خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / اجتماعی / رمضان خان شاندرمنی

رمضان خان شاندرمنی

رمضان خان شاندرمنی
از چپ ردیف اول : رمضان خان و خواهرزاده اش . ردیف دوم گائوک آلمانی

درتاریخ شفاهی تالش رویدادها و چهره های اثر گذار فراوانی وجود دارد که هنوز مورد توجه قرار نگرفته اند . در واقع محققان از گذشته این قوم زنجیری در دست دارند که انبوهی از حلقه هایش پراکنده است و نادیده مانده . امانت این بخش از تاریخ تالش چه مکتوب و چه شفاهی ، در دست اشخاص و خانواده هایی ست که در پیرامون ما زندگی می کنند و باید به سراغشان رفت و دانسته های آنان را هرچند هم کم اهمیت باشد ، باید ثبت و ضبط نمود .

بنا به گفته فربد رستمی ، از نوادگان شخصی به نام رمضان خان پیرسرایی ،دربلوک شاندرمن افزون بربیتم که مقرخوانین آن بلوک بود ، روستا های دیگری نیز وجود داشتند که در خانه یا مقر خان های غیرحکومتی بود . پیرسرا نیز محل سکونت خاندان رمضان خان و از مراکز مهم اجتماعی و سیاسی شاندرمن تا پایان قاجاریه بود.

رمضان خان یادشده شخصی با نفوذ ، دارای ثروت و حشم و جایگاه اجتماعی بالایی بود و هیچگونه وابستگی به خوانین حاکم منطقه نداشت. وصلت اش با خانواده سید بهاء الدین حاکم شرع شاندرمن وشاهزاده ابراهیم میرزا قاجار ، مزید بر نفوذ اوشده بود. برابر مدارکی که فربد رستمی در اختیار نگارنده گذاشته است ، ایشان املاک و رعایایی هم در خلخال داشت . روستاهای زیوه ، خانگاه ، چنارلق و آهو ، در تملک او بود .

خان یادشده در زمان نهضت جنگل از جمله یاران و پشتیبانان آن نهضت بود و حتی شخصا در چندین نبرد همراه میرزا کوچک شرکت کرد . تا اینکه در جنگ منجیل از ناحیه پا، به شدت زخمی گردید . با آن حال همچون گذشته به پشتیبانی خود از نهضت جنگل ادامه داد . به سبب همین پیوند و پشتیبانی، همیشه در معرض دشمنی سردار مقتدر قرار داشت . چنانکه به وسیله نیروهای سردار ، سه بار خانه اش در پیرسرا تاراج و سوزانده شد .

پس از شکست نهضت جنگل ، سردار مقتدر بر او چیرگی کامل یافت و دستور قتل او را صادر کرد . اما به شرط  واگذاری املاکی که در خلخال داشت ، سردار از کشتن اش درگذشت و به او امان نامه داد . به این ترتیب توانست مدتی هم به زندگی خود با دشواری ادامه دهد .

متاسفانه آقای رستمی جز یک قطعه عکس رمضان خان وخواهر زاده اش علیکرم بهممنی با گائوک آلمانی، مدارک دیگری که نشان دهنده پیوند رمضان خان با نهضت جنگل باشد ، در اختیار نداشت . بنا به گفته وی عکس و مدارک زیادی وجود دارد اما به احتمال قوی در اختیار پسر عموهای ایشان است ./ علی عبدلی .

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

یک دیدگاه

  1. Avatar

    بادرود جناب دکتر عبدلی مطلب تاریخی بسیار جالب وخواندنی از تاریخ نه چندان دور گیلان وتالش بود و چه بسیار عالی خواهد بود که جناب عالی پی گیر این مهم باشید که در منطقه تالش نشیان بخصوص ماسال وشاندرمن بسیار بودند که یاوران همرزم میرزا بوده اند . هنوز نوادگان آنها در قید حیاتند و خوب است این افراد هم با قدری پرس و جو در این زمان یادی از آنها شو د سپاسمند یم
    صبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *