خانه / زبان و ادبیات تالش / نسخه نهایی الفبای تالشی-تاتی

نسخه نهایی الفبای تالشی-تاتی

نسخه آزمایشی نخستین الفبای تالشی – تاتی که بر پایه خط فارسی طراحی و تدوین شده و از اسفند ماه سال ۹۴ در فضای مجازی قرار گرفته بود، در اردیبهشت ماه ۹۶ نهایی شد .

مسئولیت اجرای این پروژه بر عهده علی عبدلی بود . ایشان  از دهه ۷۰ ، ایده نگارش الفبا برای زبان تالشی و تاتی را مطرح کرد و نمونه اولیه آن رادر کتاب ( ادبیات تات و تالش / ایران و جمهوری آذربایجان ، تهران ، ۱۳۸۰ ) به چاپ رساند . سالها در جهت تحقق بایسته این ایده و تکمیل نمونه نخستین آن، کوشش کرد ، به مطالعه و تحقیق پرداخت، واج ها و آواهای موجود در گویش ها و گونه های مختلف زبان تالشی و تاتی را شناسایی کرد و آنها در الفبایی که تدوین کرده است ، گنجاند، نمونه های فارسی ولاتین این الفبا را در آثار خود به کارگرفت ، مسیر سخت تجربه و آزمون ویرایش منظم و نشرو ترویج آن را پیمود و نقد های سازنده وگاه دلسرد کننده را با شکیبایی شنید  و از آن ها بهره گرفت .

اکنون می شود گفت: برای نخستین بار زبان تالشی و تاتی خلخال به طور اخص ، دارای الفبای ویژه خود شده است و این رویداد در تاریخ زبان و ادبیات تالش و تات  ثبت گردید!. ناگفته نماند که در تدوین این الفبا واج های موجود در همه گویش های تالشی و تاتی خلخال مورد بررسی قرار گرفته و طراحی ان به گونه ای ست که برای نوشتن برخی دیگر از گویش ها ی ایرانی از جمله گیلکی نیز بکار می آید .

این طرح  به منظور بهره گیری از نقد و نظر سازنده دیگران ، از سال ۹۴ به وسیله اینترنت در دسترس عموم قرار گرفت و برآیند این اقدام نیز سودمند واقع شد و موجب گردید که در چند مرحله تغییراتی در نسخه نخستین این تحقیق صورت گیرد. 

می دانیم که به رای و نظر عمومی گذاشتن یک مقاله پژوهشی ، کاری ست که کمتراتفاق می افتد. یعنی وقتی  محققی پروژه ای را به دست می گیرد ، نمی رود برای چگونه اجرا کردن آن از این و آن کسب نظر و اجازه کند . هیچکس هم آن محقق یانهاد مسئول را باز خواست نمی کند که  آیا در اجرای این پروژه یا نوشتن این مقاله ، از فلان محقق و متخصص نظر خواهی کرده ای یانه . ولی نویسنده نخستین الفبای تالشی-تاتی،از سر احترام به  هم اندیشی ، کارجمعی و خرد جمعی ، بر این امر گردن نهاد و از همگان تقاضای یاری کرد . اما متاسفانه برخی کسان که از همان آغاز بدون ارایه دلیلی روشن و منطقی به مخالفت با اجرای این ایده برخاستند ، اکنون همین ایده را گرفته و حاصل سالها مطالعه و تحقیق یک محقق را عینا به روایتی دیگر و بدون هیچ اشاره ای به پیشینه تحقیق ، به نام خود منتشر کرده اند !.

صاحب ایده ، فکر و تدوین کننده نخستین الفبای تالشی و تاتی، بارها تاکید کرده است که هرکس می تواند این الفبارا بپسندد و به کار گیرد یا نپسندد و به کار نگیرد یا خود الفبای متفاوتی ارایه دهد و برای مخاطبان فرصت انتخاب فراهم کند. یا برای رفع کاستی احتمالی این الفبا ، یاری برساند. زیراکه غرض از پدیدآوردن این الفبا فقط  برداشتن گامی ست برای جلوگیری از آشفتگی موجود در تالشی و تاتی نگاری و ارایه یک الگوی نظامند  برای ایجاد وحدت رویه . از این رو انتشار نسخه بدل این الفبا اقدام شایسته ای نبوده و تبعا برای عاملین آن تبعات خوبی نخواهد داشت . چراکه اهل خرد و تاریخ در این مورد داوری خواهند کرد.

شرح و توضیحات مربوط به الفبای تالشی-تاتی به علت طولانی بودن، عینا در برگه سایت قرارداده نشد . بلکه به صورت یک  فایل پی دی اف  پیوست این نوشته گردید . تا هرکس که علاقمند به مطالعه آن باشد ، به طور رایگان دانلود نماید .

اشاره : فایل زیر نسخه نهایی الفبای جامع تالشی و تاتی ست 

 دانلود مقاله الفبای جامع تالشی – تاتی

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

۶ نظر

 1. Avatar

  سلام بر جناب دکتر عبدلی
  می خواستم بپرسم که همکاری کردن شما با استادانی که این روزها می خواهند الفبای جدیدی بنویسند به این معنی است که تاریخ این الفبایی که خوت نوشته ای دیگر منقضی شده .

  • Avatar

   چنین نیست دوست گرامی . همکاری من با گروه اساتید به دعوت آنها و برای قراردادن آگاهی و تجربیات خویش در اختیار آنان است . چون به باور من انحصار طلبی و تعصب جایی در کنش های علمی ندارد. اعتبار الفبایی که بنده ارایه داده ام بدون زمان انقضاء است ، برای همیشه به قوت خود باقی خواهد ماند ودر عین حال مانع و معارض تلاش دیگران در این زمینه هم نیست.

 2. Avatar

  سلام به جناب استاد عبدلی

  حقیر شاگردانه و محترمانه الفبای تالشی و آئین نگارش شما را بدون ذکر نام شریفتان و صرفا با نام مؤسسه ی محترم تالش شناسی در وبلاگ محقرانه خود مورد نقد قرار داده ام .هرچند نقاط مثبت فراوانی این الفبا دارد ولی موارد مورد چالش آن هم کم نیست . حقیر درچندوقت قبل به صورت کامنت نظراتم را به آدرس سایت مؤسسه ارسال داشتم ولی با اقبال خوش روبرو نگشتم . ولی از آنجا که همه چیز را همگان دانند و شایدهم خودم تمام نظراتم صحیح نباشند اما دهان و زبان و قلم خود را نمی توانم از سوی خودم سانسور نماییم. در میان همین گفتمان ها است که سخن درست و راه صحیح برگزیده میگردد.
  برایتان سلامتی و طول عمر با برکت از قادر متعال مسئلت دارم. زنده و پایینده باشید. شاگردتان رضانعمتی کرفکوهی

 3. Avatar

  خدا قوت بده. شکر برای وجود شما جناب عبدلی عزیز. تلاش شما قابل تقدیر است. بژی

 4. Avatar
  روکه براتالشدولابی

  سق ببه استادعبدلی،یاله عیدیرون بمه دوئه.ام الیفبا چمه ادبیاتی را ایله امبسته بناره آرب.هنی بشمکاممنونیم.

 5. Avatar
  اسماعیل عبادی

  سلام
  خیلی زیباست . نگذارید تالش از بین برود. حداقل یک دایرالمعاف تالشی بزرگ در جهت معرفی علمی تالش تالیف نمائید.
  مشتن تولوش زون ازبین بشه.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *