خانه > تاز ه ها > کشف اشیاء عتیقه در تالش

کشف اشیاء عتیقه در تالش

آثار تالش1 جانشین فرماندهی انتظامی استان گیلان از کشف ۷ قلم ابزار و ادوات جنگی مربوط به یک سرباز دوره هخامنشی در تالش خبر داد.

به گزارش کرج رسا، سرهنگکامرانی صالح ” جانشین فرماندهی انتظامی استان گیلان در مصاحبه با پایگاه خبری پلیس در تشریح این خبر گفت: کارآگاهان آگاهی شهرستان تالش در پیدریافت اخباری مبنی بر خرید و فروش عتیقه توسط فردی ، رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قرار دادند

جانشین فرماندهی انتظامی استان گیلان افزود: کارآگاهان آگاهی با انجام تحقیقات از این موضوع اطمینان حاصل نموده و با کسب مجوز قضایی پس از دستگیری این متهم از منزل وی بازدید کرده و موفق ب ه کشف۷ قلم از ابزار و ادوات جنگی مربوط به یک سرباز دوره هخامنشی شدند.

عتیقهجانشین فرمانده انتظامی گیلان در این موردگفت: این ابزار ازیک قاچاقچی میراث فرهنگی که آن اشیاء را فقط هفده میلیون وپانصد هزارتومن ازدونفردیگر خریداری کرده بود کشف شد.

سرهنگ کامرانی صالح با بیان اینکه هنوز ارزش واقعی این اشیا ء مشخص نشده گفته این اشیای عتیقه شامل  کمربند – کلاه خود – آینهخفتان –ساق بند مفرغی ویک شمشیر آهنی ست که جزییات بیشتر پرونده در دست بررسی است.

شایان گفتن است که چند روز پیش نیز سایت تالش نیوز در مورد کشف محموله دیگری از اشیاء عتیقه باستانی در تالش خبر داده بود .  همچنین باید افزود که به علت نبود موزه در تالش ، میراث تاریخی متعلق به مردم این دیار به هر حال از منطقه خارج می شود وتالشان از دیدن آنها و بهربرداری علمی از آن اشیاء محروم هستند.

خبر مذکور به شرح زیر است

کشف اشیاء عتیقه مربوط به هزاره اول عصر آهن در تالش

پایگاه خبری تحلیلی تالش نیوز : فرمانده نیروی انتظامی تالش از دستگیری ۲ نفر از غارتگران فرهنگی و آثار باستانی و کشف ۹ قلم اشیاء عتیقه مربوط به هزاره اول عصر آهن و دوران قاجاریه در این شهرستان خبر داد .

سرهنگ عباس اسماعیلی در تشریح این خبر گفت : به دنبال اطلاع پلیس از فعالیت قاچاقچیان آثار باستانی در تالش ماموران پلیس پاسگاه طولارود این شهرستان شناسایی و دستگیری متهمان را در دستور کار خود قرار دادند .

فرمانده انتظامی شهرستان تالش در ادامه افزود : با شناسایی مخفیگاه متهمان در شهرستان در یک عملیات موفق و منسجم ۲ قاچاقچی اشیاء عتیقه را دستگیر کردند این مقام قضایی تصریح کرد در بازرسی از منزل قاچاقچیان در یکی از روستاهای طولارود تعداد ۱۰ قلم انواع اشیاء عتیقه اعم از ۲ عدد دوک گلی یک عدد خفتان مفرغی – برنجی یک عدد کوزه گلی دسته دار مربوط به هزار اول عصر آهن ، تعداد یک عدد تاس مسی ، یک پایه چراغ برنجی ، یک عدد نیم تنه چراغ فلزی برنجی ، یک عدد سرمه دان مربوط به دوره قاجاریه همچنین یک عد پایه اسفند مربوط به دوران معاصر و یک عدد گوزن منقوش به نقش سربازان دوره هخامنشیان که مبدل بوده کشف و ضبط شد .

سرهنگ عباس اسماعیلی با بیان اینکه متهمان جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند گفت : طی بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان میراث فرهنگی تالش قیمت اشیاء عتیقه ذکر شده غیر قابل ارزش گذاری است که تحقیقات بیشتر جهت قیمت گذاری دقیق توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان انجام خواهد پذیرفت

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

یک دیدگاه

  1. durod
    chareye kar hefze asar tamadon talesh dashtane muse Ast.
    Dar hashbar ya masal.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *