خانه / زبان و ادبیات تالش / دو مجموعه شعر تالشی برای کودکان

دو مجموعه شعر تالشی برای کودکان

معرفی کتاب

شعربه زبان تالشی برای کودکان

یک ( پَپو) دو ( موچیمه و موچیمه)، سراینده سید مومن منفرد، ناشر حوزه هنری گیلان، فروردین ۱۴۰۰ ، تیراژ هر عنوان ۱۰۰۰ جلد، قیمت ۲۵ هزارتومان

هرجا که سخن از حفظ و نشر زبان تالشی به میان می آید، نخستین راهکاری که ارایه می شود، سخن گفتن با کودکان به زبان مادی یا همان تالشی ست.

مورد دیگری که بر آن تاکید می شود، آشناسازی کودکان با ادبیات تالشی است تا به آن وسیله به زبان مادری خود دلبستگی پیدا کنند.

اما تا همین دوسه دهه گذشته تلاش مستمر و هدفمندی برای پدید آوردن ادبیات کودکان تالش صورت نگرفته و برای آشنا سازی کودکان،  تنها ازاشعار، قصه هاو مثل های عامیانه محلی استفاده می شده.

سید مومن منفرد که از محققان و شاعران نام آشنای تالش است، نخستین کسی ست که با جدیت به این موضوع پرداخته ودر طول سال های گذشته  اشعار زیبایی به تالشی گویش شاندرمن برای کودکان سروده است که اکنون به همت حوزه هنری گیلان، دو مجموعه از آن اشعار به نام های ( پَپو –  پروانه ) و ( موچیمه – گنجشک هستم ) چاپ و منتشرشده است.

مومن منفرد با انتشار این دو کتاب شعر راهی تازه و اثر گذاردر ادبیات تالش گشوده که بی تردید مورد استقبال قرار خواهد گرفت. اما گسترش و فراگیر شدن این اقدام با دو مشکل روبروست . یک : وجود اختلاف گویش در زبان تالشی که سد راه برقراری ارتباط لازم کودکان با شعر یا قصه غیر گویش خودشان، می شود و دو : نبود یا رایج نبودن آیین نگارش واحد و مناسب برای زبان تالشی برپایه الفبای فارسی ست. این مورد نیز مانع از آن می شود که کودکان بتوانند متون تالشی را آسان و بدون غلط بخوانند . ای کاش اشعار دو مجموعه یاد شده به صورت صوتی هم نشر می یافت .

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد کنید *