خانه / بوم گردی / ارده؛بهشتی دردل کوهستانهای رضوانشهر

ارده؛بهشتی دردل کوهستانهای رضوانشهر

آشنایی با ناشناخته های تالش، برای گردشگران و محققان. / اختصاصی پایگاه تالش شناسی

روستای ییلاقی ارده

محققان و گردشگرانی که  از منظر مردم شناسی در جستجوی روستاهایی دور افتاده هستند که مردمی با زبان ، فرهنگ و شیوه معیشتی ویژه در آن زندگی می کنند ، خصوصا اینکه چنان روستایی در دل کوهستان و طبیعت بکر جنگلی واقع باشد ، دهستان ییلاقی ارده  واقع در شهرستان رضوانشهر از اقلیم تالش ، می تواند مقصدی کم نظیر برایشان باشد. سیمای این روستا به سبب اینکه فیلم رنگ خدا در آن ساخته شده ، برای خیلی ها،  اندکی آشناست .

برای رسیدن به دهستان ارده چه از مسیر بندرانزلی و چه از مسیر فومن به سوی شهرستان تالش و آستارا در حرکت باشی ، در انتهای پل بزرگ پونل باید به چپ پیچید و پس از عبور از پل کوچک ، باید به سمت راست تغییر مسیر داد . آنجا ابتدای جاده پونل به خلخال است . در آن جاده پس از طی حدود ۳۰ کیلومتر، به یک دوراهی آسفالته می رسی که در سمت راست ، تابلویی شمارا به  سوی دهستان ارده هدایت می کند . فاصله از آن نقطه تا آبادی ارده حدود ۵ کیلومتر است که جاده ای ست آسفالته اما کم عرض و پرپیچ و خم.

معماری در ارده دو دسته سنتی و جدید و نوساز است خانه های این روستا در میان باغ های میوه ، به ویژه درختان تنومند گردو کمتر به چشم می آید . برای دیدن همه ی محله ها و خانه ها ، پیش پای خود کوچه های فراخ و سنگفرش شده و بسیارتمیزی می بینید که شمارا به گشت و گذاری خیال انگیز فرا می خواند و از همان آغاز بامحیطی امن با مردمی نجیب و مهربان روبرو می شوید که به شما آرامشی ژرف هدیه می دهد .

%d8%b4%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%81%db%8c
ارده

در این روستا دارای دهیاری ، بهداری ، پست بانک ، دسترسی به تلفن ثابت و سیار ، مغازه هایی برای رفع نیازهای اولیه و کافه هایی برای نشستن و برقراری ارتباط با اهالی وجود دارد . در ارده برای بیتوته کردن هم می توان سوئیت اجاره کرد و هم می توان چادر زد و در تمام مدت اقامت  به مطالعه فرهنگی ، عکاسی و گشت و گذار در طبیعت پیرامون روستا پرداخت.

اگر قصد خرید سوغات داشته باشید از مغازه دارها  که تعدادشان خیلی کم است ، عسل ، پنیر پوستی ، گردو ، گل گاو زبان ، سیر محلی و جوراب دست بافت تقاضا کنید . این محصولات که در خود ارده تولید می شوند ، از لحاظ قیمت مناسب و از لحاظ کیفی بسیار مرغوب اند . / علی عبدلی

0310

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *