خانه / کتاب و نشریات / تاریخ تالش

تاریخ تالش

Zemanta Related Posts Thumbnailمعرفی کتاب

 نام کتاب : تاریخ تالش ( با نگاهی نو و انتقادی به جغرافیای تاریخی ایران باستان) ویراست دوم.

مؤلف : علی عبدلی

ناشر : انتشارات جامعه نگر ، ۱۱۰۰ جلد ، ۳۸۸ صفحه ، ۱۵۰۰۰ریال ، تهران ، ۱۳۹۳

 علی عبدلی آغازگر پژوهشهای تالش شناسی در ایران است و ” تاریخ تالش ” شانزدهمین کتاب منتشر شده او ست .  این اثر بدون شک جامع ترین پژوهش تاریخی در باره تالش است که تا کنون منتشر شده  .

” تاریخ تالش ” که حاصل بیش از ۳۰ سال مطالعه و پژوهش در زمینه شناخت تاریخ و فرهنگ قوم کهن تالش می باشد ، با استفاده از شیوه های به روز پژوهشی ، رعایت اختصار ، ارجاعات دقیق ، انجام مطالعات میدانی و با نثری روان تدوین گردیده است .

 استفاده از منابع متعدد معتبر ( حدود ۲۷۰ منبع ) ، عکس ها و طرح های سودمند که بسیاری از آنها تازه و منحصر به فرداند ، پرداختن به تاریخ و جغرافیای تالش در دوره های مختلف تاریخی، بدون در نظر گرفتن تقسیمات سیاسی فعلی ضمن رعایت نظم توالی آن و بالاخره طرح موضوعات نو و ناگفته در باره تاریخ و فرهنگ تالش و حتی کشور ایران، از دیگر ویژگی های این کتاب به شمار می آید .

اثر یاد شده در پنج فصل با نام های : اوضای طبیعی و جغرافیای انسانی، موقیت ، اقوام و ارتباط ها ، تالش از آغاز تا نهضت جنگل ، فرهنگ و یک بخش پایانی که در بر گیرنده نمایه منابع ، فهرست اعلام و عکس ها و اسناد خارج متن می باشد ، تدوین شده است .

یکی از بارز ترین ویژگی این کتاب ارایه ی یافته های نو و تحلیل های روشنگرانه با رعایت روش علمی و ادبی نوین است .

برخی از یافته ها و تحلیل ها ی ارایه شده که به موازات موضوع اصلی تحقیق دراین کتاب آمده است عبارتند از : اسکندر مقدونی به هند نرفته بلکه دریای کاسپین را دور زده  و از راه افغانستان و غرب پاکستان و استان سیستان به تخت جمشید بازگشته است ، اشکانیان از طایفه داهه بودند و داهستان همان سرزمینی ست که ترکان آن را داغستان خوانده اند ، هیرکانیا یا همان وهرکانه پارسی هیچ ارتباطی با گرگان و استراباد ندارد ، کوی ویشتاسپ پادشاه ایالت پرثوَ ( پرتوَ ، پارت ،بردعه ی کنونی ) حامی زرتشت همان پدر داریوش بزرگ هخامنشی بوده است ،  زرتشت در خاک تالش روستای دراژه  واقع در دامنه های شرقی سبلان ، به دنیا آمده و رسالت خود را در شمال غرب ایران ابلاغ نموده و هرگز به شرق مهاجرت نکرده است ، هوریان از طوایف تالش بودند  و در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد به غرب مهاجرت کرده اند و ….”

البته ممکن است این مبحث کتاب با انتقاد هایی روبرو شود . اما مولف با پیش بینی این موضوع در مقدمه کتاب توضیحاتی داده و بی واهمه سخن نوی خود را بیان کرده و آماده پذیرش انتقاد ها شده و به این ترتیب شجاعتی را که ضرورت هر کشف و تحول می باشد به نمایش گذاشته است . البته باید منتظر ماند تا متخصصان علوم تاریخ در این مورد چه خواهند گفت . آیا علی عبدلی توانسته است راهی برای خروج از بن بست تکرار و نشخوار گفته های برخی محققان دویست – سیصد سال پیش حوزه ایران باستان ، بگشاید . یا خود در چنبره تصوراتی نادرست گرفتار شده است .

 چاپ نخست این اثر همراه با اشکالات فنی و اغلاط تایپی فراوانی بود . در این ویراست آن اشکالات به حد اقل رسیده و اثر به صورت شسته و رفته تر و صفحه آرایی مناسب تری به چاپ سپرده شده . فهرست اعلام این کتاب نیز که در چاپ نخست بسیار ناقص و نامنظم بود ، در این ویراست اصلاح و در دو بخش نام اشخاص و نام اماکن تنظیم گردیده است .

ویژگی دیگری که « تاریخ تالش » از آن برخوردار است ، پرداختن به گستره پهناوری از تاریخ ، جغرافیا و فرهنگ آن قوم ، از هزاره های گذشته تاکنون است . بخش«  فرهنگ  » این اثر به اندازه ای نومی باشد  که خواننده را به شگفتی وا می دارد . در این بخش ، مولف  یافته هایی در زمینه ریشه هاوساختار فرهنگی قوم تالش با نگاهی تحلیلی ارایه می دهد که تا کنون در نوشته دیگری دیده نشده  است .

اشراف و تسلط پدید آورنده تاریخ تالش به منابع میدانی موضوع تحقیق نیز شایان توجه است . او در انجام تحقیقی که به سده ها و هزاره های گذشته پیوند دارد ،  به نشستن در کنج اتاق کار ورجوع به انبوه کتابها اکتفا نکرده .بلکه در زمینه فرهنگ قوم مورد نظر و حتی برخی موضوعات تاریخی به مطالعه میدانی پرداخته  و بررسی های دقیقی انجام داده است  از لحاظ تطبیق موضوعات نظری با واقعیات ، وجب به وجب  منطقه قومی تالش و سرزمین های مجاور آن ، از دیلمان تا قفقاز و ارمنستان را در نوردیده و به مطالعات میدانی پرداخته است .

مولف تاریخ تالش وقتی در فرایند تالیف خود به عصر حاضر می رسد ، با اشخاص و اتفاقات متعددی روبرو می شود که درمورد آنها ناگزیر به تحلیل واظهار نظر می شود . در این جا نگاه علمی و بی طرفانه او قابل تامل است . حسنی که در چند اثر مشابه منتشر شده  کمتر دیده می شود .

هادی غلامدوست

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. استاد عبدلی مایه افتخار ماست.زنده باشی و شاد زی.
    http://www.masaltourism.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *