، رشت، ۱۳۹۷٫

این کتاب دومین تالیف مومن منفرد است. پیش ازاین  کتاب « چیستان های تالشی» را منتشر کرده و در همان گام نخست، نشان داد که توشه و توان لازم برای برداشتن گام هایی بلند در آینده را دارد. اکنون با انتشار تالش ها در انقلاب مشروطیت . صلابت گام های او به عنوان جوینده ای پر تلاش و موفق، آشکارمی شود.

بدون تردید تالش در دوره مشروطیت یکی از کانون های مهم و پرحادثه ایران بود. با این که در این زمینه سخن های ناگفته و ناشنیده فراوانی وجود دارد ولی تا کنون کمتر به آن پرداخته شده است. تا جایی که رساله « نهضت مشروطیت و اوضاع تالش» تالیف علی عبدلی تنها اثری ست که منحصرا به خیزش ضد استبدادی و مشروطه خواهی دهقانان تالش اختصاص دارد و در سال ۱۳۷۸ ، پیوست کتاب «چهار رساله در زمینه تاریخ و جغرافیای تالش» منتشر شده است.

اکنون کتاب «تالش ها در انقلاب مشروطیت» که درواقع مجموعه ای از اسناد ارزشمند و بعضا نویافته و اختصاصی محقق، همچنین اخبار تالش در نشریات دوره مشروطیت است، تلاش های پیشین را با سخنانی تازه و دامنه ای گسترده تر، به سوی کمال می برد.

خیزش ضد استبدادی دهقانان تالش به جهدو هوشمندی گروهی اندک از روشنفکران محلی، به استقبال جنبش مشروطه خواهی می رود و با آن پیوند می خورد و با افت و خیزهای زیلد و پرداخت هزینه هایی سنگین، تا افق های فردای مورد انتظارِ مشروطیت پیش می رود وکاخ قدرت سردار امجد حاکم وقت طوالش و مظهر استبدادو ستمگری در آن ولایت را درهم می کوبد و اورا برای همیشه از تالش متواری می کند.

متن اصلی « تالش ها در انقلاب مشروطیت» ذیل شش سرفصل تدوین گردیده که عبارتند از: تالش پیش از انقلاب مشروطیت، آستارا، کرگانرودو اسالم، تالش دولاب، فومن وکسما، ماسوله، شفت و اخبار تالش در روزنامه های عصر مشروطیت. اما اگرفصل بندی کتاب بر پایه محتوا قرار بگیرد، دارای دوفصل با عناوین «مشروطه تالش به روایت اسناد» ازابتدای متن تا صفحه ۱۶۶ و « اخبار تالش درروزنامه های عصر مشروطیت»  از صفحه ۱۶۷ تا پایان متن، خواهد داشت

مومن منفرد بسیاری از اتفاقاتی را که در دوره موردنظر، درمنطقه تالش ایران رخ داده است و اوضاع اجتماعی و سیاسی آن ولایت را به روایت شمار قابل توجهی از اسناد معتبر و منابع دست اول، شرح می دهد. اگرچه در این کارسخت، به سبب فصل بندی برپایه نواحی تالش نشین، به توالی تاریخی اسناد و تسلسل ارتباط رویدادها، عنایت کمتری داشته، ولی نظم و انسجام تنظیم وتدوین، مانع ازافت ارزش تالیفی این اثرِ گردیده است .

اشکالات کم اهمیتی هم در این اثر به چشم می آید که قابل اغماض است. مثلا: پرداختن غیرلازم به برخی از وابستگان اردوی استبداد درزمره مشروطه خواهان، حذف شدن تصاویر شماری از اسناد ( شماره ۱۰ ، ۱۱ و ۱۴ ).

اگرچه کانون اصلی خیزش ضد استبدادی و مشروطه خواهی بلوکات کرگانرود و اسالم بوده و در پرتو وقایع آن بلوکات، در تالشدولاب و شاندرمن و ماسال هم کنش هایی رخ می داد، اما مومن منفرد حوزه جغرافیایی تحقیق خودرا سراسر منطقه تالش نشین ایران، از آستارا تا کسما و ماسوله قرار داده و در فصل های اثر خود، برای هر یک از این نواحی، زیرفصل های ویژه ای آورده و درذیل آن ها، متن چاپی اسناد و اخبار مربوط به هریک از نواحی موردنظر را با توضیحاتی آورده و خواسته است دامنه تحقیق خودرا به قلمرو جغرافیایی و اجتماعی گسترده تری بسط دهد.

ارزش و اهمیت تحقیقی کتاب که آن را تاحد یک منبع معتبر در حوزه تاریخ تالش بالا می برد، خواننده را چشم در راه انتشار اثر دیگری از این دست، می گذارد که قطعا مومن منفرد/ این محق کوشا و موفق، در برآوردن آن انتظار، خواهد کوشید/ علی عبدلی

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *