خانه / تاز ه ها / هفته ای نیم ساعت برنامه تلویزیونی برای تالش

هفته ای نیم ساعت برنامه تلویزیونی برای تالش

صداوسیمای تالشسرویس خبر و گزارش پایگاه تالش شناسی : جمعه ۱۷ دی ماه نشستی با حضور نماینده مردم تالش بزرگ ، برخی از مسئولین شهرستان تالش و گروهی از هنرمندان و صاحب نظران حوزه زبانی و فرهنگی تالش، در اسالم تشکیل گردید

در آن نشست چنین مطرح شد که  صدا و سیمای گیلان با تاسیس نمایندگی آن مرکز در هشتپر که مادرشهر تالش خوانده می شود و اختصاص هفته ای نیم ساعت برنامه ویژه تالش رسما رسما موافقت کرده است .

در آن نشست ضمن مذاکرات و تبادل نظر حاضران این نتیجه به دست آمد که برای برنامه ریزی اجرایی تولید نیم ساعت برنامه تالشی روتینگ برای سیمای گیلان، نشست دیگری با حضور نخبگان هنری و فرهنگی سراسر حوزه فرهنگی تالش تشکیل شود و به نحوی مشارکت و همکاری  فرمانداران ، شهرداران و شوراهای اسلامی شهرهای  آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال ، فومن و شفت نیز در فرایند برنامه ریزی و تولید برنامه مورد نظرتامین شود .

در خبر دیگری آمد که روز پنجشنبه ۲۳ دی ماه مدیرکل محترم صداو سیمای گیلان با عزیمت به شهر ماسال و حضور یافتن در جلسه ای با مشارکت شهردار و شورای اسلامی شهر ماسال ، تفاهم نامه ای را امضاء کردند که به موجب آن، شهرک و دهکده صدا و سیما در بام سبز ماسال تاسیس می شود و نمایندگی صداو سیما در آن دهکده مستقر می گردد تا تولید برنامه نیم ساعته تالشی در هفته را به دست بگیرد .

به گفته صریح خبر ، مهندس ظهیری مدیرکل صدا و سیمای گیلان در این باره  گفتند : شهرستان ماسال به دلیل اقلیم و گروه های مختلف هنری که دارد بسیار مستعد است  و همین باعث شده که ما حساب ویژه روی ماسال باز کنیم

ایشان در باره نوع برنامه یادشده گفتند : بخش دیگر تفاهم‌نامه  مربوط به شروع به ساخت برنامه سی دقیقه  ای به صورت برنامه مرکب یا طبقه جیم به زبان تالشی  بود که این برنامه ، تولید و پخش خواهد شد  و پخش ان  بصورت هفتگی خواهد بود.

اصل و تاسیس دهکده صداو سیما و تولید و پخش هفته ای نیم ساعت برنامه تالش در سیما، بسیار خوشحال کننده است . هرچند حق حضور تالش در رسانه ملی نیازمند زمانی بیشتر از نیم ساعت در هفته است ، ولی برای شروع قابل قبول و پاسخی نویدبخش به مطالبات تالش زبانان گیلان است . اما موضوع جزئیات پروژه، نحوه اجرا ، مسئله تعیین مکان ، گویش مبنا و عدم حضور نمایندگانی از دیگر نقاط منطقه تالش در نشست مهم تاریخ ۲۳ دی ماسال ، نیازمند آگاهی هایی ست که امیدواریم به نحوی در اختیار مردم به ویژه برنامه سازات منطقه قرار داده شود . تا زمینه استقبال و مشارکت عمومی در این حرکت خیر ، گستره ای فراتر از ماسال بگیرد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد کنید *