خانه / مشاهیر تالش / دکتر هوشنگ امیر احمدی ، دانشمند علوم سیاسی

دکتر هوشنگ امیر احمدی ، دانشمند علوم سیاسی

%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8cدکترهوشنگ امیراحمدی متولد چهارم فروردین روستای شیخ نشین( شَخشین ) از توابع شاندرمن است . او پس از اتمام تحصیلات در ایران و دریافت لیسانس در رشته کشاورزی از دانشگاه تبریز ، در سال ۱۳۵۴ عازم آمریکا شد و در داشگاه کرنل ایالت نیویورک به ادامه تحصیل پرداخت و مدرک  فوق لیسانس در رشته مدیریت صنعتی و بعد مدرک دکترا در رشته برنامه ریزی و توسعه بین المللی را از  آن دانشگاه (سال ۱۳۶۱) دریافت کرد. 

دکتر امیر احمدی  اکنون در دانشگاه راتگرز، دانشگاه ایالتی نیوجرسی، به تدریس و تحقیق مشغول است. ضمنا” مُدیریت مرکز مطالعات خاورمیانه این دانشگاه را نیز به عهده دارد. وی بنیانگذار و رئیس شورای آمریکائیان و ایرانیان(American Iranian Council) نیز می باشد. این شورا مرکزی برای پژوهش و سیاستگزاری است و تلاش دارد ادراک متقابل مردم ایران و ایالات متحده آمریکا را نسبت به یکدیگر بهبود بخشد.

وی همچنین از بنیانگذاران و مدیران مرکز تجزیه و تحلیل مسائل ایران (Center for Iranian Research) می باشد. تالیفات وی شامل بیش از بیست و پنج کتاب، از جمله پانزده عنوان در مورد رابطه ایران و آمریکا، و بیش از یکصد مقاله علمی و مردمی است که عمدتا” به زبانهای انگلیسی و فارسی در خارج و داخل کشور منتشر شده اند. از جمله آن آثار عبارتند از:

 “انقلاب و گُذار اقتصادی: تجربه ایران”،

 “منطقه دریای خزر بر سر چند راهی: عرصه ای نو برای انرژی و توسعه”،

 “جزایر کوچک، سیاستهای بزرگ: تنب و ابوموسی در خلیج فارس”،

 “ایالات متحده و خاورمیانه: جستجو برای یافتن افقهای جدید”،

 “ایران پس از انقلاب”،

“ایران و جهان عرب”،

“بازسازی و دیپلماسی منطقه ای در خلیج فارس”،

“توسعه شهری در جهان اسلام”،

“جامعه سیاسی، جامعه مدنی، و توسعه ملی”،

و “ابزارهای توسعه صنعتی” تداوم و گسست”.

وی در بسیاری از کنفرانسها در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا، و خاورمیانه شرکت جسته است. نوشته هایش به زبانهای روسی، آلمانی، فرانسه، چینی، ژاپنی، کره ای، اسپانیولی، و عربی ترجمه و منتشر شده است. دکتر امیراحمدی به عنوان مشاور با دولتها و مؤسسات خصوصی گوناگون از جمله بنیاد آقاخان، بانک جهانی، و سازمان ملل همکاری داشته است. ضمنا” نظرات وی در مورد مسائل اقتصاد سیاسی و توسعه و همچنبن سیاست آمریکا در قبال ایران و خاورمیانه در رسانه های عمومی از قبیل” رادیوها، تلویزیونها، و روزنامه های بین المللی در آمریکا، اروپا، و سایر نقاط دنیا به طور مستمر منعکس می شود.

Print Friendly, PDF & Email