خانه / تالش شمالی / نوروزعلی محمد اف مجرم نیست

نوروزعلی محمد اف مجرم نیست

بیانیه ی شماره ی ۵ مؤسّسه ی تالش شناسی – ۱۰ / ۴ / ۱۳۸۷moasesa

نوروزعلی محمد اف رئیس دپارتمان زبانهای ایرانی آکادمی علوم جمهوری آذربایجان ، مدیر نشریه صدای تالش و رئیس مرکز فرهنگی تالش شمالی از سوی دادگاه جنایی باکو به ریاست قاضی شاکیر علی عسکر اف در تاریخ چهارم تیرماه ۸۷ ، به تحمل ۱۰ سال زندان در شرایط سخت محکوم گردید.اتهام اعلام شده نوروزعلی که جنایت و ارتکاب به خیانت علیه کشور نامیده شده است ، چاپ  مطالب و مقاله هایی که گویا  مضمون آنها تبلیغ به سود ایران و تحقیر آذری زبانها بوده ، می باشد . ایشان همچنین متهم گردیده که از برخی هم زبانان ایرانی خود برای فعالیت فرهنگی به واسطه المان قلی اف وجوهی دریافت نموده است .
این اتهامات که در تمام مراحل پیچیده رسیدگی مدرک و شاهد و دلیلی قابل قبول برای اثبات آن ارایه نشده ، از سوی نوروزعلی و وکیل ایشان رامیز محمدافبا قاطعیت رد شده است و متهم مذکور با داشتن کثرت سن و تحمل فشار و شکنجه در مدت ۱۵ ماه بازداشت و از دست دادن فرزند جوانش کامران بر اثر آزار و ایذاء پلیس و نیروهای امنیتی باکو ، هیچ مورد از اتهاماتی را که به ایشان نسبت داده شده تایید نکرده است .

نوروزعلی محمد اف که از ریش سفیدان معتمد و از رهبران جنبش فرهنگی تالش شمالی به شمار می آید ، به شهادت همه ی ایرانی زبانهای جمهوری آذربایجان به ویژه صدها هزار تالش آن کشور فردی فرهیخته ، میانه رو و میهن پرست می باشد . او حتی با دوستان نزدیک اش که در سال ۱۹۹۳ تالش شمالی را « جمهوری تالش مغان » نامیدند ، همکاری نکرد و از این رو شدیدا مورد شماتت قرارگرفت و لذا همه بر این باورند که محال است ایشان به خطا یی مرتکب شده باشد که بشود آن را جنایت و خیانت به مملکت تلقی کرد . حکومت باکو تحت فشار و جوسازی گروههای پان ترکیست ، با هدف خفه کردن احساسات ایران دوستی تالشان ، مهار جنبش فرهنگی اقلیت های ایرانی زبان کشور مذکور و ضرب شست نشان دادن به تالشان ، نوروزعلی محمداف را که بی تردید شاخص ترین و موجه ترین چهره فرهنگی تالش شمالی می باشد ، هدف قرار داده و حکم قضایی نا عادلانه  بسیار سنگینی علیه ایشان صادر کرده است .

موسسه تالش شناسی که تالش شمالی را نیمه جدا شده مام ایران می داند و به نوروزعلی محمداف همچون یک همزبان و نخبه قومی تالش نگاه می کند و دفاع از ایشان نیز از وضایف صنفی این موسسه می باشد ، ضمن محکوم کردن اقدامات انجام گرفته علیه شخصیت علمی و فرهنگی یاد شده ، خواهان آزادی فوری ایشان می باشد .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *