خانه > تاریخ و باستان شناسی > غار باستانی مریان چه شد؟!

غار باستانی مریان چه شد؟!

غارمریانچند سال پیش سیمای مرکز گیلان گزارشی در باره  مریان و آق اولر ( نوئه دی ) پخش کرد  که بسیار مورد توجه  دوستداران میادین و روستاهای تاریخی قرار گرفت . محور آن گزارش گفتگویی بود با دکتر محمد تقی رهنمایی . در آن گزارش ضمن تشریح اهمیت تاریخی منطقه مذکور، به وجود غاری ناشناخته در مریان اشاره شد که  بسیار کسان را کنجکاو نمود تا در باره  آن غار بیشتر بدانند و از آن دیدن کنند .

غار مریان در بین روستاهای مریان و آق اولر ، روبروی  حمام تاریخی و پشت هتل عبدالله اعلمی واقع بوده . با توجه به اینکه محل مذکور دقیقا در داخل محوطه باستانی و بسیار مشهور مریان قرار دارد ، برای کسی جای تردید  باقی نمی ماند که سازمان میراث فرهنگی در زمان مقتضی به آن غار توجه خواهد کرد واین غار پس از شناسایی اصولی و سنجش میزان اهمیت آن ، دیر یا زود در معرض بازدید مردم و انبوه گردشگران قرار می گیرد .

اما سالها گذشت و چنان اتفاقی نیفتاد . حتی موضوع وجود غاردر مریان به فراموشی سپرده شد. در حالیکه اگر حفره غار مانند موجود در محل مذکور حتی اگر دهانه یک غارقابل توجه نباشد ، قطعا به عنوان حفره ای مرموز در یک محوطه عظیم باستانی،  شایان توجه ویژه است. زیرا ممکن است اهمیت آن حفره از هر غاری بیشتر باشد .

آگاهی های تازه به دست آمده گویای آن است که ویلا سازی در اطراف و حریم غار یادشده  ادامه دارد و دهانه غارشگفت مریان که اکنون در کناریک ویلای نوساز متعلق به یکی از اهالی سرشناس محل قرار دارد، مدتی ست کاملا پوشیده شده و قابل روئیت نیست .

با توجه به اینکه  غار مورد نظر که  در یکی از سایت های باستانی مهم  و در حریم بزرگترین گورستان تاریخی ایران قراردارد و اتفاقا پایگاه سازمان میراث فرهنگی نیز به صورت دایم در آن محل مستقر است ، انتظار می رود مسئولین ذیربط،  موضوع ویلاسازی در حریم غار مذکور و محوطه تاریخی مریان را مورد توجه قرار دهند و با بازگشایی دهانه غار مریان  و نشر آگاهی هایی در باره آن ، توجه گردشگران و علاقمندان بیشتری را به مریان و آق اولر جلب نمایند .

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *