خانه / کتاب و نشریات / تاریخ تالش منتشر شد!

تاریخ تالش منتشر شد!

tarikhویراست دوم تاریخ تالش با اضافاتو تجدید نظر اساسی ، از سوی انتشارات جامعه نگر منتشر شد .

ویراست  قبلی این کتاب تا مراحل نهایی دریافت جایزه کتاب سال پیش رفت . اما شاید اقبال نویسنده یار نبود که به این توفیق دست یابد .

” تاریخ تالش ” حاصل بیش از ۳۰ سال مطالعه و پژوهش در زمینه تاریخ و فرهنگ قوم کهن تالش می باشد که با استفاده از شیوه های به روز پژوهشی ، رعایت اختصار ، ارجاعات دقیق ، انجام مطالعات میدانی ، با نثری روان تدوین گردیده است . . این امر سبب گریده که کتاب یاد شده به صورت منبعی قابل اعتماد در آید و عموم مخاطبان به ویژه تالشان می توانند از دریچه آن نگاهی روشن و دقیق به تاریخ تالش داشته باشند .

 استفاده از منابع متعدد معتبر ( حدود ۲۵۰ منبع ) ، عکس ها و طرح های سودمند که بسیاری از آنها تازه و منحصر به فرداند ، پرداختن به تاریخ و جغرافیای تالش در دوره های مختلف تاریخی بدون در نظر گرفتن تقسیمات سیاسی فعلی با رعایت نظم توالی آن و بالاخره طرح موضوعات نو و ناگفته در باره تاریخ و فرهنگ تالش و حتی کشور ایران، از دیگر ویژگی های این کتاب به شمار می آید .

این اثر نخستین و جامع ترین پژوهش ست که تا کنون در باره تاریخ تالش ، از دورترین زمانها تا پایان جنگ جهانی دوم ، انجام گرفته است  . چاپ نخست این اثرهمانطور که  با استقبال عمومی قرار گرفت ، با انتقادهایی نیز روبرو گردید .  آن انتقاد ها اغلب متوجه دیدگاههای نوی مولف در مورد جغرافیای تاریخی ایران باستان   و زادگاه زرتشت و مرکزنشرآیین او بوده که به حسب ضرورت در لابلای تاریخ تالش مطرح گردیده . این مبحث در ویراست جدید نیز مورد تایید مولف قرار گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۲ نظر

 1. Avatar

  سلام استاد / خسته نباشید . تبریک عرض میکنم بابت انتشار این کتاب وزین وارزنده.
  به نظر میرسد اگر نام کتاب را تاریخ قوم تالش میگذاشتید جالبتر میشد. چون وقتی نام تالش به تنهایی به میان بیاید غیر تالش زبانان تصور میکنند منظور فقط تاریخ شهرستان تالش است . کما اینکه در استانهای دیگر هنوز هم فکر نمیکنند قومی به نام تالش در ایران وجود داشته ودارد. حتی در شرق گیلان هم هنوز مردم فکر نمیکنند در غرب گیلان قومی به نام تالش وجود دارد که به زبان تالشی صحبت میکند . انان فکر میکنند زبان تالشی مختص همان شهرستان تالش است .
  لذا جنابعالی درخواست دارم اگر امکان دارد نام این کتاب ارزنده را به تاریخ قوم تالش تغییر نام بدهید. متشکرم / ارادتمند نعمتی کرفکوهی.

 2. Avatar
  روکه براتالشدولابی

  خیلی مبارکه جناب دکترعبدلی.خداقوت.کیتابی جلد خیلی چاکترآبه.امیدواریم شمه تازه تحقیقاتی نی چیی مطالبی کا ایضافه آبه ببو.
  بژی دکترعبدلی،بژی تالش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *