خانه > تاز ه ها > کشف غار سه هزار ساله در کوههای شهرستان ماسال

کشف غار سه هزار ساله در کوههای شهرستان ماسال

غار ماسال غار باستانی با بیش از سه هزار سال قدمت به عنوان قدیمی ترین غار باستانی و استقراری غرب گیلان در ارتفاعات شهرستان ماسال کشف شد.

مجید کوهی، کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان  به خبرنگار مهر گفت: این غار دارای آثاری از یافته های فرهنگی مانند سفال و دست افزارهای سنگی مربوط به عصر آهن بوده و قدمتی بیش از سه هزار سال دارد.

وی که به تازگی این غار را کشف کرده است ادامه داد: دهانه این غار حدود دو تا سه متر قطر دارد و مساحت فضای داخلی آن نیز دارای بیش از یک صد و ۵۰ متر تخمین زده می شود و ارتفاع فضای داخلی آن از سطح نهشته های باستانی (لایه های باستانی و فرهنگی) غار تا سقف آن بین سه تا ۶ متر است.

کوهی افزود: در قسمتی از نهشته های حفاری شده غیر مجاز این غار بیش از ۱۰ لایه و لنز اعم از لایه های فرهنگی شامل خاکستر و بقایای آتش و ذغال و استخوان های حرارت دیده مشاهده شد. در این نهشته های مضطرب شده ( لایه های بهم خورده توسط حفاران غیرمجاز) قطعه های استخوان حیوانی نیز مشاهده شد که ظاهرا بر روی آن عملیات خاص روتوش و صیقل دیده می شود ولی اکنون نمی توان درباره دوران ماقبل تاریخ یا دوران پارینه سنگی این غار نظر قطعی داد چون این کار به کاوش علمی نیاز دارد به همین علت در یک طرح پژوهشی و با اخذ مجوز و ورود متخصصان این دوره ماهیت حقیقی این ادوار اعلام و نتیجه آن در مقاله و گزارش علمی گزارش و اطلاع داده می شود.

کارشناس امور پژوهشی میراث فرهنگی تالش از نام نام بردن محل دقیق این غار به علت مسائل امنیتی و مصون ماندن آن از حفاری های غیر مجاز خودداری کرد و گفت: در این غار باستانی لایه های تاریخی عصر آهن نیز مشهود است.

وی با اعلام اینکه جنس این غار از نوع آهکی است، گفت: در فضای داخلی غار دالان های فرعی نیز موجود است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *