خانه / سرزمین تالش / بندر کرگری بازار تالش(قروق)

بندر کرگری بازار تالش(قروق)

%d9%82%d8%b1%d9%88%d9%82موقعیت جغرافیایی

روستای قروق در فاصله حدود پنج کیلومتری شرق شهرتالش و در کنار دلتای شمالی رودخانهکرگانرودکه پس از عبور از شهر تالش (هشتپر) به دریایخزر می‌ریزد – قرار دارد. روستا از جنوب با مرز طبیعی کرگانرود و از شرق بامرز طبیعی دریای خزر محصور شده است و در شمال آن شالیزارهای گسترده ای کهاین روستا را از روستای جماکو تفکیک می‌کند قرار دارد. 

در غرب نیز پس ازگذر از سید نیکی به شهر تالش (هشتپر) می رسیم. از نقطه نظر مختصاتجغرافیایی این روستا در عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۸۳ دقیقه و طول جغرافیایی۴۸درجه و ۹۶ دقیقه شرق نصف النهار مبدا واقع شده‌است. .[۲]

روش دسترسی

جاده انزلی-تالش-آستارا، مسیری بین‌المللی و شناخته شده برای تمامیکسانی است که به شمال غرب کشور سفر می کنند. در این مسیر از شهر تالش وکمربندی شهر جاده ای در امتداد شمالی رودخانه کرگانرود احداث شده‌است که پساز طی ۵ کیلومتر به روستای قروق ختم می‌شود.به عبارت دیگر برای رسیدن بهروستای قروق، باید از سه راه سید نیکی که در قسمت شمالی پل رودخانهکرگانرود قرار دارد، در امتداد جریان رودخانه به سمت دریای خزر حرکت نمود تاپس ازعبور از روستاههای سید نیکی، رهنمامحله و اسپیدور به روستای ساحلی قروقرسید.

جاذبه‌های گردشگری

روستای قروق با داشتن سواحل زیبا شامل کمربند سبز ساحلی از رودخانهکرگانرود تا قسمتی از ساحل روستای کریم محله و شیلات آن تشکیل شده‌است که سه کیلومتر طول دارد و مزین به درختانکاج،توسکا، له له کی و بوته‌هایتمشک وانار است. در منتهی‌الیه شمالی این سواحل می‌توانفانوس دریایی را مشاهده نمود که یکی از سه فانوس دریایی مستقر در گیلان است (دو فانوسدیگر در انزلی و لاهیجان قرار دارند). این فانوس دریایی در محدوده یکی ازصیدگاه‌های قدیمی شیلات برای صیدماهیان خاویاری قرار دارد.

ساحل ماسه‌ای و نرم قروق همه ساله پذیرای هزاران مسافر است. این سواحلمکان مناسبی برای آب تنی و رفع خستگی و یکی از تفرجگاه­های مردم تالش ومسافران می‌باشد. ساحل قروق تالش به دلیل قابلیت­ها و پتانسیل­های اشارهشده و همچنین فاصله مناسبی که از شهر تالش و یکی از شریان­ها و مسیرهایاصلی حمل و نقل و عبور و مرور مسافران در کشور دارا می‌باشد، این تواناییرا دارد تا به یکی از کانون‌های ویژه گردشگری گیلان و حتی کشور تبدیل گردد وفرصت‌های جدید سرمایه گذاری و توسعه و جذب گردشگر را فراهم آورد.

با توجه به این قابلیت‌ها مرکز تفریحات دریایی روستای قروق به مساحت۲۴هکتار در این سواحل ایجاد شده است که فاز اول آن در مرداد ماه ۱۳۸۷ آغازبه کار نمود. ایجاد مراکز شنا و بازی‌های آبی برای خواهران و برادران، پیستاسب سواری، پیاده‌روی، هتل و استخر روباز و اماکن اقامتی و تفریحی از جملهبرنامه‌های در حال اجرا این طرح است. در فاز دوم طرح، استخر روباز اینمرکز تفریحی دایر و بهره‌برداری خواهد رسید.[۳]

سابقه تاریخی

بنا به نظر دکتر محمد تقی رهنمایی ، اینمنطقه بر اساس نوشته‌های یک سیاح آلمانی در قرن هفدهم میلادی یکی ازبزرگترین مراکز تجاری گیلان و شاهد جنگ‌های بسیار زیادی بوده‌است.[۴]

تا زمان جنگ جهانی دوم بندرگاه و مرکز اولیهشهرستان تالش در این ساحل قرار داشته‌است. بازار کرگانرود مرکز تبادل کالا و امورخدماتی واجتماعی منطقه از قبیل رسیدگی به اختلافات محلی وخانوادگی،خواستگاری وبستن قرار دادهای کشاورزی واستخدام کارگر برای فصل کاشت وخریددام وبذر ونیازمندیهای دیگر بوده‌است. بازار کرگانرود زیر نظر زمینداران وخانهای محلی قرار داشته وبیش از ۱۰۰دکان در آن وجود داشته‌است .مرحوم حاجیعبدالغنی وحاجی علی اشرف جباری از بازرگانان عمده کرگانرود بودند .تلگرافخانه وگمرک خانه آن فعالیت گسترده‌ای داشت .بقایای حمام شهر کرگانرودهنوززبرجای مانده‌است . ساختمانهای گمرک آن تا سال ۱۳۳۶برپا بود وپیرزنیبنام شیرین خانم که همسر یکی از کارکنان گمرک آن بود دریکی از اینساختمانها زندگی می‌کرد . دبستان کرگانرود نیز تا سال ۲۹-۱۳۲۸که به هشتپرمنتقل شد دایر بود .بسیاری از مهاجرین تالش شمالی که از دست بلشویکها بهایران فرار کرده بودند، فعالیتهای تجاری خود را در کرگانرود آغاز کردند. ازاین بندر که ارتباط بازرگانی و تجاری فی‌مابین شهرهای بندریروسیه و سایر بنادر با آن منطقه را برقرار می‌کرد، در حال حاضر تنها یک حمام قدیمی به جا مانده و بقیه تخریب شده‌است.

دلایلی که در خصوص جابجایی مرکز تجاری و سیاسی منطقه از این این بندر بهشهر کنونی هشتپر ذکر می‌کنند آن است که حدود شصت سال پیش طی جنگ دومجهانی، متفقین به منظور رساندن قوای کمکی و تجهیزات نظامی و جنگی به اتحادجماهیر شوروی سابق با کمک این دولت جاده مسیر انزلی ـ آستارا ایجاد نمودندپلی را که رفت‌وآمد بین دو سوی رودخانه پرآب کرگانرود را آسان می‌نمود،احداث کردند و شهر کرگانرود مرکز تالش از این پل و جاده بدور ماند و منزویگردید. به همین دلیل مردم این شهر به کنار جاده جدیدالأحداث کوچ کرده وشهری را بنا نمودند و چون در محل احداث شهر جدید کاخی با هشت درب بزرگ وجودداشته و از آنجائیکه در زبان تالشی درب را «بًر» می‌گویند، شهر جدید راهشتبر نام نهادند که به مرور زمان و بر اثر تکرار به هشتپر معروف شد وتغییر نام پیدا کرد و در سالهای اخیر این نام نیز عوض شد و آن را «تالش» نامیدند.[۵]

جمعیت و شرایط اجتماعی

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت روستای قروق ۱۱۶۰ نفر بوده‌است.[۶] که نسبت زنان و مردان در آن برابر می باشد.[۷] ساکنان این روستا از اقوام تالشی می‌باشند و به زبان تالشی یا آذری صحبتمی‌کنند.شغل اصلی بیشتر مردم این روستا کشاورزی وکشت برنج است.

روستا دارای خانه بهداشت است که با اعتباری بالغ بر ۲۹۰ میلیون ریال وزیربنایی به مساحت ۶۸ متر مربع در زمین اهدایی مردم منطقه در سال ۱۳۸۸احداث شد.

همانگونه که قبلاً اشاره شد در سال تحصیلی ۲۹_۱۳۲۸ دبستان کرگانرود بهشهر تالش منتقل گردید. اما دوباره آموزش و پرورش پس از یک تاخیر ۱۳ ساله درسال ۱۳۴۲ در این روستا با استفاده از طرح سپاه دانش تحت عنوان دبستاندولتی خیام قروق آغاز به کار نمود که تاکنون این مدرسه دایر می‌باشد.

زیرساختها و شرایط اقتصادی

روستا دارای آب لوله کشی، برق و تلفن می‌باشد ولی از لوله کشی گاز طبیعیبرخوردار نمی‌باشد. مردم روستا بخاطر این جفا و در روزهای سرد که معمولاًاز پاییز آغاز می‌شود رنج و عذاب زیادی متحمل می شوند.

محصول کشاورزی غالب این روستا برنج می‌باشد که تعداد بسیاری از مردم بهاین کار اشتغال دارند و شلتوکهای خود را در کارخانه برنج کوبی روستا کهتوسط قسمت آقاجانیان از اهالی این روستا بنا شده به برنج تبدیل می کنند. بهمقدار محدودی نیز محصولات جالیزی هندوانه، گوجه فرنگی، خیارو … نیز برایمصرف خود مردم کشت می‌گردد و باغهای مرکبات و میوه نیز وجود دارد. درسالهای اخیر باغهای کیوی نیز در منطقه توسعه پیدا کرده‌است.

گروه معدود دیگری از مردم نیز به فعالیت صید ماهی در رودخانه کرگانرود ودریای خزر می‌پردازند. صید در رودخانه و دریا از طریق تور ماهیگیری یاتورهای دامگستر یا پره انجام می‌گیرد. مهمترین ماهیها شاملماهی سفید،ماهی آزاد، کفال، کپور،ماهی خاویاری و … می‌باشد.

در سالهای اخیر با توجه به کاهش منابع آبزی و ماهیان در دریای خزر اقدامبه پرورش ماهیان در منطقه نیز رواج پیدا کرده‌است به طوری که در ساحل اینروستا می‌توان نخستین طرح پرورش ماهی‌های خاویاری کشور ایران را مشاهدهکرد.این مزرعه پرورش ماهیان خاویاری کشور در منطقه تالش با ظرفیت ۲۰ تن کهبا سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون تومانی پنج ایرانی مقیم خارج از کشورراه‌اندازی شده است.[۸] در حال حاضر کل توده زنده ماهیان در مزرعه خاویاری قروق تالش با ۱۳ نفراشتغالزایی مستقیم حدود ۵۶ تن است. شرکت تعاونی مروارید قرق تالش درخواستافزایش ظرفیت تولید مزرعه خاویاری را از ۲۰ تن به ۶۰ تن گوشت و سه تنخاویار در هر دوره پرورش در زمینی به مساحت سه هکتار کرده است.[۹]

پیوند به بیرون

عکس از ساحل زیبای روستای قروق

تصاویر پرورش ماهیان خاویاری در روستای قروق

عکس‌هایی از تالش زیبا

پایگاه عکاسی شهرستان تالش

پایگاه مجازی تالشان

منابع

  • رابینو، ه. ل، «ولایات دارالمرز ایران، گیلان»، انتشارات طاعتی، رشت، ۱۳۷۴
  • سایت اینترنتی کانون تالشیار (تشکل دانشجویان و دانش آموختگان تالش)
  • مختصات و ارتفاع

۱٫       : کمیته تخصصی نام نگاری و یکسان سازی نام های جغرافیایی ایران :

۲٫       روستای قروق

۳٫       گروه کوه نوردی همنورد – گزارش برنامه پیاده روی دریاچه نئور به روستای سوباتان (ششمین برنامه رسمی بهار)

۴٫       » Blog Archive » بخش نخست مجموعه گردشگری ساحلی تالش افتتاح شد

۵٫       http://www.gilanmiras.ir/talesh.htm

۶٫       http://ruralsportfed.sport.ir/uploads/3_17_24.xls

۷٫        دهکده ایران – بانک جامع اطلاعات روستاهای ایران

۸٫       http://www.aftab.ir/news/2008/jan/08/c2c1199792512_economy_marketing_business_fisheries_caviar.php http://www.foodna.ir/7264.html

۹٫        Fars News Agency : تالش قطب پرورش ماهیان خاویاری گیلان است

منبع : http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%B1%D9%88%D9%82

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *