خانه / گوناگون / تالش در انتظار تاسیس موزه

تالش در انتظار تاسیس موزه

%d8%b3%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8cسید جلال سید محمدی

 از زمان دهه هفتاد که کاوشگران باستان شناسی با حضور در مناطقی از تالش اقدام به کاوشگری نموده وبا دست یابی به آثار باستانی چندین هزار ساله مناطق آق اولر ومریان را به عنوان مناطق باستانی اعلام نموده وخبر از وجود تمدن ۳۵۰۰ساله در این مناطق دادند ومتعاقب آن بر اساس فعالیت های انجام شده بعدی ایجاد وتاسیس یک موزه باستان شناسی به یک خواسته عمومی در شهرستان تبدیل شد ولی تاکنون با گذشت دو دهه وعلیرغم اذعان تمامی مسئولین به لزوم ایجاد موزه در شهرستان ولی تاکنون هیچ اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته است ویا اقدامات انجام شده در این مورد تاکنون عقیم وناکار آمد بوده است .

 عموم تالشان می دانند که در کاوشهای به عمل آمده در مریان آثار تاریخی بسیاربا ارزشی بدست آمد واگر در خاطر ها مانده باشد پس از اتمام این کاوش ها برخی از این آثار توسط تیم کاوشگر که سرپرستی آن را دکتر خلعتبری به عهده داشت در ساختمان سردار امجد تالش برای یک یا دو روز به نمایش در آمد و مورد توجه واستقبال عمومی نیز قرار گرفت .

بر هیچ کس پوشیده نیست که وجود این آثار نشان از قدمت باستانی وبه گونه ای تاریخ سرفراز اهالی این مرز وبوم از کشور عزیز مان است در کمتر مناطقی در کشور سراغ می رود که دارای این چنین پیشینه تاریخی وباستانی باشد واین همه اقلام ومستندات تاریخی نیز وجود داشته باشد ولی مکان وجایی را برای به نمایش در آوردن ویا معرفی نداشته باشد . اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری استان به عنوان متولی این امور وبا درک اهمیت این امر می بایست در این خصوص سریع تر وصریح تر اقدام می نمود.

 بر اساس شنیده ها ی ما آثار بدست آمده از کاوشهای باستانی مناطق مختلف تالش در انبار های موزه های رشت خاک می خورد وسالیان سال است برای ایجاد وتاسیس موزه باستان شناسی در شهر تالش اقدام نشده است ناگفته پیداست که وجود یک موزه گام مهمی در معرفی پیشینه یک قوم بوده اثرات بسزایی در جذب گردشگر برای شهرستان داشته وعلاوه بر آن تاثیرات اقتصادی وفرهنگی بالایی نیز برای منطقه به ارمغان خواهد آورد ولی متاسفانه این نیاز تاکنون به علل مختلف از سوی مسئولین شهرستانی واستانی نادیده گرفته شده است .

 این که بیش از ۳۰درصد آثار باستا نی بدست آمده از کاوشهای استان متعلق به منطقه تالش بوده که جایی را برای به نمایش در آمدن در موطن اصلی خود ندارد واقعا جای تاسف است . امام جمعه محترم تالش نیز در خطبه های اخیر نماز جمعه که بمناسبت هفته میراث فرهنگی سخن می گفت ، بر ایجاد موزه تاکید نموده وآن را یکی از نیازها وخواسته های شهر اعلام کردند . از سویی غنای فرهنگی وبومی وسنتی قوم تالش آن قدر بالاست که نه تنها تاسیس وایجاد موزه باستان شناسی در آن لازم است بلکه جا دارد در راستای ایجاد وراه اندازی موزه مردم شناسی نیز در این شهر گام برداشته شود تنوع بومی وسنن قومی گویش ،پوشش ،دست آفریده های بومی وسنتی تالشان از ظرفیت ها و جذابیت های بالایی برخوردار است که متاسفانه تاکنون جایی را برای عرضه ونمایش ومعرفی خود پیدا نکرده است .

 مسئول اداره میراث فرهنگی تالش در این خصوص عقیده دارد : راه اندازی موزه های باستان شناسی و مردم شناسی یک نیاز برای شهرستان محسوب می شود واین اداره آمادگی لازم را در این خصوص داشته وحتی امکانات آن را نیز دارد ولی آن چه که مهم است نبود مکان وفضای مناسب برای این کار می باشد . وی گفت : تاکنون اقدامات ونشستهایی نیز بین مسئولین استان وشهرستان انجام شده ولی اقدامات عملی صورت نگرفته است کاظمی می گوید :آخرین تصمیم بر می گردد به اسفند سال گذشته که طی نشست مدیر کل سازمان با اعضا شورای اسلامی شهر مقرر شد ساختمانی را شورا وشهرداری در اختیار سازمان قرار دهند تا مقدمات ایجاد وراه اندازی موزه عملی گردد که تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است فرماندار تالش نیز با توجه به سابقه تاریخی تالش راه اندازی وایجاد موزه را به عنوان یک زیر ساخت در معرفی توانمندی های گردشگری وتاریخی وفرهنگی منطقه تالش قلمداد نموده ومی گوید : سالها در این خصوص فرصت سوزی شده و این به ضرر مردم تالش بوده است لذا بایست در این خصوص نگاه عملگرایانه داشت مهندس شعبانی می گوید : متولیان میراث فرهنگی وگردشگری استان در این خصوص بایستی با جدیت وارد عمل شوند وبا توجه به سابقه تاریخی تالش این مشکل را مرتفع نمایند .

طبیعی است که مسئولیت اصلی این اقدام آنها می باشند وما هم آمادگی آن را داریم از امکانات شهرستان با توجه به وسع به این امر لازم کمک کنیم. در هر صورت باید گفت راه اندازی موزه باستان شناسی یک نیاز وخواسته اساسی مردمان تالش است که سالیان سال است متولیان ومسئولان امر با محقق نکردن آن این امر را ندیده گرفته اند لذا لازم است در سالی که عنوان حماسه را از سوی مقام معظم رهبری با خود دارد اقدامی حماسی وارد در این خصوص صورت گرفته واین خواسته تالشی ها پاسخ عملی به خود بگبرد .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۳ نظر

  1. درود بر سید .امید وارم خداوند به من فرصت بده تا به این آرزوی خودم برسم ودرتالش موزه باستان شناسی تاسیس بشه .بژی تالش .درود برفرزندان باغیرت ایران زمین

  2. talesh muse mikhahad hame bayad hemayat konim

  3. و درود بر سید جلال سید محمدی عزیز
    خسته نباشید و پیوسته باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *