خانه / کتاب و نشریات / تاریخچه مطبوعات تالش منتشر شد

تاریخچه مطبوعات تالش منتشر شد

talesh (3)« تاریخچه مطبوعات تالش » عنوان کتابی ست تالیف علی عبدلی که به تازگی از سوی انتشارات جامعه نگر چاپ و راهی بازار کتاب شده است .این اثر در قطع رقعی ،۹۵ صفحه و با قیمت ۴۹۰۰۰ ریال منتشر گردیده .

منطقه قومی یا حوزه فرهنگی تالش ، از سفید رود تا رودخانه کورا را دربر می گیرد . تاریخچه مطبوعات این منطقه، با انتشار نشریه سه اَ تولش ( تالش سرخ ) در لنکران ، ۱۹۳۱ و نشریه ستاره سهیل در رضوانشهر، ۱۳۳۱ ، آغاز می شود . این تاریخچه هشتاد و چند  ساله ، به دو دوره قبل و بعد از وقوع انقلاب اسلامی در ایران  و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تقسیم می شود .

در دوره نخست شمار نشریات تالشی در دوسوی آستارارود، ازشمارانگشتان دست تجاوز نکرده است .ولی در دوره دوم، در هر دو منطقه ی مذکور، انتشار نشریات از لحاظ کمی و تنوع موضوعی ، رشد قابل توجهی یافته اند . اما اغلب آن نشریات  به دلایل مختلف، عمر چندانی نداشته اند و شمار اندکی از آنها هنوز انتشار می یابند .

این کتاب نخستین و تنها اثری ست که مولف برای تالیف آن در فرایند چندین ساله  یک پژوهش میدانی ، توانسته است یکا یک نشریات تالشی منتشر شده در تالش ایران و جمهوری آذربایجان را مشاهده و مطالعه نماید و در مورد هریک از آنها ، آگاهی های دست اول  و بسیار ارزشمندی ارایه دهد.  این اثر اکنون به صورت منبعی منحصربه فرد از سوی نشر جامعه نگر، در اختیار محققان و علاقمندان این موضوع قرارگرفته است .

مرکز پخش این اثر در گیلان ، کتابفروشی جامعه نگر واقع در شهر تالش « هشتپر » جنب شبکه بهداشت و درمان می باشد .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *