خانه / کتاب و نشریات / ادبیات شفاهی تالش منتشرشد

ادبیات شفاهی تالش منتشرشد

«ادبیات شفاهی تالش» پژوهش جدیدی ست ازعلی عبدلی که به عنوان جلد ۷۱ دانشنامه فرهنگ و تمدن گیلان، از سوی انتشارات فرهنگ ایلیا،« ۱۳۹۷رشت»، به تازگی منتشر شده است.

این اثر دربر دارنده مطالب متنوعی در زمینه ادبیات شفاهی تالش است که مولف در بخش شرح ادبیات شفاهی، به آن اشاره کرده و گفته است: 

ادبیات شفاهی بخشی از فرهنگ مردم یا فولکلور است. این نوع ادبیات که عبارت ازترانه ها، افسانه ها، لطیفه ها، مثل ها، کنایات، اسطورهها و چیستان هاست، به صورت شفاهی سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کرده است.

ادبیات شفاهی همچون دیگر موضوعات فرهنگ مردم مخلوق پدید آورندگانی بی نام و نشان و از لحاظ محتوی متعلق به دوران پیشامدرن  و محصول ذوق و هنر جمعی یک قوم یا ملت است . این ادبیات به هیچ شخص، زمان و مکان مشخصی تعلق ندارد. همانند آیینه‌ای ست که تصویری کم و بیش روشن از خلقیات، آرزوها، رنجها و شادیهای توده مردم را در آن می توان دید.

در شکل گیری گنجینه سترگ فرهنگ مردم ایران ، هریک از اقوام و جماعات این حوزه تمدنی، نقش و جایگاه مشخص و ویژه خودرا داشته اند . آنان خود گهرهای رنگارنگ این گنجینه را پدید آورده اند و به نگهداری و پردازش آن به صورت شفاهی اهتمام ورزیده اند و در پیوند نا آشکار زمانی و مکانی ، یک میراث مشترک ملی و حتی جهانی، پدید آورده اند. تالشان نیز که یکی از آن اقوام هستند، در گستره فولکلور خود، مجموعه ای از آثار ادبی را خلق نموده اند که امروزه از آن به عنوان ادبیات شفاهی تالش یاد می شود .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *