خانه / تاز ه ها / پاکسازی جمعیتی در بازی های همبستگی باکو

پاکسازی جمعیتی در بازی های همبستگی باکو

محو اقلیت های زبانی و قومی در هویت جمعیتی شماری از کشورهای شرکت کننده در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ باکو .

بازی های همبستگیچهارمین دوره از بازی های جهانی موسوم به ( همبستگی کشورهای مسلمان ۲۰۱۷ ) در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ، آغازشده است . در سال ۲۰۱۳  عربستان میزبان این بازی ها بود که توانست مهر سلیقه و مقاصد سیاسی خودرا بر معنی و محتوای آن بزند . عربستان  برروی مدال ها نام فارس را از روی عنوان ( خلیج فارس ) حذف کرد و کشورما در اعتراض به آن رفتار ، در مسابقات همبستگی شرکت نکرد .

اکنون که نوبت میزبانی به جمهوری آذربایجان رسیده است ، رژیم باکو به شکل دیگری در سدد بهربرداری غیر اصولی و ساختارشکنی به نفع خود بر آمده است . صرف نظر از اینکه  ترکیب کشورهای دعوت شده درست است یا نه . یا آیا این بازی ها می تواند شامل مسلمانان دنیا بشود . مثلا اینکه  10 درصد جمعیت کشور کامبیا که مسلمان هستند، بیشتر از هندی های مسلمان یا اروپایی های مسلمان هستند؟.

 رژیم باکو در اقدامی عجیب تر از اقدام عربستان ، دست به پاکسازی جمعیتی در برخی از کشورهای شرکت کننده زده است . مثلا کل جمعیت کشور ترکیه را « تورک » معرفی کرده و آشکارا وجود چندین میلیون کرد آن کشور را نادیده گرفته است

همچنین  کل جمعیت جمهوری آذربایجان را « آذری » معرفی کرده است و معلوم نیست  که برسر میلیونها ایرانی زبان آن کشور، مانند تالشان، تات ها ، لزگیان و کردها چه بلایی آورده است که در اسناد این بازی های مثلا همبستگی ، نامی از آنها نیست .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *