خانه / مشاهیر تالش / آتا خان ابیل اف،حقوقدان و فعال حقوق بشر

آتا خان ابیل اف،حقوقدان و فعال حقوق بشر

 %d8%a2%d8%aa%d8%a7%d8%ae%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%a8%db%8c%d9%84-%d8%a7%d9%811آتا خان ابیل اف . حقوقدان و فعال حقوق بشر تالشی زبان . متولد سال ۱۹۶۵لریک می باشد او دوره دبیرستان را در سالهای. ۱۹۸۳ – ۱۹۸۵ گذراند و برای انجام خدمت وظیفه  در ارتش شوروی خدمت کرد . در سال۱۹۹۱ در دانشگاه دولتی باکو به تحصیل پرداخت و با درجه ممتاز از دانشکده حقوق فارغ التحصیل گردید. سپس در دانشگاه دولتی باکو به تحقیق و تدریس در رشته قانون اساسی و قوانین بین المللی مشغول کار شد . و ضمن آن بامراکز اموزش عالی غیر دولتی با کو به پژوهش های حقوقی و قوانین بین الملل و حقوق بشر پرداخت. 

فعالیتهایش را در زمینه  دولت و جامعه مدنی وحمایت از حقوق بشرادامه داد . به عضویت  موسسات صلح و دموکراسی ، مرکز فرهنگی تالش ، مرکز دادگاه تجدید نظر ، دادگاه حقوق بشر اروپا شعبه باکو، شرکت  خصوصی حقوق بین المللی ، بنیاد اوراسیا همکاری نمود . به عضویت درهیئت مدیره کانون وکلای جمهوری آذربایجان  برگزیده شد. دبیر اجرایی انجمن حقوق و روابط بین الملل باکو گردید،  سردبیری مجله حقوق بین الملل باکو به وی محول شد.

ابیل اف در سال ۲۰۰۹ پس از بازداشت یار و همرزمش دکتر نوروزعلی محمد اف، مدتی مخفی گردید و در حالی که پلیس باکو در تعقیب وی بود از کشور گریخت وبه کشور هلند پناه برد .

فعالیت های علمی

از آتا خان ابیل اف بیش از ۱۰۰ مقاله در نشریات علمی، ۶ کتاب و رساله  از جمله آذربایجان و شورای اروپا و روابط شورای اروپا، حقوق خانواده ( کتابی برای دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه و حقوق بین الملل)و حقوق خصوصی بین الملل منتشر شده است .و ی مدتی نیز عضو شورای تالیف و تدوین کتب درسی جمهوری آذربایجان بود و در تالیف کتب درسی رشته حقوق مشارکت داشت.

فعالیت های حقوق بشر

در سال ۱۹۹۷ به اتهام داشتن فعالیت های حقوق بشر از دانشگاه دولتی باکو اخراج شد.

امادرعین حال به عنوان عضو شورای اروپا وکنوانسیون اروپایی حقوق بشر و آزادیهای اساسی تلاشهایش را ادامه داد، در ارتقاء و ترجمه نرم افزارهای کنوانسیون شورای اروپا به زبان ترکی آذری بسیار فعال بوده است. در نتیجه تلاش او برای اولین بارمرکز تجدیدنظردادگاه شورای اروپا  در باکو تاسیس گردید.

ابیل اف با اینکه در تبعید به سر می برد ولی ارتباط خود با مجامع حقوق بشر کشورش را نگسسته و همچنان به فعالیت های حقوق بشری خود ادامه می دهدد.

برخی دیگر از آثار آتا خان .

۱ .       حقوق بشر در قانون بین المللی و قانون اساسی کشورهای CIS ، انتشارات علم، ۱۹۹۹، ۱۱۶ ص.

۲٫         آذربایجان و شورای اروپا. باکو، انتشارات ,Qapp ۲۰۰۱، ۱۰۰ ص.

۳٫         دادگاه حقوق بشر اروپا در باکو: قانون، ۲۰۰۶، ۲۴۰ ص.

۴٫         خانواده اروپا. باکو: ۲۰۰۳٫

۵٫         حقوق بشر در مکانیزم های داخلی و بین المللی حقوق بشر است. باکو: ۲۰۰۵٫

۶٫         قوانین خاص حقوق بین الملل (با همکاری نویسنده Zaver Qafarov ). باکو: قانون، ۲۰۰۴، ۳۴۰ ص.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *