خانه > زبان و ادبیات تالش > کنگره شعرو ادب تالش برگزار شد

کنگره شعرو ادب تالش برگزار شد

علی عبدلی  به مناسبت هفته پژوهش نخستین کنگره شعرو ادب تالش در ۲۷ آذر۹۳ به وسیله موسسه تالش شناسی  با همکاری فرمانداری رضوانشهر،شرکت چوکا و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رضوانشهر برگزار گردید.

جایگاه شعر تالش در گستره ادبیات ملی ، نقد و بررسی شعر شاعران تالشی زبان ، نقش شعر و ادبیات تالش در فرایند توسعه فرهنگی ، بررسی مسئله زبان ادبی تالش ، بن مایه های اسلامی و انقلابی در شعرو ادب تالشی ، بررسی تطور تاریخی  تالشی و وزن و قالب آن ، شعر تالشی در مقایسه با شعر دیگر اقوام ایران ، شعر وپیوند های آن با زبان و فرهنگ عامه تالش ، محور های این هما یش برای نوشتن مقاله بود .

این همایش در چهارچوب یک مراسم افتتاحیه و سه نشست علمی برگزار شد . در هر نشست سه مقاله و سروده های تالشی و فارسی سه تا چهار شاعر ارایه گردید و در فواصل نشست ها نغمه ها سرود هایی به وسیله هنرمندانی چون صمد حبیبی و شفیع نوروزی اجرا گردید .

همایش4از دیگر برنامه های مهم و جالب توجه این همایش رونمایی از کتاب جدید الانتشار( تاریخ تالش ) تالیف علی عبدلی بود که به وسیله ناصر عاشوری نماینده مردم شفت و فومن و تنی چند از اساتید دانشگاههای گیلان ، با نمایش کلیپی از کوشش های ادبی این تات و تالش شناس نامورانجام کرفت ،.

ناصر عاشوری نماینده فومن و شفت ، امام پناهی فرماندار رضوانشهر و عاشورزاد معاون فرماندار سخنرانان برنامه افتتاحیه و محمود شکری نماینده مردم تالش بزرگ سخنران اختتامیه همایش شعرو ادب تالش بودند و هریک از این مسئولین در سخنان خود به اهمیت وضرورت پرداختن به  هنرو ادبیات بومی پرداخته و از هیئت مدیره موسسه فرهنگی و هنری تالش شناسی به پاس یک دهه تلاش مثبت و موثر درزمینه توسعه فرهنگی منطقه قومی تالش ، قدردانی نمودند .

در ابتدای برنامه افتتاحیه، علی عبدلی دبیر همایش شعرو ادب تالش با ارایه گزارشی کوتاه از فرایند برگزاری این همایش ، گفتند  : محققان موسسه تالش شناسی  با توجه به تاثیر و نفوذ عمیقی که شعر در جامع ایرانی دارد، بر این باورند که تقویت بنیه های ادبیات قومی،  در راستای توسعه فرهنگ ملی ست و عاملی موثر در تحکیم رشته های وفاق وهمگرایی و موجب  تامین رضایت روانشناختی در بین بخش های جامعه بزرگ ایران است .  بر اساس این باور طرح برگزاری همایش هایی  در زمینه شعر و ادب تالش را پیشنهاد دادند  و ما امروز شاهد برداشتن نخستین گام در امر اجرای آن طرح هستیم .

شعروادب1برای برداشتن این گام  جمعی ۳۰ نفره از اساتید دانشگاهها ، هنرمندان و نیروهای فنی و تخصصی متشکل در دو کمیته علمی و اجرایی ، از چند ماه پیش همکاری  خود را با دبیر خانه همایش  آغاز نموده و بدون هیچگونه چشمداشت مادی و حتی هزینه کردن از جیب خود ، صمیمانه تلاش کرده اند .

دبیر نخستین کنگره شعر و ادب تالش در ادامه افزودند : نخستین نمونه های شعر به زبان تالشی، از سده های هفتم و هشتم حجری – قمری برجای مانده است  . از غزلی در دیوان شمس مغربی تبریزی تا دوبیتی هایی از شیخ مهمان کشفی و شیخ صدرالدین کشفی ، شیخ صفی الدین اردبیلی از جمله آن نمونه ها به شمار می آیند .

بنا به گفته علی عبدلی   پس از آن زمان در فرایند سرودن شعر به زبان تالشی، یا وقفه ای بسیار طولانی رخ داده و یا آن فرایند ادامه داشته اما آثار پدید آمده در آن دوره از بین رفته و به دست ما نرسیده است . به این ترتیب مشخصا از اواخر قاجاریه  دوره جدید شعر تالشی به صورتی آرام و کم رنگ آغاز می شود  .

همایش1در این دوره شاعرانی مانند صدقى پونلى، میرزا فرهاد شهنازى و سید محمود شرفى به سرودن شعر تالشی تمایلی هرچند از سر تفنن نشان می دهند .

با وقوع برخی تحولات انقلابی در اوایل سده ۲۰ میلادی ، دقیقا  از سالهاى بعد از ۱۹۲۰ سرودن شعر تالشی به وسیله ى تالشان آنسوى مرز ادامه یافت  و در ایران  از سالهاى پس از۱۳۵۰ آن حرکت پى گرفته شد و با وقوع انقلاب اسلامی ناگهان به صورت نهضتی پویا در آمد و انبوهی از شاعران به سرودن شعر تالشی تمایل یافتند و پژوهش های مرتبط با زبان و فرهنگ و تاریخ تالش، اوجی چشمگیر یافت  .

این همایش که یک رویداد ادبی بزرگ و بی سابقه در منطقه تالش به شمار می آید، بدون هیچ حاشیه منفی ، برابر استانداردهای معمول برگزار گردید ، از ساعت نه بامداد آغاز و تا ساعت ۱۸ ادامه یافت و جالب اینکه هر ساعت بر شمارشرکت کنندگان در آن افزوده می شد .

در حاشیه همایش مذکور نمایشگاهی از صنایع دستی تالش و کتاب و مطبوعات و دیگر محصولات فرهنگی نیز دایر بود که با استقبال فراوانی روبرو شد .

عکس ها از لیلا خالقی

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

۹ دیدگاه

 1. آنچه که من شنیدم کنگره شعر وادب با این سبک در تالش بزرگ بی سابقه بود . امیدوارم اینگونه برنامه های فرهنگی که سرزمین اهورایی تالش به آن نیاز دارد بیشتر وپرفروغ تر باشد .

 2. سپاس از لطف وتوجه تالش دوستن به کنگره شعروادب موسسه تالش شناسی بویژه به پیشکسوت پرانرژی وهمیشه قابل احترام تالش آقای دکتر عبدلی ونیز خانمن وآقایون حرفه ای از موسسه گردشگران یایدار ک چوون همکاری ام کنگره تالشی کو بی سابقه یا . تالشی فرهنگی چراین گله گله کرا روشون آبون . بد بیننی هم درینه اما تالش ب شومه عملا نیاز داره .

 3. همایشی بزرگ و علمی . اولش سردو نگران کننده بود چون چوکا گفته بود فقط ۱۵۰ نفر می توانید دعوت کنید. از طرف دیگه آقای یونسی اومده بود تالش ، خیلی ها رفته بودن اونجا . ولی کم کم کرم و پرشور و غرور انگیز شد . من که افتخار میکنم.خسته نباشی استاد بزرگ

 4. بیژن ظهیری ناو

  جناب استاد دکتر عبدلی بادرود وتبریک به مناسبت برگزاری شکوهمند همایش شعر وادب تالش ،موفقیت روز افزون شمارا در جهت احیاء وبالندگی شعر ،فرهنگ وادب تالش از در گاه احدیت خواستارم وبه بیت زیر از سعدی علیه الرحمه بسنده می کنم .

  وصف تورا گرکند ورنکند اهل فضل حاجت مشاطه نیست روی دلارام را

 5. احسان شفیقی

  استاد بزرگوار و گرانمایه ومحقق نستوه جناب دکتر عبدلی بادرود وخسته نباشید . تنها با سرمایه ی عشقی عمیق وعهدی استوار وشوقی بی پایان می شد چنین همایشی را تا انتها مدیریت کرد .نامت ماندگارو قلمت نویساوشوقت بردوام باد .

 6. بنده به نوبه خودم از زحمات چندین دهه استاد فرزانه و پیر مراد قوم تالش جناب دکتر عبدلی قدردانی میکنم. احنرام این بزرگمرد را بر خود فرض دانسته و از کلیه همکارانم در عرصه فرهنگ و ادب تالش عاجزانه تقاضا مندم احترام موی سپید این شخصیت خاک خورده و مجرب را نگهدارند و این بزرگ را کوچک مپندارند. زیرا در جامعه ای که بزرگان کوچک شوند هرگز کوچک ها بزرگ نخواهند شد.

 7. durod
  vaghean khosh hal shodam
  zayron bobo talish

 8. روکه براتالشدولابی

  چمه یاله استادوتالشی خاصه دانشمند،شمه ام یاله تلاش،تاریخی چمیکا بمندی وتالشون فرهنگ بشمه مدیون هسته.همیشه سق وسربلندببه.

 9. اززحمات کلیه دست اندرکاران همایش قدردانی می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *